Házenkáři vyhráli v Bosně a bez ztráty bodu vedou kvalifikaci ME

27. 10. 2018 22:03
Kvalifikace bude pokračovat v dubnu a vyvrcholí v červnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Tuzla - Čeští házenkáři vyhráli v druhém utkání kvalifikace mistrovství Evropy na půdě Bosny a Hercegoviny 25:20 a udělali důležitý krok k postupu na šampionát v roce 2020. Reprezentanti navázali na středeční úvodní domácí vítězství nad Finskem a se čtyřmi body vedou čtyřčlennou kvalifikační skupinu. Bosna a Bělorusko ztrácejí dva body.

Na šampionátu bude poprvé startovat 24 týmů, díky čemuž se zvýšil počet postupujících z kvalifikace. Na mistrovství projdou první dva celky z každé skupiny a k nim přibudou ještě čtyři nejlepší týmy z třetích míst. Kvalifikace bude pokračovat v dubnu a vyvrcholí v červnu. Reprezentanti obhajují nečekané šesté místo z letošního Eura v Chorvatsku.

Bosňané, kteří ještě nikdy nestartovali na evropském šampionátu, na úvod kvalifikace nečekaně vyhráli v Bělorusku, dnes se jim ale nedařilo. Do českého týmu se vrátil po nemoci uzdravený kapitán a nejlepší střelec lednového Eura Zdráhala a se spoluhráči od poloviny první půle dominovali.

Hosté v Tuzle výborně bránili, mohli se spolehnout na skvěle chytajícího Galiu a prosazovali se z bleskových brejků do otevřené defenzivy. Díky protiútokům si Češi vytvořili ve 22. minutě tříbrankový náskok a v poločase šli do kabin s vedením 12:10.

Po přestávce Galia zářil ještě více, zlikvidoval řadu vyložených šancí a jeho spoluhráči postupně navyšovali vedení. Díky sérii tří gólů vedli hosté po Hrstkově úniku ve 40. minutě už 17:11 a Bosňané rezignovali. V 49. minutě se dokonce prosadil přes celé hřiště do prázdné branky i Galia a následně Zdráhala posunul reprezentaci už do osmigólového vedení.

Zbytek zápasu se už jen dohrával a bouřlivé bosenské publikum dokonce v závěru sportovně zatleskalo českému brankáři za dva zákroky po sobě. Domácí ještě dokázali zkorigovat skóre na rozdíl pěti gólů. Češi vyhráli soutěžní utkání venku téměř po třech letech.

Utkání skupiny 5 kvalifikace o postup na mistrovství Evropy házenkářů v Tuzle:

Bosna a Hercegovina - ČR 20:25 (10:12)

Sestava a branky ČR: Galia 1, Mrkva - Babák 2, Bečvář 2, Číp 3, Horák, Hrstka 7, Jurka, Kašpárek, Mubenzem, Petrovský 3, Solák, Škvařil, Vančo, Zdráhala 4, Zeman 3.

Nejvíce branek Bosny: Panič 5. Rozhodčí: Sondors, Licis (oba Lot.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 3/3. Vyloučení: 2:4. Diváci: 4000.

Finsko - Bělorusko 20:27 (8:15).

1 ČR 2 2 0 0 56:47 4
2 Bělorusko 2 1 0 1 56:50 2
3 Bosna a Hercegovina 2 1 0 1 50:54 2
4 Finsko 2 0 0 2 47:58 0