Giro se stěhuje do Itálie, favoritům ublížilo počasí

Ondřej Kurečka
12. 5. 2014 11:00
Peloton Giro d´Italia čeká první volný den a náročný přesun z Irska do domovské Itálie.
Špatné počasí ovlivnilo úvod letošního Gira.
Špatné počasí ovlivnilo úvod letošního Gira. | Foto: Oficiální zdroj

Praha - Peloton Giro d´Italia má dnes sice první volný den, velký odpočinek ale po prvních třech etapách závodníky rozhodně nečeká. Během dne totiž absolvuje náročný přesun z Irska do domovské Itálie.

Co už mají jezdci po prvních třech dnech první Grand Tour sezony v nohách?

Úvodní dějství růžového závodu se uskutečnila netradičně na Irském ostrově a zahrnovala páteční týmovou časovku na necelých 22 kilometrů následovanou dvěma sprinterskými etapami.

Neočekávalo se, že by se již v úvodních etapách vytvořily výraznější rozdíly mezi favority pro celkové pořadí, v pelotonu však panovaly obavy z úzkých a při případném dešti kluzkých silnic, na kterých nebývá daleko k nebezpečným pádům, obzvláště při nervózních prvních etapách.

„Noční můra“ Garminu

Obavy z počasí se potvrdily a déšť závodníky potrápil ve všech třech etapách, k významným hromadným pádům sice nedošlo, přeháňka v průběhu časovky družstev však způsobila, že všechny týmy neměly stejné podmínky.

To poškodilo především družstva dvou největších favoritů pro celkovou klasifikaci, tedy Movistar s Nairem Quintanou a Katushu s Joaquinem Rodríguezem. Movistar projel cílem s časem o 55 sekund horším než vítězná Orica, Katusha ztratila minutu a 33 vteřin.

Nejhůře však týmová časovka poznamenala tým Garmin v čele s Irem Danielem Martinem. Byl to právě Martin, kdo po jezdecké chybě skončil na zemi a složil další tři spolujezdce.

V té době už ve vláčku Garminu jelo pospolu pouze osm jedzců a zbytek týmu i s druhým lídrem Hesjedalem (vítěz Gira 2012)tak musel čekat na pátého jezdce a dojel do cíle beznadějně poslední 3 minuty a 26 sekund za vítěznou Oricou. Hesjedal tuto situaci nazval „noční můrou“ a pokračoval slovy: „Bylo to děsivé, protože jste nevěděli, co se to sakra děje.“

Daniel Martin tak odstoupil ze závodu již v průběhu první etapy a nenaplní roli favorita pro první desítku celkového hodnocení, což není zdaleka poprvé. Ryderu Hesjedalovi se bude nabraná ztráta taky dohánět jen velmi těžko. Týmová časovka tak zredukovala okruh favoritů na top 10 minimálně o dvě jména.

Evans s Uránem mohou být spokojeni

Druhou a třetí etapu přežili favorité bez větších komplikací. Pouze tradiční parťák Rodrígueze Daniel Moreno ve třetí etapě ztratil přes dvě a půl minuty a s celkovou ztrátou přesahující čtyři minuty vypadl z boje o přední příčky.

Rovněž v průběhu třetí etapy postihl pád Michele Scarponiho. Scarponi se však včas dotáhl do pelotonu a navíc po roztrhnutí závodního pole vydělal, stejně jako Rafal Majka, jedenáct vteřin na největší konkurenty.

Krizovou situaci musel řešit i Martinův bratranec Nicholas Roche, kterého zastavil defekt pouhých 6 kilometrů před cílem třetí etapy, ani Roche nakonec na největší konkurenty neztratil.

Z hlavních kandidátů celkového prvenství můžou být s irským úvodem spokojeni především Cadel Evans a Rigoberto Urán, kteří si do Itálie odvážejí náskok 48 respektive 50 sekund na hlavního favorita Quintanu a kolem minuty a půl na Rodrígueze. To potvrzuje i Evansovo vyjádření pro týmový web: „Celkově, jsem rád, že jsme Irskem projeli bez větších problémů.“

Kittel neporažen

Pozici současné sprinterské jedničky v Irsku potvrdil Němec Marcel Kittel, který ovládl oba spurterské dojezdy a nejlepším způsobem tak oslavil své nedělní 26. narozeniny.

„Je to něco speciálního vyhrát v den svých narozenin a musím poděkovat mým týmovým kolegům za práci, kterou pro mě dnes znovu odvedli. Teď je den volna, pak se připravíme na další rovinatou etapu v Itálii,“ prohlašoval oslavenec po nedělní etapě. Pokud Kittel Giro dokončí, neměl by jej zisk červeného trikotu pro vítěze bodovací soutěže minout.

O víkendu první těžké etapy

Po přesunu na italskou půdu bude v úterý peloton čekat rovinatá etapa s cílem v Bari, vrchaři dostanou první příležitost již ve středeční etapě, kdy se bude, stejně jako ve čtvrtek, dojíždět do krátkého a mírného stoupání. Skutečně horské etapy pak přijdou na řadu o víkendu.

Sobotní etapa bude končit na Montecopiolo, nedělní pak v Sestole. Etapy druhého týdne by měly být pro těžší vrchaře, jako je například Evans či Scarponi, příležitostí získat cenné vteřiny na „horské blechy“, kterým by měla vyhovovat extrémně příkrá stoupání, která přijdou na řadu v posledním týdnu závodu.

 

Právě se děje

Další zprávy