Habana vyrovnal Lomuův rekord 15 položených pětek na MS

7. 10. 2015 20:56
Jihoafrický ragbista Bryan Habana vyrovnal rekord 15 položených pětek na mistrovství světa, který dosud držel legendární Novozélanďan Jonah Lomu.
Bryan Habana
Bryan Habana | Foto: Reuters

Londýn - Jihoafrický ragbista Bryan Habana vyrovnal rekord 15 položených pětek na mistrovství světa, který dosud držel legendární Novozélanďan Jonah Lomu. V dnešním duelu s USA pomohl Habana svému týmu hattrickem ve druhém poločase k suverénnímu vítězství 64:0, kterým si JAR zajistila postup do čtvrtfinále z prvního místa ve skupině B.

Dvaatřicetiletý Habana se ovšem srovnání s legendou brání. "Už v roce 2007 jsem řekl, že si nemyslím, že můžu být kdy srovnáván s Jonahem. To, jak dokázal změnit hru, to bylo mimořádné. Dokázal to na dvou turnajích, mně to trvalo tři," řekl Habana. "Stal se první celosvětovou superstar ragby a já ho neuvěřitelně respektuju," vyznal se.

Jihoafričané, mistři světa z let 1995 a 2007, už se oklepali z úvodní šokující porážky od Japonska a o postup do semifinále se 17. října utkají s Walesem nebo Austrálií.

Habana se zapsal do historie v úvodní dvacetiminutovce druhého poločasu, kdy Jihoafričané Američany jasně převálcovali. Další dva pokusy navíc těsně nedotáhl. Ve čtvrtfinále ale ještě může svou bilanci vylepšit a v čele rekordních tabulek se osamostatnit.

Američané se stali prvním týmem, který na letošním šampionátu nedokázal bodovat, navíc prohráli největším rozdílem. Jihoafričané zvítězili s nulou počtvrté v historii MS, víc zápasů v čistým kontem žádný tým nevyhrál.