Šéf o krizi biatlonistů: Ti kluci nejsou mašiny, v každém závodě je 50 favoritů

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 1. 2016 6:03
Rozhovor s předsedou Českého svazu biatlonu Jiřím Hamzou.
Trenéři Zdeněk Vítek, Ondřej Rybář a předseda Jiří Hamza.
Trenéři Zdeněk Vítek, Ondřej Rybář a předseda Jiří Hamza. | Foto: (C) Český biatlon, Pavel Slavík

Praha - Český biatlon je v jednom kole. V posledních letech už je ale na shon a pozornost zvyklý. Jeho současný šéf, Jiří Hamza, v těchto dnech ladí poslední detaily pořadatelství víkendového IBU Cupu, který je po Světovém poháru druhou nejvyšší biatlonovou soutěží. 

Zároveň bude na dálku napjatě sledovat snažení elitního reprezentačního týmu na další zastávce SP v německém Ruhpoldingu. S dosavadním průběhem sezony je spokojený, i když jak říká, vždycky je co zlepšovat. 

Předseda Českého svazu biatlonu odpovídal na otázky z aktuálních témat v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Jak to vypadá s finálními přípravami IBU Cupu, který se o víkendu uskuteční v Novém Městě na Moravě? Jsou nějaké komplikace?

Vůbec ne, všechno jde podle plánu. Předpovědi jsou dobré, takže už nás opustila taková ta hrůza z toho, jaké počasí vlastně bude. Teď už víme, že stihneme navozit sníh na celý čtyřkilometrový okruh. Jsme spokojení.

Co si od závodů konaných na českém území z pozice svazu slibujete?

Jde především o jednu věc, abychom prokázali, že máme na to, pořádat pravidelně Světový pohár. Teď máme pořadatelství jednou za dva roky, je to pochopitelné, nemohou všichni pořádat pokaždé závody první kategorie. Ale do budoucna věříme, že se to změní a v Novém Městě bude Světový pohár každý rok. Myslím, že letos můžeme ukázat, že i v extrémních podmínkách teplé zimy jsme schopni organizaci dobře zvládnout. Když se podíváte, že třeba v Oberhofu byly závody zrušeny, tak je to velmi důležité. Ukázat, že jsme schopni reagovat.

Jak byste zhodnotil výkony českých biatlonistů v prvním trimestru nové sezony?

Především dívky zaslouží velkou pochvalu. Gabriela Soukalová vede Světový pohár, Veronika Vítková je na osmém místě. A další dvě holky máme v elitní pětadvacítce. To je bezvadné. 

Mužům se zatím naopak tolik nedaří. Znepokojuje vás to? Věříte ve zlepšení jejich formy?

U kluků ty výsledky samozřejmě zatím neodpovídají očekávání. Zvykli jsme si na vysokou laťku. Ale je jasné, že jednou za čas takové období musí přijít. Myslím si, že u kluků je to spíš takový psychický útlum, možná byli trochu přetrénovaní a přemotivovaní. Ondra Moravec a Michal Šlesingr chtěli být součástí té nejužší světové špičky. Ale ta konkurence je obrovská, pořád říkám, že mezi muži pomýšlí na vítězství padesát závodníků, u žen tak třicet. Naši kluci byli tři čtyři roky na vrcholu, takže žádné dalekosáhlé závěry bych z toho nedělal. Podívejte se třeba na Rakušana Landertingera nebo Slovince Faka, jak jsou vzadu. Věřím, že u našich jde o jeden dva povedené závody a půjdou rychle nahoru.

Věříte, že k tomu zlepšení dojde už v této sezoně?

Když ne v téhle, tak v příští. Ti kluci nejsou mašiny a konkurence nespí. Třeba Ondra Moravec se nedávno stěhoval, teď se mu narodilo dítě, to jsou věci, které člověk prostě nemůže jen tak odblokovat. Přesto je pod tlakem, očekávají se od něj po minulých úspěších jen ty nejlepší výkony. To je také ta řekněme odvrácená strana popularity.

Dojde k nějakému okysličení mužského týmu, který jezdí poměrně dlouho ve stejném složení? Je vůbec kde brát, koho zapojit do Světového poháru?

Ano, muži teď v Ruhpoldingu pojedou poprvé v šesti. Do týmu se přidá mladý Adam Václavík. Máme dva extrémně nadějné mladíky, tím druhým je Tomáš Vojík. Myslím si, že oba se mohou směle měřit se světovou špičkou, jde jen o to, aby postupně nabírali zkušenosti. Je samozřejmě dobré, že vytvoří tlak na naše stabilní reprezentanty, zdravá rivalita nikdy neškodí. Potřebovali bychom něco podobného, co vlastně dokázala Lucka Charvátová mezi ženami.

Zastavme se tedy ještě u českých biatlonistek. Do špičky kromě stálic Soukalové a Vítkové už nakukují právě Charvátová a také Eva Puskarčíková. Co tomu říkáte?

Je to jenom dobře. Lucka dělá biatlon jen tři roky, potřebuje čas, aby dokázala opakovat kvalitní střelecké výkony. Víme, že běžecky je na tom skvěle. Jsem rád, že už se dokáže prosazovat teď. U Evy je to takový neustálý postup vzhůru, má na to, aby byla časem pevnou součástí špičky.

Před časem proběhla médii zpráva, že by mohlo dojít ke spolupráci mezi českým a čínským svazem, čeští trenéři by pomáhali připravovat asijské biatlonisty. Je tenhle projekt už v nějaké konkrétní fázi?

Zatím je to jen takové oťukávání. Jednání v Praze proběhla, ale nic konkrétního ještě nevíme. Měl by to být podobný systém jako v Rusku před olympiádou v Soči, kdy oni nakoupili cizí trenéry. Rozdíl ale je, že pro Číňany je biatlon prakticky jedna velká neznámá. Jsou na začátku. Já si nejsem zatím úplně jistý, jestli máme kapacitu na to, vyvážet naše mozky ven. Chtěl bych, abychom se chovali spíš pokorně.

Jak to myslíte?

Jde o to, že se sami pereme s obrovským nárůstem členské základny a trenéry nutně potřebujeme. V žádném případě nechci, aby taková spolupráce byla na úkor českého biatlonu.

Přinesl by podobný projekt českému biatlonu nějaké výhody, finanční kompenzace?

Na rovinu mohu říci, že pokud to pro nás nebude mít ekonomické opodstatnění, tak se o tom nemá cenu vůbec bavit.

 

Právě se děje

Další zprávy