Házenkáři na Euru podlehli Bělorusku. Jejich naděje na semifinále hasnou

18. 1. 2020 17:34
Čeští házenkáři prohráli na evropském šampionátu v druhém ze čtyř utkání čtvrtfinálové skupiny s Běloruskem 25:28. Reprezentanti jsou v šestičlenné tabulce bez bodu poslední a zůstala jim už jen teoretická naděje na postup do semifinále.
Čeští házenkáři znovu padli.
Čeští házenkáři znovu padli. | Foto: Reuters

Český celek téměř celý zápas ve Vídni ztrácel a nevyšla mu repríza souboje z loňské kvalifikace, v níž dokázal v Bělorusku zvítězit. Svěřencům Jana Filipa a Daniela Kubeše nepomohlo k vítězství ani sedm gólů nejlepšího střelce utkání Ondřeje Zdráhaly.

Reprezentanti navázali na čtvrteční porážku se Španělskem, předchozí dvě výhry ze základní skupiny se Severní Makedonií a Ukrajinou se jim do další fáze nezapočítávaly.

V dalším utkání na Euru změří Češi síly v pondělí s Chorvatskem a ve středu si zahrají s Německem. Do semifinále postoupí první dva týmy ze skupiny, třetí celek si zahraje o pátou příčku. Házenkáři obhajují předloňské šesté místo, jímž vyrovnali historické maximum.

Poprvé na šampionátu se dostal do nominace na utkání dodatečně povolaný Patzel a mimo soupisku pro zápas se vrátil Šlachta. Čeští trenéři opět udělali změnu mezi tyčemi a Mrkvu, který zachytal dobře v minulém duelu proti Španělům, nahradila hvězda posledních dvou utkání v základní skupině Galia.

Reprezentanty sice poslal v první minutě do vedení Horák, ale od té doby po celé úvodní dějství kralovali Bělorusové. Desátý celek z minulého Eura lépe útočil i bránil a na české straně se prosazovaly téměř výhradně jen spojky.

Házenkáře držel na dostřel hlavně nejlepší střelec předloňského šampionátu Zdráhala, který se v první půli trefil čtyřikrát. Několika zákroky přispěl Galia a dvěma chycenými sedmičkami pak Mrkva, takže do kabin šli Češi přes nepovedený výkon jen s dvougólovou ztrátou. První poločas prohráli na Euru počtvrté z pěti utkání.

Po přestávce nahradil Galiu mezi tyčemi Mrkva. Český tým se zlepšil a v 36. minutě Vančo srovnal. Bělorusové pak čtyřikrát za sebou skórovali přes pivota a díky tomu znovu odskočili na rozdíl dvou branek. Reprezentanti se však nevzdali a v 48. minutě v přesilovce vyrovnal Babák.

Vzápětí mohl otočit stav Vančo, ale brankáře nepřekonal a zápas se v té chvíli definitivně zlomil. Bělorusové opět rychle získali dvougólový náskok a český tým už nenašel síly na zvrat.

Utkání čtvrtfinálové skupiny I mistrovství Evropy házenkářů ve Vídni:

ČR - Bělorusko 25:28 (11:13)

Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Hrstka, Bečvář 1, Jurka 1, Horák 2, Kašpárek 6, Babák 2, Číp 1, Vančo 2, Zdráhala 7/2, Patzel, Solák, Mubenzem, Zeman 2, Mojžíš 1.

Nejvíce branek Běloruska: Vajlupov 6/2. Rozhodčí: Gatelis, Mazeika (oba Lit.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 4/2. Vyloučení: 6:4. Diváci: 6007.

18:15 Španělsko - Rakousko,

20:30 Chorvatsko - Německo.

1. Španělsko 2 2 0 0 64:51 4
2. Chorvatsko 2 2 0 0 58:46 4
3. Německo 2 1 0 1 57:56 2
4. Rakousko 2 1 0 1 55:56 2
5. Bělorusko 3 1 0 2 74:87 2
6. ČR 3 0 0 3 79:91 0