14:00, konec

ŽIVĚ Giro d´Italia: 17. horská etapa - Cíl

Vítejte u on-line reportáže z etapového cyklistického závodu Giro d´Italia a 17. horské etapy s vrcholem v Cortině d´Ampezzo.

Dobrý den u dnešní on-line reportáž ze 17. etapy letošního Giro d´Italia...

O nic podstatného jsme zatím nepřišli, přestože dnešní etapa startovala již v poledne.

Momentálně je na čele pětičlenná skupinka uprchlíků, která zdolala s náskokem 4:15 minuty na peloton první vrchol dnešního dne - 2197 metrů vysoký Passo Valparola.

Co ale na peloton vlastně dneska čeká? 186 kilometrů dlouhá drsná etapa, se čtyřmi horami - dvě s označením 2. kategorie a dvě "jedničky". Celkové převýšení je přes pět kilometrů. K podrobnějším informacím ohledně stoupání na záverečné Passo Giau se dostaneme ještě v průběhu dne. Čas na to určitě bude. Itinerář etapy je rozpočítám tak, že nejdříve by měl peloton do cíle v Cortině d´Ampezzo v 16:56 hodin, nejpozději pak v 17:33 hodin. Podle toho, že vrcholu Passo Valparolu dosáhli uprchlíci už okolo 14. hodiny, cíl by mohli ti nejlepší dnes vidět kolem 17:10.

Profil 17. etapy Giro d´Italia
Profil 17. etapy Giro d´Italia | Foto: www.steephill.tv
14:12

Peloton nyní je na začátku více jak 40kilometrového sjezdu z Passo Valparolu, poté začne na 118. kilometru devítikilometrové stoupání na "jedničku" Passo Duran. To má sice jen 9 kilometrů, průměrný sklon je ale téměř deset procent!

14:23

V čele stále pětičlenná skupinka uprchlíků, jejich náskok se ale pomalu tenčí, nyní je pod 4 minuty. Je to ale logické, balík je vždycky ve sjezdu rychlejší než menší počet cyklistů. Kdo, že je v čelní skupině? Španěl Serpa Perez, známý uprchlík Rabottini (ten i vyhrál už letos na Giru etapu, navíc dnes jako první zdolal vrchol Passo Valparolu), Samolaiu, další "známá firma" letošního Gira Montaguti a týmový parťák Romana Kreuzigera Kevin Seeldraeyers.

14:27

Což by mohla být dobrá zpráva pro české fanoušky. Mladý Belgičan je vynikající vrchař a pokud by tato skupinka vydržela před pelotonem i další kopec Passo Duran, mohl by být poté velmi nápomocen Kreuzigerovi při posledních dvou výšlapech Forcella Staulanza a Passo Giau.

14:31

Ještě jedna důležitá statistická informace pro dnešní etapu - Průběžné pořadí po úterní "rozjezdovce": 1. Rodríguez (Šp.) 69:22:04, 2. Hesjedal (Kan.) -30, 3. Basso -1:22, 4. Tiralongo (oba It.) -1:26, 5. Kreuziger -1:27, 6. Scarponi (It.) -1:36, 7. Intxausti (Šp.) -1:42, 8. Henao (Kol.) -1:55, 9. Cataldo (It.) -2:12, 10. Casar (Fr.) -2:13.

103. km

Ztráta pelotonu se ustálila momentálně na čtyřech minutách, hlavní pole očividně nehodlá zatím plýtvat silami na stažení uprchlíků.

14:33

Karty favoritů jsou momentálně rozdány tak, že kdokoliv z první šestky (vyjma pátého Tiralonga) celkového pořadí může Giro vyhrát. Mezi vedoucím Španělem Rodriguezem a šestým Romanem Kreuzigerem je totiž pouze 87 vteřin rozdílu, do kterého se vešli ještě Scarponi, Hesjedal a Basso.

