Házenkáři ve druhém poločase otočili a porazili na ME Ukrajinu. Postoupili ze skupiny

14. 1. 2020 22:17
Čeští házenkáři zvítězili na evropském šampionátu v závěrečném utkání základní skupiny B nad Ukrajinou 23:19 a prošli do další fáze turnaje. Reprezentanti ve Vídni v přímém souboji o postup v poločase o gól prohrávali, ale po změně stran zlepšeným výkonem otočili stav a potvrdili roli favorita.
Radost českých házenkářů po výhře nad Makedonií.
Radost českých házenkářů po výhře nad Makedonií. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Český celek navázal na nedělní vítězství nad Severní Makedonií a zakončil vídeňskou skupinu s bilancí dvou výher a jedné porážky. Do další fáze turnaje, kterou jsou dvě šestičlenné skupiny, prošli reprezentanti z druhého místa za domácím Rakouskem a nepřenesli si do ní žádný bod.

Čtvrtfinálovou skupinu odehraje český tým opět ve vídeňské Stadthalle. Od čtvrtka do středy se postupně utká s obhájcem trofeje Španělskem, Běloruskem, Chorvatskem a Německem. Druhá skupina se odehraje v Malmö, první dva týmy z obou tabulek postoupí do semifinále. Reprezentanti obhajují předloňské šesté místo, jímž vyrovnali historické maximum.

Český tým zůstal ve hře o postup i po úvodním dnešním zápase skupiny, v němž Rakousko porazilo Severní Makedonii. Reprezentanti si díky vítězství domácího výběru dokonce mohli dovolit porážku o jeden gól.

Favorita však od úvodu svazovala nervozita a celý první poločas musel dotahovat. Ukrajinci hráli od začátku nezvykle v sedmi lidech bez brankáře a celé úvodní dějství si udržovali jedno až dvoubrankové vedení.

I vinou řady nepřesností a technických chyb na obou stranách padlo v první půli jen 19 branek. Čechům se nevedlo hlavně v útoku a podobně jako při vítězném duelu se Severní Makedonií prohráli úvodní dějství, tentokrát 9:10.

Na startu druhé půle reprezentanti stejně jako v předchozím utkání ožili. Poté, co zasáhl gólman Galia, se dvakrát přes celé hřiště trefil do odkryté branky Jurka a favorit otočil stav. Ve 44. minutě pak vystihl rozehrávku Vančo a po úniku na prázdnou branku zvýšil na 16:14.

Nejlepší střelec minulého Eura Zdráhala vzápětí poslal Čechy poprvé v zápase do tříbrankového vedení. Ukrajinci se ještě jednou dotáhli na rozdíl jedné trefy, ale v 51. minutě se přes celé hřiště prosadil i gólman Galia a favorit znovu odskočil na 20:17.

Ukrajinci, kteří se probojovali na Euro po 10 letech, už neměli síly na zvrat. Galia "uzamkl" českou branku a od 50. do 58. minuty neinkasoval. Reprezentanti si čtyřgólovou šňůrou vytvořili rozhodující náskok 22:17 a závěr už s přehledem zvládli.

Mistrovství Evropy házenkářů - skupina B (Vídeň):

Česko - Ukrajina 23:19 (9:10)

Sestava a branky ČR: Galia 1, Mrkva - Hrstka 1, Bečvář, Jurka 3, Horák 1, Kašpárek 1, Babák 6, Číp, Šlachta, Vančo 2, Zdráhala 3/1, Solák, Mubenzem 4, Zeman, Mojžíš 1.

Nejvíce branek Ukrajiny: Kozakevič 4/4, Ostrouško 3. Rozhodčí: Santos, Fonseca (oba Portug.). Sedmimetrové hody: 1/1 - 5/4. Vyloučení: 3:5. Diváci: 4097.