Gutová už má téměř jistý Velký glóbus, Jansrud zdramatizoval souboj v Super G

13. 3. 2016 15:02
Sjezdaři měli v neděli na programu dva závody. Mezi muži triumfoval v Super G Kjetil Jansrud, ženskou kombinaci ovládla Wendy Holdenerová.
Kjetil Jansrud při SP v Kvitfjellu 2016
Kjetil Jansrud při SP v Kvitfjellu 2016 | Foto: Reuters

Kvitfjell - Předposlední superobří slalom sezony Světového poháru vyhrál v norském Kvitfjellu domácí lyžař Kjetil Jansrud a uchoval si naději na obhajobu celkového triumfu v disciplíně. Před čtvrtečním finálovým závodem ve Svatém Mořici ale ztrácí 40 bodů na nového lídra a dalšího norského reprezentanta Aleksandera Aamodta Kildeho.

To švýcarská lyžařka Wendy Holdenerová vyhrála kombinační závod Světového poháru v Lenzerheide a před domácím publikem malý křišťálový glóbus už získala. Dnes třetí krajanku Laru Gutovou, jež si znovu upevnila vedení v celkovém pořadí SP, porazila v hodnocení disciplíny o 38 bodů.

Jansrud: Je to zábava

Kilde se po dnešním čtvrtém místě posunul do čela pořadí před zraněného krajana Aksela Lunda Svindala. Třiadvacetiletý juniorský mistr světa v obřím slalomu z roku 2013 má šanci získat premiérový glóbus v kariéře.

Jansrud vybojoval čtvrté vítězství v sezoně a opět v jiné disciplíně. Na kontě už měl triumfy v paralelním obřím slalomu, kombinaci a sjezdu, celkově to byl jeho 14. úspěch v kariéře. Speciálně v Kvitfjellu se mu daří, super-G tu vyhrál už počtvrté, k tomu jednou ovládl i sjezd.

"Nebyla to úplně perfektní jízda, ale když se člověk podívá na ostatní, byla tu tři čtyři těžká místa, kde se hodně chybovalo. Proto to zase ode mě nebylo tak špatné," řekl Jansrud a těšil se na finále. "Vždycky je zábava, když je to napínavé," řekl.

Se ztrátou 17 setin skončil druhý Vincent Kriechmayr z Rakouska, který se v boji o malý křišťálový glóbus udržel o tři body před Jansrudem. "Chtěl jsem Nory tady u nich doma setřít, ale za druhé místo se nemusím stydět," řekl Kriechmayr.

Ten je ve hře o prvenství v disciplíně, ačkoliv nevyhrál žádný závod. V této sezoně byl ale v super-G dvakrát druhý a jednou třetí, což jsou jeho jediná medailová umístění v kariéře. Ve Svatém Mořici by chtěl přidat triumf. "Norové jsou na tom super, ale já se nikoho nebojím," prohlásil.

Třetí skončil vítěz sobotního sjezdu Dominik Paris z Itálie.

Gutová má skoro jistý velký glóbus

Gutová si před čtyřmi finálovými závody ve Svatém Mořici znovu upevnila vedení v celkovém pořadí SP a o velký křišťálový glóbus může přijít už jen teoreticky. Matematicky ji sice ještě může předstihnout Viktoria Rebensburgová, která ztrácí 355 bodů, Němka ale nikdy v kariéře v SP nenastoupila do slalomu. Před druhou Lindsey Vonnovou, která kvůli zranění kolena ukončila sezonu, vede Gutová o 127 bodů.

Lyžařky v Lenzerheide kvůli mlze v horní části sjezdovky absolvovaly dopoledne namísto plánovaného super-G nejprve slalom a hned v něm skončily naděje Kateřiny Pauláthové, která první část kombinace po pádu nedokončila. Druhá česká reprezentantka Ester Ledecká na start kvůli zrnění zad ze sobotního superobřího slalomu nenastoupila.

Holdenerová vykročila za druhým vítězství v závodu SP v kariéře nejrychlejším časem ve slalomu a v super-G vedoucí pozici uhájila. Druhou Michaelu Kirchgasserovou z Rakouska porazila v součtu obou jízd o 46 setin, Gutová ztratila o setinu víc.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Kvitfjellu (Norsko):

Muži - superobří slalom:

1. Jansrud (Nor.) 1:32,71, 2. Kriechmayr (Rak.) -0,17, 3. Paris (It.) -0,32, 4. Kilde (Nor.) -0,47, 5. Weibrecht (USA) -0,68, 6. Feuz -0,80, 7. Janka (oba Švýc.) -0,86, 8. Guay (Kan.) a Fill (It.) oba -0,90, 10. Sander (Něm.) -0,96.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 7 ze 8 závodů): 1. Kilde 335 b., 2. Svindal (Nor.) 310, 3. Kriechmayr 298, 4. Jansrud 295, 5. Weibrecht 244, 6. Janka 243, ...58. Krýzl (ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 40 z 44 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1625, 2. Kristoffersen (Nor.) 1272, 3. Pinturault (Fr.) 1080, 4. Jansrud 1013, 5. Svindal 916, 6. Paris 805, ...99. Krýzl (ČR) 57.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Lenzerheide (Švýcarsko):

Ženy - kombinace:

1. Holdenerová (Švýc.) 1:59,31 min. (40,43+1:18,88), 2. Kirchgasserová (Rak.) -0,46 (40,92+1:18,85), 3. Gutová -0,47 (41,89+1:17,89), 4. Feierabendová (obě Švýc.) -0,51 (41,87+1:17,95), 5. Gagnonová (Kan.) -0,69 (41,10+1:18,90), 6. Barthetová (Fr.) -1,47 (41,17+1:19,61), 7. Rossová (USA) -2,20 (43,99+1:17,52), 8. Schnarfová -2,31 (41,80+1:19,82), 9. Marsagliaová (obě It.) -2,36 (42,56+1:19,11), 10. Haaserová (Rak.) 2,43 (43,90+1:17,84), ...Pauláthová (ČR) nedokončila úvodní slalom.

Konečné pořadí kombinace SP (po 3 závodech): 1. Holdenerová 198, 2. Gutová 160, 3. Kirchgasserová 153, 4. Gagnonová 145, 5. Barthetová a Vonnová (USA) obě 100, ...49. Pauláthová 2.

Průběžné pořadí SP (po 36 ze 40 závodů): 1. Gutová 1362, 2. Vonnová 1235, 3. Rebensburgová (Něm.) 1007, 4. Weiratherová (Licht.) 860, 5. Hansdotterová (Švéd.) 833, 6. Holdenerová 767, ...19. Strachová 464, 93. Ledecká 28, 107. Dubovská 10, 109. Křížová (všechny ČR) 9, 125. Pauláthová 2.