Házenkářky Brazílie mají první zlato z MS

22. 12. 2013 19:30
Brazilské házenkářky poprvé v historii vyhrály mistrovství světa. Vítězné tažení úspěšně dokončily výhrou 22:20 ve finále nad domácím výběrem a na cestě za překvapivým zlatem ani jednou neprohrály.
Házenkářky Brazílie ani jednou na turnaji neprohrály. Domácí Srbky porazily už podruhé na turnaji. | Foto: Petr Horčička

Bělehrad - Brazilské házenkářky poprvé v historii vyhrály mistrovství světa. Vítězné tažení turnajem v Srbsku úspěšně dokončily výhrou 22:20 ve finále nad domácím výběrem a na cestě za překvapivým zlatem ani jednou neprohrály.

Zápas v Bělehradu sledovala rekordní návštěva na ženské házené 19.250 diváků. Bronz získalo Dánsko po vítězství 30:26 nad Polskem.

Brazilky vyhrály na turnaji všechno

Brazilky poprvé v historii postoupily do závěrečných bojů o medaile a hned dokázaly vybojovat nejcennější kov. Srbsko také slaví první medaili na světovém šampionátu v historii samostatné země, předchozích sedm cenných kovů získalo pod hlavičkou Jugoslávie.

Srbky na šampionátu utrpěly své jediné dvě porážky pokaždé s Brazílií. V základní skupině podlehly jihoamerickému celku 23:25 a recept na něj nenalezly ani ve finále.

Většinu první půle souboje o zlato se přitom domácí hráčky držely v mírném vedení. V závěru úvodního dějství ale Brazilky skóre z rychlých brejků otočily a do šatny šly s náskokem dvou gólů.

Když v úvodu druhé půle přestály Jihoameričanky dvě oslabení a i proti přesile odskočily na 16:11, zdálo se, že je rozhodnuto. Jenže pak potkal brazilský tým devítiminutový střelecký výpadek a Srbsku, čtvrtfinálovému přemožiteli obhájkyň titulu Norek, se povedlo dotáhnout na rozdíl gólu.

Dánky mají medaili po 16 letech

Pět minut před koncem domácí Nisavičová po drzém průniku z křídla srovnala a Srbky navíc v závěru dostaly výhodu přesilovky. Jenže Nuňesová i v oslabení proskočila skrz domácí obranu a Rodriguesová minutu před závěrečným klaksonem stvrdila nečekaný brazilský triumf.

Dánky v odpoledním utkání o třetí místo porazily Polsko 30:26, i když v poločase prohrávaly o tři branky. Na MS se vrátily na stupně vítězů po šestnácti letech, v roce 1997 vybojovaly jediný titul. O bronz pak hrály i v letech 2001, 2005 a 2011, ale ani jednou ho nezískaly.

Polky, soupeřky českého celku v kvalifikaci ME, na první medaili ze světového šampionátu nedosáhly. Už sám postup do semifinále nicméně byl jejich historickým úspěchem.