Házenkářky si na MS stěžují na stravu

Michal Slavík
15. 12. 2013 9:00
České házenkářky si na ME stěžují na horší stravu.
Hana Kutlvašrová
Hana Kutlvašrová | Foto: chf.cz

Novi Sad - České házenkářky na probíhajícím světovém šampionátu v Srbsku vybojovaly postup do osmifinále. Jednou z opor národního týmu je i Hana Kutlvašrová, která v Novém Sadu oslavila už padesáté utkání v národním dresu.

„Možnosti hrát za reprezentaci si vážím více než všech klubových úspěchů,“ říká levá spojka pražské Slavie.

Zároveň si však spolu se svými spoluhráčkami stěžuje na jídlo, které jim organizátoři připravují. "Stává se, že k obědu a večeři máme to stejné a ta jídla se točí pořád dokola," neskrývá své rozmrzení.

V reprezentaci jste nedávno odehrála už padesáté utkání. Jaký to byl pocit?
V prvním zápase tady na mistrovství jsem dostala vlaječku s poděkováním od vedení týmu, potěšilo mě to. Úplné překvapení to ale nebylo. Podobné ocenění se už předávalo v Dánsku. Tak jsme se s Janou Knedlíkovou a Ivetou Luzumovou dívaly na statistiky a zjistily jsme, že všechny máme 49 zápasů a že padesátku oslavíme tady v Srbsku.

Vystavíte si cenu někde?
Mám na podobné věci speciální pokojíček u rodičů. Ten je celý vyzdobený v házenkářském duchu. Mám tam různé ceny pro nejlepší hráčku, medaile, dresy z mistrovství Evropy a teď tam přibude tato vlaječka a dres z mistrovství světa.

Jaké podmínky vám organizátoři v Novém Sadu připravili?
Popravdě nás docela trápí jídlo. Stává se, že k obědu a večeři máme to stejné a ta jídla se točí pořád dokola. Ani nám to nedává moc živin, které při sportovních výkonech potřebujeme. Karel Nocar, který nás má na starost, se snaží bojovat, ale dosáhnout zlepšení je docela těžké.

Už byste ale měla mít zkušenosti z loňského mistrovství Evropy…
Hrálo se v Bělehradě a tam to bylo o tisíc procent lepší, nejen v jídle. I hala byla hezčí.

Stihla jste si projít město?
Ve středu jsme se byli projít v centru. Ukázali nám ruiny po bombardování. Pak jsme si prošli centrum, kde jsme si také zašli na jídlo, na pořádné maso (smích). Karel Nocar nám sliboval, že ochutnáme typické srbské jídlo. Měli jsme z toho trochu obavy, ale nakonec to bylo výborné.

Do Srbska tým cestoval autobusem. O letadle jste neuvažovali?
Soustředění před šampionátem jsme začínali v Luhačovicích, což už je kousek od hranic se Slovenskem. Autobusem už to pak bylo jen šest hodin. Měli jsme navíc hodně věcí, takže ani nevím, jak bychom to do letadla naskládali.

Na dlouhé cestování jste navíc zvyklá z interligy…
To je pravda. Třeba do Michalovců je to dvanáct hodin. Jezdíme tam lůžkovým vlakem.

Máte na kontě už více než padesát utkání za reprezentaci. Pojďme ale nyní k vašim začátkům. Narodila jste se v Havlíčkově Brodě, tam jste také na házenou dala?
Ano. Na základních školách se konaly nábory a do jednoho takového jsem se ve 3. třídě přihlásila. Když přišli na školu, ukazovali nám různé poháry a medaile. To se mi líbilo, protože od mládí jsem takový sportovně nevybitý člověk.

Ovlivnili vás ve výběru sportu rodiče?
V rodině hrála mamka, ale jen chvilku. Navíc mi to řekla asi až po roce, takže mě to nijak neovlivnilo. A táta hrál hokej. Rodiče tedy byli sportovně založení.

Jakou máte na házenou nejstarší vzpomínku?
Vzpomínám si na účast na mistrovství republiky ještě v době, kdy jsem hrála za Havlíčkův Brod. To byla asi třídenní akce, na které jsme toho hodně zažili. Spaní ve spacáku v tělocvičně a podobné super zážitky (smích).

Z Havlíčkova Brodu jste přestoupila do Slavie, kde působíte dodnes…
Slavia si mě odkoupila, když mi bylo patnáct a šla jsem na střední školu. Na školu jsem tedy už nastoupila v Praze, aby mi to dobře navazovalo na tréninky. Chtěli mě dokonce už ve čtrnácti letech, s tím že bych v Praze dělala devátou třídu. Nedostala jsem ale internát, takže jsem ještě rok musela počkat.

Bylo pro vás těžké, opustit klub, rodné město, rodiče?
Těžký byl hlavně první rok. Musela jsem se naučit orientovat v Praze, koordinovat si školu s házenou a ještě si zvykat na střední školu. Nakonec jsem to ale zvládla já i rodiče.

Na jaké úspěchy vzpomínáte nejraději?
Ve Slavii to je mistrovský titul ve WHIL a vítězství v domácím poháru. Za největší týmový úspěch ale beru, že jsme se dostali na mistrovství Evropy a mistrovství světa.

Zároveň jste už stabilní součástí národního týmu…
Ano, toho si cením ještě více. Zkušenosti z mezinárodních zápasů bych v ligových soutěžích nikdy získat nemohla. Navíc je to osobní úspěch, zatímco titul je vždy zásluha celého týmu.

Která země na vás během reprezentačních cest zapůsobila nejvíce?
Asi Island, kde se hrála kvalifikace na svět. Člověk je zvyklý na krajinu se stromy a trávou, zatímco na Islandu jedete a vidíte jen samé kameny a lávu. Je to hodně atypické a člověk si říká, kde všude dokážou lidi spokojeně žít. Viděli jsme třeba, jak instalovali trávník před hotel. Přijel náklaďák, trávník měl na korbě srolovaný jako koberec a před hotelem ho jenom rozvinuli.

Nemrzí vás někdy, že váš sport je méně sledovaný a že o jiných úspěších veřejnost mluví více?
Těžko se mi to porovnává. Náš tým je vděčný za každého fanouška a každý vzkaz, který nám pošlou. Teď jsme navíc právě od slavnějších sportovců dostali zdravici na naši stránku na Facebooku. Je tam podepsaný například Vavřinec Hradílek, Kiki a Maki nebo Antonín Panenka. Bylo to od nich moc hezké.

Přemýšlela jste, čemu se budete věnovat, až jednou nebudete hrát házenou?
Kromě házené jsem i masérkou v kickboxerském studiu na Strahově. Jedna z možností tedy je, že bych v tom pokračovala, specializovala se třeba na týmy a jezdila s nimi na závody. Vždycky jsem také chtěla být květinářskou, dnes se říká floristkou. Třeba na to někdy dojde (smích).

Blíží se Vánoce. Pokud postoupíte do finále, moc času na nákupy dárků vám nezbude…
Letos jsem nakupování svěřila svým sestrám a mamce, já byla pouze poslem peněz a pokynů, co se má koupit. Věřím, že kdybych dorazila skutečně až po finále a všechno nestihla, že by mi ti blízcí odpustili (smích).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy