Házenkářky na MS poprvé prohrály. Na Švédsko nestačily, přestože po poločase vedly

5. 12. 2017 20:21
České házenkářky poznaly na MS v Německu poprvé hořkost porážky. Po výhrách nad Argentinou a Polskem podlehly Švédsku 32:36, přestože v průběhu utkání vedly až o pět branek.
Po dvou výhrách české házenkářky na MS nestačily na Švédsko.
Po dvou výhrách české házenkářky na MS nestačily na Švédsko. | Foto: Alžběta Stanovská / handball.cz

Bietigheim-Bissingen (Německo) - České házenkářky dnes ve třetím utkání na mistrovství světa v Německu poprvé prohrály, když podlehly Švédsku 32:36. S bilancí dvou výher a jedné porážky stále nemají jistý postup ze skupiny. V ní ještě změří síly s obhájkyněmi titulu z Norska a Maďarkami.

Češky sice vedly v první půli až o pět branek, potom ale podle trenéra Jana Bašného vlastními chybami dovolily soupeřkám vrátit se do hry. Ve druhém poločase pak Švédky vysunuly obranu a otočily skóre. "Ve druhém poločase nás přehrál tým, který na tom byl fyzicky líp. Hrál agresivní obranu a v útočné fázi byl lepší," řekl Bašný. Podle něj vyhrál lepší celek. "Holky do toho ale daly maximum. Hrály na hranici svých možností," zdůraznil kouč.

Češky začaly lépe než předchozí dva zápasy a ujaly se vedení. Švédky ale stále držely krok. Týmy se střídaly ve střílení branek, přítrž tomu učinila zákrokem Satrapová a Češky šly do dvougólového vedení. Prosadily se především Luzumová, Adámková a Kordovská. Tým hrál trpělivě a nikam nespěchal. Hrbková zvýšila na čtyřbrankový rozdíl a Luzumová ze sedmimetrového hodu upravila na 12:7.

Satrapová v brance předváděla výborné zákroky, ze kterých tým těžil. Trenér Jan Bašný pak vystřídal a nechal klíčové hráčky odpočívat. Švédky toho využily a trochu stáhly náskok. Rychle jim odpověděla třemi brankami Jeřábková, potom však byla vyloučena na dvě minuty. Stejně dopadla Hrbková. Ve švédském týmu se rozstřílela obrovitá Westbergová a soupeřky snížily na poločasových 18:16.

Po změně stran Švédky rychle vyrovnaly, Adámková však Češkám dvakrát vrátila vedení. Po jednom ze střetů zůstala ležet na zemi Luzumová, která s krvavým zraněním v obličeji odešla na střídačku. Potom Bašného výběr dvakrát zbytečně ztratil míč a soupeřky šly poprvé do vedení a odskočily na tři branky.

Švédky přitvrdily a české hráčky se nemohly dostat přes jejich obranu, kterou oproti první půli vysunuly dopředu. Sedm minut před koncem odskočily už na pět branek a Bašný reagoval oddechovým časem. Po něm Luzumová vytáhla osobní obranu na tvůrkyni švédské hry Gulldénovou. K otočení skóre už to ale nepomohlo.

"Na začátku zápasu jsme byly dobré v obraně i v útoku. Ve druhém poločase nevím, co se stalo. Jsem z toho trochu smutná, protože jsme chtěly získat dva body. Není to ale konec a budeme bojovat. Doufám, že vyhrajeme ještě nějaký zápas," uvedla spojka Michaela Hrbková.

Švédská pivotka Ulrika Toft Hansenová vyzdvihla výkon soupeřek. "První poločas hrály rychle. Hrají dobrou házenou a bojují až do konce. Do poslední minuty nebylo jisté, kdo vyhraje," řekla Toft Hansenová.

Národní tým má ve skupině B v Bietigheiumu-Bissingenu čtyři body, které však nemusí k postupu stačit. Nejprve získal očekávané vítězství nad Argentinou 28:22. Potom překvapivě porazil favorizované Polsko 29:25, na Švédsko ale nestačil. K jistotě postupu potřebuje bodovat alespoň v jednom z posledních dvou zápasů.

Mistrovství světa házenkářek v Německu:

Skupina B (Bietigheim-Bissingen):

ČR - Švédsko 32:36 (18:16)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová - Galušková, Ryšánková 2, Salčáková, Maňáková, Kordovská 2, Hrbková 4, Luzumová 9, Adámková 4, Marčíková, Šetelíková 1, Zachová 2, Jeřábková 6, Malá 2.

Nejvíce branek Švédska: Mellegardová, Westbergová a Gulldénová po 6.

Rozhodčí: Alpaidzeová, Berezkinová (obě Rus.). Sedmimetrové hody: 6/4 - 1/1. Vyloučení: 2:2. Diváci: 2600.