Házenkáři udělali první krok k šampionátu. V kvalifikaci zdolali Finsko

24. 10. 2018 20:20
Čeští reprezentanti splnili na úvod kvalifikace roli favorita, soupeře porazili 31:27.
Tomáš Babák byl nejlepším střelcem českého týmu
Tomáš Babák byl nejlepším střelcem českého týmu | Foto: ČTK

Plzeň - Čeští házenkáři vítězně vstoupili do šestidílné kvalifikace o postup na mistrovství Evropy v roce 2020. Reprezentanti v Plzni potvrdili proti Finsku roli favorita a papírového outsidera čtyřčlenné skupiny porazili 31:27. V druhém zápase se národní celek představí v sobotu na hřišti Bosny a Hercegoviny.

Zbylým soupeřem ve skupině je Bělorusko. Na šampionátu v roce 2020 bude poprvé startovat 24 týmů, díky čemuž se zvýší počet postupujících z kvalifikace. Na mistrovství projdou první dva celky z každé skupiny a k nim ještě čtyři nejlepší týmy z třetích míst. Reprezentanti obhajují nečekané šesté místo z letošního Eura v Chorvatsku.

Český tým nastoupil bez kapitána a nejlepšího střelce lednového šampionátu Zdráhaly a v brance s Mrkvou. V úvodu se oba týmy střídaly ve vedení a Finové, kteří nikdy nestartovali na mistrovství Evropy, zpočátku drželi krok.

Až ve 20. minutě domácí poprvé odskočili do dvoubrankového vedení 9:7, když se ze spojky prosadil Kašpárek. Místo Mrkvy pak šel mezi tyče Galia a Češi před pauzou náskok o gól zvýšili na 15:12.

Hned po přestávce domácí po Babákově brejku odskočili už na pět branek. Seveřané se však nevzdávali a opakovaně se jim povedlo snížit na rozdíl dvou gólů.

Více se ale k favoritovi nedokázali přiblížit. Definitivní rozhodnutí přišlo v 57. minutě, kdy Babák upravil na 30:27 a vzápětí se blýskl proti nejlepšímu hostujícímu střelci Tamminenovi Galia. Babák pak ze sedmičky uzavřel skóre a se sedmi góly byl pro změnu nejlepším kanonýrem českého týmu.

Utkání skupiny 5 kvalifikace o postup na ME házenkářů v Plzni:

Česko - Finsko 31:27 (15:12)

Sestava a branky ČR: Mrkva, Galia - Babák 7/1, Bečvář 3, Číp 1, Horák, Hrstka 4/1, Jurka, Kašpárek 5, Klíma, Mubenzem 4, Petrovský 2, Solák, Škvařil 1, Vančo 1, Zeman 3.

Nejvíc branek Finska: Tamminen 9/2. Rozhodčí: Nikolič, Stojkovič (oba Srb.). Sedmimetrové hody: 3/2 - 4/3. Vyloučení: 2:4.