14:37

Tiralongo by mohl jet na celkové pořadí jedině v případě, že by dnes nebo v pátek vytuhnul právě Kreuziger, jinak je český cyklista jasnou jedničkou Astany. Což ostatně po víkendu pochopil i Ital, který se za sobotu vedení i Kreuzigerovi omluvil - více si můžete přečíst zde!

 

113. km

Nyní do toho šlápnul Euskaltel, který stáhl už nějakou půlminutku na uprchlíky, zbytek pelotonu ale příliš jen nechce.

14:44

Do růžového se nám převlékla i lanovka na Passo Duran...

14:47

"Jednoznačně platí: Roman je kapitán, podle něj se tým řídí a Paolo musí zůstávat s ním a pomáhat mu." Slova sportovního šéfa Astany Dmitrije Seduna v dnešním rozhovoru pro deník Sport.

14:50

Podobný problém se dvěma silnými cyklisty v pořadí jako v Astaně momentálně nemusí řešit žádný jiný tým. Sice Cunego z Lampre je bývalým vítězem Gira a velmi ambiciózním jezdcem, o víkendu ale ukázal, že parťáka Scarponiho i další spolufavority letos mít nejspíše nebude.

116.km

Stoupání na Passo Duran se blíží a Euskaltel do toho skutečně šlápnul, vedoucí skupinka má už náskok 2:44 minuty a každým metrem se zmenšuje. Pravdou ale je, že pětičlenná skupinka je už ve stoupání, peloton ještě pod kopcem. Passo Duran má průměr 8,2 procenta, maximální převýšení 14,4 procenta.

120. km

Důležitý fakt - Niemec, dvorní domestik Lampre je mimo hru, tempo Euskaltelu a Liqiugasu je drtivé. Nestíhá ani Ballan. Peloton už nyní čítá tak zhruba 60 lidí...

15:03

"Nemám co ztratit, mám skvělé nohy, pokud to bude možné, chci útočit," Paulo Tiralongo je zase pěkně nažhavený před touto etapou. Dokáží ho v týmu zkrotit?! S Kreuzigerem jsou tam nyní jediní dva z jedné stáje na celkové pořadí.

15:05

Nabízí se tak taktika a la bratři Schleckové - ostatním spolufavoritům v pelotonu při rozhodujícím kopci, nastupovat, nastupovat, nastupovat až je utahat definitivně. Jde o to, zda na toto budou mít Tiralongo s Kreuzigerem dost sil a zda je i taková taktika Astany. A pokud ano, zda hlavně Ital dodrží.

122. km

Necelé dvě minuty. Tolik je nyní náskok pětičlenné skupinky uprchlíků...

15:08

Podle všeho se síly dua Astany ještě podpořené v úniku jedoucího Seeldrayerse ale bojí i Liquiagas a tempem, které nasadil tým Ivana Bassa nechce případné nástupy dovolit. I když... Kreuziger je stejně jako Basso vynikající tempař, nyní jedou Basso, Kreuziger a Scarponi de facto bok po boku...

123. km

Liquigas je na čele ve čtyřech lidech, Basso může šetřit síly, Scarponi s Kreuzigerem si táhnou sami, přestože kolem sebe má Roman Tiralonga a Kangerta. Rodriguez má k ruce Brutta. V čelní skupince jsou samozřejmě i Uran, Henao, Hesjedal či Cunego.

124. km

Montaguti už to má za sebou, na čele už je pouze kvartet bojovníků.

Foto: Reuters
124. km

První nástup. Hodně očekávaný - duo Nieve (18.) a Txurruka (50.)... Druhý jmenovaný ale jen pomohl týmového parťákovi v nástupu a nyní je už zase zpět v balíku.

15:17

Podobně to loni v královské etapě vyzkoušel Andy Schleck, taktéž téměř 60 kilometrů před cílem nastoupil zbytku spolufavoritů. Tehdy mu to těsně vyšlo. Co tentokrát Nieve?

126. km

Nieve, který v celkovém pořadí ztrácí 4:20 minuty, má na peloton už 43 vteřin, na vedoucí čtyřku ztrácí 40 vteřin... z pelotonu odpadl Rujano, který se loni jako jediný dokázal držet Contadora.

127. km

Nieve touží i po bodovací soutěži, na skupinku ztrácí 28 vteřin, peloton dalších 44 vteřin...

127,8. km

Vrchařskou prémii ovládnul Rabottini (15 bodů), za ním je druhý Seeldraeyers, třetí byl Serpa Perez. Ital si tak zajistil dres pro nejlepšího vrchaře, dá se totiž čekat, že další dva vrcholy již pojede peloton, který ale stále čítá kolem 50-60 jezdců...

15:30

Zatím se jede velmi rychle, zhruba na hranici průměrné rychlosti kolem 36 kilometrů za hodinu!

15:32

Dolů nyní pojedou závodníci zhruba 10 kilometrů a poté se jde na další stoupání na Forcella Staulanzo. Nieve je už vlastně za zády Seeldrayerse.

134. km

Na čele je Seeldraeyers, který pláchnul Rabottinimu. Taktika Astany je stále více zřejmá. Na Forcellu Staulanzu je převýšení 6,9 procenta, maximum pak 11 procent. Peloton nastoupá na 12 kilometrech zhruba 950 metrů.

136. km

Nieve doráží partu uprchlíků, zhruba 10 vteřin před ním je ještě Seeldrayers.

138. km

Seeldraeyers nyní začíná stoupat, Nievemu dokonce pláchnul na 36 vteřin, peloton ztrácí necelé dvě minuty, mladý Belgičan do toho pořádně šlápnul, stejně jako Nieve, který jeden s Perezem a Samoilauem, Rabottini již padá k pelotonu.

139. km

Nieve je se svou dvojičkou 18 vteřin za Belgičanem, peloton je dalších 60 vteřin zpět.

140. km

Na čele už jsou čtyři jezdci, ztráta pelotonu se drží na minutě, ten tahá stále Liqiugas.

141. km

"Dneska to bude hodně náročné, ale jsem připravený se držet v čele a odrážet ataky soupeřů, tak abychom se Scarponim nic neztratili." Toť slova Damiana Cunega před etapou. Zatím se "malý princ" drží v elitní skupině, Scarponimu ale moc nápomocen není.

144. km

Rychlostní prémii v Zoldo Alto sebral Seeldraeyers.

143. km

Belgičan z Astany odvádí úchvatnou práci, opět ujel Nievemu a spol. Tomu únik nevyšel, peloton, který čítá kolem 30 lidí, je 30 vteřin zpět.

144. km

Peloton tři uprchlíky pohltil, Belgičana to čeká za chvíli.

144. km

Seeldraeyers svěsil nohy, čeká na Kreuzigera, už je v pelotonu, na čele 4 lidé z Liqiugasu, za nimi tři lidi Lampre, poté Astana s Kreuzigerem, Seeldraeyersem je tam i Tiralongo a Kangert.

Giro, 17. etapa vede horami
Giro, 17. etapa vede horami | Foto: Reuters
145. km

Kreuziger nyní vlaje na konci dvacetihlavého pelotonu! To není dobrá zpráva!

145. km

I kameraman italské televize si nyní vybral českého favorita, který se drží hodně těžko těch nejlepších. Roman Kreuziger nevypadá nyní 3 kilometry před vrcholem stoupání ani trochu dobrře, nyní mu ale pomáhá Seeldraeyers.

146. km

Kreuziger vůbec nevypadá dobře, Scarponi s Bassem jej hledají za sebou a zrychlují, český lídr odpadá a definitivně odpadl, Liqiugas hodně zvyšuje tempo.

147. km

Kangert pomáhá Romanovi, ten ale ztrácí na čelo zhruba 5-10 vteřin.

148. km

Kangert nyní pro Kreuzigera odvádí neskutečnou práci, pomáhá mu zpět, je tam mezi ním a pelotonem zhruba 100 metrů. Stále ostatní vidí. Kreuzigerovi tam dávali parťáci i jídlo...

148. km

Je nejspíše konec českým nadějím. Podle jídla, které nabízel Kangert Romanovi a podle toho, že teď se snažil něco Roman dostat do těla to vypadá na "hlaďáka" a z toho se nyní dostat bude těžké, hodně těžké, nejspíše nemožné.

150. km

Na čele jede výborně Liquigas, stejně jako Lampre, kde Scarponimu pomáhá i Cunego. Kreuzigerovi pláchnul i Stetina, který se za ním chvíli vyvážel.

150. km

Peloton ještě sjíždí pod Passo Giau. V něm se stále drží i Tiralongo...

154. km

Liqiugas to pořádně natáhnul, sjezd je neskutečně rychlý...

155. km

Stoupání na Passo Giau - stoupání dlouhé devět kilometrů začně na 158. kilometru a cyklisty čeká 900 metrů stoupání, takže průměr 10%...

157. km

Roman Kreuziger ztrácí nyní na peloton 800 metrů, za pár stovek metrů se začne stoupat na Passo Giau.

157. km

Na čele je zhruba 20 jezdců, Roman už stoupá za ostatními, ale ztrátí...

160. km

Čelní skupina je roztrhaná, i Gadret odpadá, Cunego je tam stále se Scarponim, ale vypadá, že má problémy. Ztrácí Tiralongo. Dobře vypadá Hesjedal...

 

161. km

Uran (11. celkově) , Henao (8.), Basso (3.) , Scarponi (6.), Hesjedal (2.), Rodriguez (1.), Pozzovivo (13.) - to je nyní čelní skupinka...

161.km

Odpadá i Henao...

162. km

Basso jede čele, šílené tempo, snaží se ostatní utahat...Do vrcholu chybí šest kilometrů.

163. km

Jako první to zkouší s nástupem Hesjedal, Basso ale to zvládl a vše je při starém. Scarponi s Rodriguezem zatím nevypadají nejlépe.

163. km

Pozzovivo (13. celkově) se překvapivě drží těch nejlepších.

164. km

Vpředu šestice zpomalila, nikdo nechce nastupovat, zezadu se tak dotahuje Nieve (18.).

165. km

Do vrcholu Passo Giau (2236 metrů) zbývají necelé tři kilometry.

166. km

V čele je pořád stejná šestice závodníků, ale nejspíše zrychlili, protože Nieve opět začíná ztrácet, dotahuje se na něj Gadret, za nimi je dvojice Movistaru Inxtausti a Herrera, za ními pak Cunego, Tschopp s Brambillou.

167. km

Nieve ztrácí 30 vteřin, o dalších 19 vteřin zpět je kilometr před vrcholem stoupání je Gadret.

168,2. km

Vrchol Passo Giau je zde. Na jeho vrchol dojela celá šestice pohromadě, viděli jsme jediný atak a to o Hesjedala, ale bylo to jen krátké vzepětí.

168. km

V menších problémech Scarponi, Pozzovivo vypadá skvěle, svým tempem urval obhájce titulu, problémy i Uran.

168. km

Odpadl i Uran... Pozzovivo vypadá excelentně!!! Poslední kilometr stoupání byl nenápadný, ale nádherný, Scarponi ztratil přes 20 vteřin, 5 sekund i Uran, na stovkách metrů.

171. km

Sjezdu vládne jako bývalý biker Hesjedal, za ním Basso a Rodriguez, Pozzovivo trošku ztrácí, což se dalo u tak malého cyklisty čekat.

181. km

Scarponi ztrácel 30 vteřin, nyní ale sjel už 15 vteřin, do cíle chybí 5 km.

183. km

Scarponi už je jen 7 vteřin za vedoucí skupinkou, 1:30 minuty ztrácí Cunego.

184. km

Scarponi je opět v čelní skupince. Výborná práce ve sjezdu. A možná i pomoc Bassa, který odtáhl konec sjezdu. Lídr Liquigasu není elitním sjezdařem a potvrdil to.

185.km

Basso nastoupil 1500 metrů před cílem 3 procenta stoupání, trochu to poté spadne, Hesjedal ho stíhá.

Cíl

Jdeme do posledního kilometru, po kostkách, hodně technický dojezd, za chvíli se lídři otočí o 180 stupňů.

Cíl

Basso na čele i 500 metrů před cílem...

Cíl

Scarponi nastoupil 300 metrů před cílem, Basso spurtuje, Uran také. Rodriguez.

Cíl

Vítězí odpočatý Rodriguez, jako lídr celého Gira, druhý byl v cíli Basso, třetí Hesjedal.

Cíl

Kreuziger údajně ztratil 11 minut, stále je proto na trati... Sešup výsledkovou listinou bude výrazný....

Cíl

A je to tak, se zhruba jedenácti minutovou ztrátou nyní dorazil do cíle i Roman Kreuziger.

Cíl

Po dnešní etapě se tak na prvních třech místech průběžného pořadí nic nezměnilo. Vede Rodriguez, druhý Hesjedal (30 vteřin zpět), třetí je Basso (-1:22 minuty). Na čtvrté místo se posunul Scarponi (-1:36), na páté pak nejlepší jezdec klasifikace do 25 let - Rigoberto Uran (-2:56).

Cíl

Děkuji vám za pozornost a při dalších on-line přenosech zase nashledanou. Další zpravodajství z Gira si můžete přečíst zde!

Právě se děje

před 5 hodinami

Villarreal po obratu zdolal Eibar a poprvé v ligové sezoně vyhrál

Fotbalisté Villarrealu v nové sezoně španělské ligy poprvé zvítězili. "Žlutá ponorka" po úvodní nečekané remíze 1:1 s nováčkem Huescou tentokrát doma nezaváhala a Eibar ve druhém kole zdolala 2:1 po obratu.

Už v desáté minutě se poprvé prosadil domácí Gerard Moreno, ale branka španělského reprezentanta neplatila kvůli ofsajdu. Eibar vstoupil lépe do druhého poločasu a v 50. minutě mu zařídil vedení Kike.

Favorizovaný Villarreal však otočil skóre především díky aktivnímu Morenovi, který nejprve vyrovnal a v 71. minutě připravil vítězný gól ofenzivnímu spoluhráči Pacovi Alcácerovi.

Další útočník Iago Aspas zařídil dvěma brankami Celtě Vigo domácí vítězství 2:1 nad Valencií, za kterou skóroval Maxi Gómez. Getafe na svém stadionu zdolalo Pamplonu 1:0, když se v 54. minutě prosadil Jaime Mata.

Španělská fotbalová liga - 2. kolo:

Villarreal - Eibar 2:1 (63. Moreno, 71. Alcácer - 50. Kike), Getafe - Pamplona 1:0 (54. Mata), Vigo - Valencie 2:1 (13. a 57. Aspas - 46. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Draci Brno jsou podvaadvacáté baseballovými šampiony

Draci Brno se po třech letech vrátili na extraligový trůn a získali již 22. domácí titul. Ve čtvrtém finálovém utkání zdolali krále předchozích dvou ročníků Arrows Ostrava 4:1 a v baseballové Czech Series zvítězili 3:1 na zápasy.

Po páteční prohře na domácím hřišti rozhodli Draci čtvrté finále díky nadhazovači Ondřeji Furkovi. Mistr Evropy do 23 let z loňského roku odházel bez bodu sedm směn a zbylé dvě dokončil zkušený Martin Schneider.

Finále baseballové extraligy - 4. zápas:

Arrows Ostrava - Draci Brno 1:4, konečný stav série 1:3.

Zdroj: ČTK
Další zprávy