Hamilton popsal soudu, jak dopoval pod vedením Fuentese

Sport Sport
19. 2. 2013 20:59
Bývalý americký cyklista Tyler Hamilton v procesu s Eufemianem Fuentesem vypověděl, že ho se španělským lékařem seznámil šéf jeho někdejší stáje CSC Bjarne Riis.
Tyler Hamilton
Tyler Hamilton | Foto: Reuters

Madrid - Bývalý americký cyklista Tyler Hamilton v úterý v procesu s Eufemianem Fuentesem vypověděl, že ho se španělským lékařem obviněným z podávání dopingu jezdcům seznámil šéf jeho někdejší stáje CSC Bjarne Riis.

I Dán se během své závodní kariéry zapletl s dopingem a přiznal, že si jím pomohl k triumfu na Tour de France v roce 1996. V současnosti Riis vede tým Saxo-Tinkoff, do kterého před touto sezonou přestoupil Roman Kreuziger.

Hamilton přiznal skoro všechno

S Fuentesem prý Hamilton spolupracoval v letech 2002 až 2004. Za jeho služby platil 25 tisíc eur v první sezoně, 35 tisíc eur ve druhé a 50 tisíc eur ve třetí.

"Nejlepší bylo zavedení krevní transfúze. Dostal jsem od něj také EPO, testosteron, růstové hormony a další dopingové látky," řekl Hamilton madridskému soudu během videorozhovoru z Washingtonu. Podle svých slov absolvoval krevní transfúzi celkem patnáctkrát.

Právě kvůli této nedovolené praktice byl v roce 2004 vyloučen z Vuelty a později přišel zpětně o zlatou olympijskou medaili v časovce z Atén. Ztratil angažmá v týmu Phonak a jeho spolupráce s Fuentesem skončila.

Krevní transfúze neprováděl vždy jen Fuentes

Krevní transfúze mu prý prováděl Fuentes, nebo šéf laboratoře na jeho madridské klinice Merino Batres. Při Tour de France v roce 2002 tuto roli zastal navzdory chybějícím medicínským znalostem bývalý biker Alberto León.

Muž, jenž údajně pracoval pro Fuentese jako pomocník a kurýr, se předloni oběsil. Na Tour 2004 se jedna transfúze nepovedla, Hamiltonovi se udělalo zle a dostal horečku. "Měl jsem černou moč," uvedl. Jeho tehdejší spolujezdci již dříve uvedli, že se báli, že zemře.

Jednačtyřicetiletý Američan, jehož výpověď přispěla k usvědčení Lance Armstronga z dopingu, uvedl, že se s Fuentesem setkal mnohokrát na jeho klinice, v apartmánech v Madridu či Monaku a v hotelových pokojích. Ke komunikaci prý používali "tajné mobily".

Fuentes všechna obvinění popírá

Fuentes, který obvinění z napomáhání k dopingu popírá, sledoval Hamiltonovu výpověď na velké televizní obrazovce. V pátek měl před soudem promluvit i Alberto Contador jako svědek obhajoby.

Právní zástupce bývalého týmového manažera Manola Saize, který je obžalován spolu s Fuentesem, však dnes žádost o předvolání slavného španělského jezdce stáhl.

 

Právě se děje

Další zprávy