Házenkářky finišovaly pozdě. Na úvod šampionátu podlehly Rumunsku o tři góly

1. 12. 2018 20:02
České házenkářky ve svém prvním utkání na evropském šampionátu ve Francii podlehly v Brestu favorizovanému Rumunsku 28:31. Vzdálil se jim tak postup ze skupiny, kde budou jejich soupeřkami ještě norské obhájkyně titulu a Němky.
Česká házenkářka Petra Adámková ohrožuje rumunskou branku
Česká házenkářka Petra Adámková ohrožuje rumunskou branku | Foto: Robert Grim/chf.cz

Češky nenavázaly na loňské osmifinále světového šampionátu, ve kterém Rumunsko vyřadily vítěznou brankou z posledních vteřin zápasu. I když v utkání v Brestu prohrávaly až o devět branek, v závěru stáhly rozdíl na dva góly. Na bodový zisk už ale tentokrát nedosáhly.

Češky vyrukovaly na soupeřky s vysunutou obranou směrem k nejlepší hráčce světa Neaguové, ale moc se jim neosvědčila. Rumunky se rychle ujaly vedení. Odskočily na několik branek, zatímco výběr Jana Bašného se v útoku trápil. V desáté minutě bylo skóre 2:7. Poté se ale hra vyrovnala a branky dávaly oba týmy.

Ve 20. minutě nastaly pro Češky krušné chvíle. Byly dvojnásobně oslabené a za předčasný vstup na hřiště dostala Kordovská potřetí trest na dvě minuty, což znamenalo červenou kartu.

Potom byla vyloučena i Adámková a tým se znovu dostal do problémů v útoku. Dál však inkasoval branky, takže manko narostlo až na sedm gólů. V závěru první půle dokázaly Češky zkorigovat na 11:17.

Ve druhé půli se na hřišti objevila Mika a Šustková, která se hned prezentovala gólem. Po sérii chyb ale Rumunky odskočily až na rozdíl devíti branek a s Češkami to vypadalo zle.

Hráčky to ale nevzdaly a zápas zdramatizovaly. Díky trefám Kovářové, Malé a dvěma od Knedlíkové stáhly rozdíl na pět gólů. Když dala branku Salčáková, bylo to už jen o čtyři, proto si rumunský trenér Ambroš Martin vzal oddechový čas.

Po sporném momentu, kdy jedna z rozhodčích ukazovala míč pro Češky a druhá jejich útočný faul, dostala Mika dvě minuty. To nápor Bašného týmu utlumilo. Vzdát se ale odmítaly Kovářová, Knedlíková, Luzumová a také Kudláčková v brance.

Závěr byl vyrovnaný. Kudláčková předvedla několik dobrých zákroků a Češky se dotáhly na dvě trefy. V samotném konci ale dostala ještě dvě minuty Luzumová a Češky už zápas nezvrátily.

S Norskem se utkají v pondělí a s Německem ve středu. Nečeká je ale lehká práce, Norky obhajují titul a jsou také vicemistryně světa. Němky je ale dnes porazily (33:32).

Na mistrovství je 16 týmů ve čtyřech skupinách po čtyřech. Z každé postoupí tři do hlavní fáze turnaje.

Mistrovství Evropy házenkářek ve Francii:

Skupina D (Brest):

Rumunsko - Česko 31:28 (17:11)

Sestava a branky Česko: Satrapová, Kudláčková - Knedlíková 4, Kovářová 3, Ryšánková, Mika 2, Kordovská 1, Luzumová 5/1, Mikulášková, Šustková 2, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Jeřábková 4, Malá 5/2.

Nejvíce branek Rumunska: Buceschiová 9/5, Neaguová 8.

Rozhodčí: Chriatiansenová, Hansenová (obě Dán.). Sedmimetrové hody: 6/5 - 4/3. Vyloučení: 4:7. ČK: 21. Kordovská. Diváci: 3098.

Norsko - Německo 32:33 (16:15)

1. Rumunsko 1 1 0 0 31:28 2
2. Německo 1 1 0 0 33:32 2
3. Norsko 1 0 0 1 32:33 0
4. Česko 1 0 0 1 28:31 0