Globální hry postižených míří do Ekvádoru

Sport Sport
29. 9. 2013 9:58
Mentálně postižení sportovci mají další motivaci. Jejich největší akce celosvětově známá pod názvem Global Games se totiž za dva roky uskuteční v ekvádorském Guayaquilu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Mentálně postižení sportovci mají další motivaci. Jejich největší akce celosvětově známá pod názvem Global Games se totiž za dva roky uskuteční v ekvádorském Guayaquilu.

Vůbec poprvé se Češi na tohle setkání nejlepších borců planety vydají mimo starý kontinent. Půjde už o čtvrtý ročník Global Games. První proběhl v roce 2004 ve Švédsku, druhý hostila před čtyřmi lety Česká republika (domácí reprezentanti na něm získali málo vídaných 20 medailí) a třetí se konal předloni v Itálii.

Zájem o pořádání akce v roce 2015 mělo poměrně dost zemí, ale v těsném finálovém hlasování zvítězili Ekvádorci jak nad svými sousedy z Kolumbie, tak nad Chorvatskem, které bylo mnohými favorizováno vzhledem k celosvětovému rozložení sítě Inas – mezinárodní federace mentálně handicapovaných sportovců.

Riskantní volba

„Ze všech kontinentů má Inas jednoznačně nejširší členskou základnu v Evropě, takže Global Games daleko od ní podle mě nejsou zrovna nejšťastnější volbou. Nicméně jsem přesvědčený, že celkově všechno dobře dopadne. Tamější lidé jsou organizačně velmi zdatní,“ říká Pavel Tilinger, který v Českém svazu mentálně postižených sportovců (ČSMPS) vykonává funkci místopředsedy pro zahraniční styk.

Na Global Games, které začnou slavnostním ceremoniálem v neděli 20. září 2015, poměří síly možná i více než tisícovka sportovců v osmi odvětvích: atletice, basketbalu, cyklistice, futsalu, plavání, stolním i klasickém tenisu a veslování. Pro soutěžící půjde zároveň o možnost seznámit se s latinskoamerickým prostředím a svými výkony se přiblížit účasti na letní paralympiáděRiu, která je na programu hned následující rok.

Příjemní lidé a zajímavá příroda

V Ekvádoru žijí i Češi a další lidé ze středu Evropy ho od sametové revoluce rádi navštěvují. Architekt Jaroslav Holler dobře zná nejen hlavní město Quito, protože svůj dlouhý a vydařený ekvádorský pobyt strávil i cestováním a kromě přírodních krás země včetně And si prohlédl mj. taky Guayaquil.

„Jsou tam pohodoví lidé, sportovcům se u nich bude líbit. Můžou se těšit třeba na leguány, kteří se volně pohybují po guayaquilských parcích,“ láká svoje následovníky do největšího města v zemi (2 miliony obyvatel), jehož součástí je i obrovský přístav na území delty řeky Guyas.

Co se týká časového posunu, jsou v září Ekvádorci oproti středoevropanům o sedm hodin pozadu. Někteří z nich mluví anglicky, ale znalost španělštiny je při komunikaci s nimi nespornou výhodou. Zajímavostí je, že začátek jména pořádajícího města – guay – se například mezi hispánci používá ve významu „skvělý, famózní“.  Doufejme, že stejné atributy budou mít připravované Global Games.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy