Házenkáře vyhecoval pocit křivdy. Obhájce titulu trápili, nakonec podlehli o dva góly

13. 1. 2022 20:34
Čeští házenkáři v úvodním utkání na mistrovství Evropy proti Španělsku na senzaci nedosáhli a s obhájcem zlata prohráli těsně 26:28.
Tomáš Babák (vpravo) se na mistrovství Evropy snaží prosadit přes obránce Španělska | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Rastislava Trtíka předvedli v zápase základní skupiny E v Bratislavě proti jednomu ze spolufavoritů turnaje výkon na hranici možností a ještě necelých 10 minut před koncem ztráceli jediný gól. Reprezentanti se několikrát cítili poškozeni kontroverzními výroky černohorských rozhodčích.

Vzhledem k opatřením proti koronaviru mohlo být hlediště haly Ondreje Nepely pro 10 tisíc diváků zaplněno maximálně z jedné čtvrtiny. V aréně měli drtivou převahu čeští fanoušci, kteří vytvořili národnímu celku prakticky domácí prostředí.

Trenér Trtík z dvacetičlenné nominace na šampionát nenasadil do úvodního utkání pivota Užka, spojky Mubenzema s Mořkovským a třetího brankáře Šmída. Česká gólmanská jednička Mrkva od úvodu držela spoluhráče výbornými zákroky a outsider především díky němu odskočil do vedení 4:2.

Vítězové posledních dvou evropských šampionátů a bronzoví medailisté z loňského mistrovství světa a olympijských her ale sérií čtyř tref obrátili stav a po necelých 20 minutách střelou do prázdné branky získali vedení 9:5.

Český tým ztrácel především při nerovnoměrném počtu hráčů na palubovce, i tak ale s obrovským favoritem dál držel krok. Hrstka v poslední minutě první půle proměnil sedmičku a Španělé šli do šaten s tříbrankovým vedením.

Po změně stran znovu zářil Mrkva, který vychytal řadu stoprocentních šancí a držel svůj celek v naději na bodový zisk. Obhájci titulu několikrát odskočili zpět do čtyřbrankového vedení, ale Češi se pokaždé dokázali dotáhnout.

Trtíkovi svěřenci navíc výrazně přidali v obraně a Španělé viditelně znervózněli. V důležitých chvílích favoritovi pomohly sporné verdikty černohorských sudích, kteří na začátku páté desetiminutovky poslali národní celek do čtyř. Česká lavička dávala najevo nespokojenost a impulzivní kouč Trtík si vysloužil za protesty žlutou kartu.

Reprezentanty pocit křivdy vyhecoval a s hlasitou podporou publika ještě dokázali zápas velmi zdramatizovat. Španělé 10 minut před koncem udělali v přesilovce technickou chybu a Hrstka z trháku snížil na rozdíl jediné branky.

Nejlepší český střelec pak ještě jednou přiblížil outsidera na jednogólovou ztrátu a španělský trenér si vzal v 51. minutě oddechový čas. Pyrenejský celek pak přece jen ukázal větší zkušenosti, byť mu na turnaji chybí několik opor. Rychle odskočil do tříbrankového vedení a závěr už si pohlídal.

Ve druhém duelu šampionátu nastoupí český celek v sobotu proti Bosně a Hercegovině a základní skupinu uzavře v pondělí proti úřadujícím vicemistrům světa ze Švédska. Do další fáze turnaje, kterou jsou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první dva celky.

ME házenkářů na Slovensku a v Maďarsku - základní skupina E (Bratislava):

Španělsko - Česko 28:26 (14:11)

Sestava Česko: Mrkva, Mizera - Hrstka, Bečvář, Jurka, Piroch, Kašpárek, Reichl, Babák, Číp, Petrovský, Vančo, Klíma, V. Patzel, Solák, Franc.

Nejvíce branek: Gurbindo 6, Gómez 4/3 - Hrstka 6/3, Babák 5, Kašpárek 3. Rozhodčí: Pavičevič, Raznatovič (oba Černá Hora). Vyloučení: 2:7. Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Diváci: 2500 (omezený počet).