Greis doběhl pro třetí biatlonové zlato

25. 2. 2006 11:27
San Sicario - Devětadvacetiletý Němec Michael Greis se stal nejúspěšnějším biatlonistou XX. olympijských her. Na tratích v italském San Sicariu si dnes doběhl v premiérovém závodu s hromadným startem pro třetí zlatou medaili, předchozí dvě získal na úvod na dvaceti kilometrech a jako člen vítězné štafety. Němci tak vyhráli na olympiádě čtyři z pěti biatlonových závodů.

O jedno zlato víc než Greis získal před čtyřmi lety v Salt Lake City Nor Ole Einar Björndalen. Dnes měl blízko k dalšímu prvenství, ale na poslední střelbě dvakrát chyboval a ztrátu po trestných kolech už nedokázal stáhnout.

Díky bronzu nicméně Björndalen přidal do své bohaté sbírky již devátou olympijskou medaili, z nichž je pět zlatých. V historickém pořadí nejúspěšnějších olympioniků všech dob na zimních hrách zůstal čtvrtý.

Greisovi vynesla zlatý "hattrick" bezchybná závěrečná střelba a nástup 600 metrů před cílem v posledním stoupání, v němž setřásl Poláka Tomasze Sikoru. Ten si doběhl na druhém místě pro životní úspěch. Nebýt ale jedné rány mimo při poslední položce ve
stoje, mohla být jeho premiérová olympijská medaile v kariéře ještě cennější. Sikorovým nejlepším individuálním výsledkem během startů na čtyřech olympiádách dosud bylo 18. místo.

Čechy zradily "stojky"

Střelba vestoje připravila o lepší výsledek i oba české biatlonisty, kteří se mezi elitní třicítku pro závěrečný závod dostali. Ještě v polovině atakovali Zdeněk Vítek i Roman Dostál první desítku, ale čisté konto neudrželi a s dvouminutovou ztrátou dorazil Vítek do cíle jako dvaadvacátý a Dostál hned za ním.

Mistr světa z vytrvalostního závodu Dostál měl pomalejší lyže, ale v běžkách chybu nehledal. "Největší zakopaný pes byl ve
stojkách. Jako celou olympiádu," řekl Dostál novinářům. Po obou střelbách vstoje musel dvakrát na trestný okruh. "Škoda té poslední. Možná jsem byl moc přemotivovaný, abych dal nulu, a poslední dvě jsem moc hlídal," řekl biatlonista přezdívaný Bobek.

Vítek sice udělal na střelnici jen dvě chyby z dvaceti položek, ale na soupeře nestačil běžecky. "Byla to hrůza a děs.
Nebylo z čeho brát, byl to 'Viktor Koženej'," vtipkoval v cílovém prostoru závodník zvaný Bleky. "Nebyla žádná rána v noze, to
nemělo se závoděním nic společného," řekl Vítek.

Ani on neměl nejrychlejší lyže, ale servismany za práci na olympiádě pochválil. "Všechny dny jsem měl perfektní lyže, dnes
možná méně, ale to nevadilo, protože jsem na to neměl," řekl.

"Abych se mohl porvat o umístění, o kterých jsem tady toužil, tak bych musel lépe trefovat stojky, které se mi tady nepovedly," vyjádřil Dostál všeobecnou nespokojenost se střelbou. Před OH si přál umístění do patnáctého místa. "Chtěl jsem být aspoň jednou do deseti, ale člověk není stroj a nedá se nic dělat," řekl.

Greis vybojoval pro Německo jubilejní desátou zlatou medaili v Turíně, další mohou přidat jeho reprezentační kolegyně v závodu
s hromadným startem, který začne v poledne.

1. Greis (Něm.) 47:20,0 min. (1 tr. okruh), 2. Sikora (Pol.) -6,3 (1), 3. Björndalen (Nor.) -12,3 (3), 4. Puurunen (Fin.) - 23,7 (0), 5. Čepikov (Rus.) -39,1 (0), 6. Svendsen -53,8 (2), 7. Hanevold (oba Nor.) -54,9 (3), 8. Wolf (Něm.) -55,3 (2), 9.
Sumann (Rak.) -57,4 (2), 10. Rösch (Něm.) -59,9 (3), 11. Defrasne -1:00,7 (4), 12. Poirée (oba Fr.) -1:04,9 (2), 13. Hakkinen (USA) -1:09,6 (1), 14. Nilsson (Švéd.) -1:17,7 (1), 15. Čudov (Rus.) - 1:20,2 (4), ...22. Vítek -2:01,3 (2), 23. Dostál (oba ČR) -2:09,9 (4), 27. Marek Matiaško (SR) -2:51,1 (3).