Čeští házenkáři mají exotickou posilu. Nadávky na původ už ani neřeším, říká mladík Mubenzem

František Typovský František Typovský
11. 1. 2018 23:50
V Česku se narodil, ale přesto slýchává narážky na svůj exotický původ. Nyní se házenkář pražské Dukly Dieudonné Mubenzem ocitl v nominaci na ME v Chorvatsku a Aktuálně.cz poodkryl své pocity.
Dieudonné Mubenzem v dresu pražské Dukly.
Dieudonné Mubenzem v dresu pražské Dukly. | Foto: Český svaz házené

Praha - Jednadvacetiletý házenkář pražské Dukly Dieudonné Mubenzem patří mezi jeden z největších českých talentů. Vysoká pravá spojka se zabijáckou levačkou překvapuje svými výkony v české lize a vysloužila si od trenérské dvojice Kubeš - Filip pozvánku na mistrovství Evropy do Chorvatska, do kterého Češi vstoupí dnes duelem proti Španělsku. 

V jednadvaceti letech jedete poprvé na takto velkou akci. Jak se cítíte?

Neuvěřitelně. Je to krásný pocit. Skoro to ani nedokážu popsat. Mít v jednadvaceti šanci hrát v týmu s takovými hráči, to je sen. A navíc ještě vyrážíme na evropský šampionát…

Čekal jste, že vám přijde pozvánka do reprezentace?

Ne, vůbec. Během sezony ani náhodou, měl jsem vleklé zdravotní problémy, které mi bránily v tom hrát naplno. Pak jsem se dal do pořádku, i když ta dlouhá pauza byla znát. Pozvánka do reprezentace mě tedy logicky překvapila, ale pozitivně. 

Kdy jste se dozvěděl, že jedete na EURO?

(smích) Je to pár hodin, co mi to trenéři dali vědět (rozhovor vznikl ve čtvrtek, pozn. red.). Ještě jsem to úplně nevstřebal. 

Takže považujete účast na turnaji za dosavadní vrchol kariéry?

Jednoznačně. Je mi teprve jednadvacet, takže seniorské EURO pochopitelně cením velmi vysoko, vlastně nejvýše. 

Jaké máte před šampionátem vyhlídky? Jaké jsou šance české reprezentace?

Házená je hodně ošemetný sport, stát se tam může prakticky cokoli, takže je těžké cokoli předvídat. Máme velice těžkou skupinu, to je pravda. Favorité nejsme, ale rozhodně to tam nejedeme jenom odehrát. Budeme bojovat, rvát se o každý bod. Půjdeme do toho na sto procent. 

Myslíte si tedy, že Češi mohou postoupit ze skupiny?

Jak už jsem říkal, házená je sport, kde se může stát cokoli. A pokud předvedeme opravdu dobré výkony, nevidím důvod, proč bychom nedokázali postoupit do další fáze.

Protihráči jsou ke mně slušní

Na hřišti vynikáte i díky exotickému původu. Kam sahají vaše kořeny?

Jsem taková směsice. Otec pochází z Afriky, konkrétně z Demokratické republiky Kongo, zatímco máma je z Jižní Ameriky, z Kolumbie. Naši se poznali ještě za minulého režimu v tehdejším Československu během studia na vysoké škole a už tady zůstali. Já už jsem se narodil tady a odmala hraju za Česko. 

Nesetkal jste se ať už jako dítě, nebo na palubovkách s negativními reakcemi na váš původ?

Ano, ale beru to už trochu jako samozřejmost. Během dětství jsem tu a tam něco slyšel. Na hřišti je to vždycky akorát z tribun, protihráči jsou slušní, nikdy jsem žádnou nadávku od nich neslyšel. Zkrátka to občas přiletí od fanoušků. Já už to ani tak neřeším, prostě to tak je, stejně s tím nic neudělám. Smířil jsem se s tím, nic jiného mi nezbývá. 

Jaké máte házenkářské vzory?

Myslím, že úplně konkrétní vzor nemám, snažím se respektovat každého hráče. Ale přímo vzor asi říct nedokážu. 

V jednadvaceti letech začínáte přerůstat českou ligu. Kam až to chcete dotáhnout?

Díky za pochvalu. Já se ale musím přiznat, že takhle do hloubky jsem o tom zatím neuvažoval. Ostatně je mi teprve 21 let a už samotná nominace na EURO mě překvapila. Ale samozřejmě bych si rád vyzkoušel nějaké zahraniční angažmá, nejlépe v nějaké vyšší soutěži. Neříkám, že mám na to, abych v Německu hrál bundesligu, ani nejsem ten, který by to měl hodnotit, ale je to můj sen. Pokud by se to povedlo, budu moc rád. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy