Golden State a Atlanta jsou v NBA ve finále konferencí

16. 5. 2015 9:38
Nejvýše nasazené týmy obou konferencí NBA zvládly venkovní šesté zápasy a postoupily do semifinále play off.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Nejvýše nasazené týmy obou konferencí NBA zvládly venkovní šesté zápasy a postoupily do semifinále play off. Atlantě se to podařilo poprvé, basketbalisté Golden State hráli finále konference naposledy v roce 1976.

Atlanta zvítězila ve Washingtonu 94:91, přitom po závěrečném klaksonu se nejprve radovali domácí fanoušci. Paul Pierce totiž proměnil zázračnou trojkovou střelu, která by znamenala vyrovnání a prodloužení, jenže podle videa opustil míč hráčovu ruku až po vypršení hrací doby. Rozhodčí proto koš odvolali a odstartovali postupové oslavy hráčů Hawks.

"Padlo to do koše a blesklo mi hlavou: To si snad dělá legraci! Myslel jsem si, že to stihl, takže jsem byl hodně překvapený a šťastný," řekl Kyle Korver, jenž domácího střelce při závěrečné akci bránil. "Chtělo se mi brečet. Ale basketbalový bůh byl na naší straně," poznamenal DeMarre Carroll, který dal v poslední minutě dva koše a vylepšil si osobní rekord v play off na 25 bodů.

Pouze jediný zápas série skončil o více než šest bodů a vyrovnaně se hrálo i tentokrát. Domácí Wizards se otřepali z dvouciferné ztráty v druhém poločase hlavně díky tradiční dvojici opor Bradley Beal, John Wall a nečekanému třináctibodovému příspěvku náhradníka Kevina Seraphina.

Beal dal 29 bodů, Wall i se zraněnou rukou zvládl 20 bodů, 13 asistencí a šest doskoků. "Myslím si to já i všichni kluci z týmu, že jsme měli na to vyhrát tuhle sérii. Je to prostě frustrující, depresivní," uvedl Beal. Atlanta od stavu 1:2 na zápasy vyhrála třikrát za sebou a ve východním finále se utká s Clevelandem, který v sezoně třikrát ze čtyř pokusů porazila.

Stephen Curry nastřílel 32 bodů včetně osmi trojek, z toho jedné z vlastní poloviny v poslední sekundě třetí čtvrtiny, kterou jako by definitivně zlomil odpor Memphisu. Přidal i deset asistencí a Warriors po výhře 108:95 postoupili do finále konference poprvé od roku 1976. O rok dříve získali poslední titul.

Hráči Golden State do zápasu vstoupili skvěle a už po první čtvrtině měli dvouciferný náskok, ale bojovný tým Grizzlies se nevzdal. V druhé čtvrtině přitvrdil a ve třetí se několikrát přiblížil až na rozdíl jediného bodu.

Curry ale třetí čtvrtinu zakončil dalekonosnou trojkou a v poslední části hry pak přidal ještě 11 bodů. "To byl hodně důležitý moment. Definitivně to nerozhodlo, ale myslím, že je to docela položilo. Takováhle střela se mi povedla jenom jednou na vysoké škole, kdy jsem se taky trefil z vlastní poloviny. Je to spíš náhoda, i když to trénuji," řekl nejužitečnější hráč ligy Curry.

Celkově Warriors proměnili 15 trojek. Jejich dalším protivníkem bude vítěz série Los Angeles Clippers - Houston, kterou v neděli rozhodne sedmý zápas.