Giro po druhém týdnu: Evans vede, řada favoritů ze hry

Ondřej Kurečka
19. 5. 2014 14:00
Giro d´Italia má za sebou již 9 etap včetně prvních dvou skutečně horských, které se odehrály o uplynulém víkendu, a chystá se tak ke svému druhému volnému dni.
Cadel Evans zatím vévodí Giru.
Cadel Evans zatím vévodí Giru. | Foto: Reuters

Praha - Peloton Giro d´Italia má za sebou již 9 etap včetně prvních dvou skutečně horských, které se odehrály o uplynulém víkendu, a dnes si užívá zasloužený volný den.

Právě od víkendových etap se čekaly první výrazné ataky favoritů na celkovém vítězství. Z tohoto pohledu fanoušci zažili zklamání, přestože především sobotní etapa rozhodně nebyla nezajímavá.

Favorité se o víkendu spíše hlídali

Z hlediska celkového pořadí zůstala nejvýznamnější etapou uplynulého týdne v itineráři nenápadná čtvrteční pouť do Montecassina, po níž závod vzdal Joaquin Rodriguez.

Víkendové etapy samy o sobě výrazněji nenapověděly, kdo dojede za dva týdny do Terstu v růžovém dresu, spíše dokonaly to, co započala zmíněná čtvrteční etapa. A tak si ze seznamu potenciálních vítězů můžeme vyškrtnout další jména.

To platí především pro bývalé týmové kolegy Michele Scarponiho a Przemyslawa Niemiece. Scarponi se při čtvrtečním pádu bolestivě potloukl, což si vybralo svou daň v náročné sobotní etapě, kdy odpadal z pelotonu již při stoupání na Carpegnu a roli lídra od něj převzal jeho mladší krajan Fabio Aru.

Také v týmu Lampre se přeskupovaly pozice a lídrem je nyní místo Niemiece Diego Ulissi.

Evans po sobotě v růžovém

Sobotní etapa nabídla tři velmi náročná stoupání a dramatickou koncovku, o kterou se postaral Pierre Rolland, který odjel z pelotonu při sjezdu z Carpegny více než 30 kilometrů před cílem, postupně dostihl všechny účastníky úniku dne, ale skupina favoritů jej pohltila nějakých 300 metrů před cílovou páskou a své druhé vítězství na letošním Giru si tak připsal Ulissi.

Po této etapě se do růžového dresu pro vedoucího jezdce oblékl sedmatřicetiletý Australan Cadel Evans. „Je to z mnoha důvodů velmi těžké Giro. V tuto chvíli jsme v dobré pozici. Byla to těžká etapa,“ prohlásil Evans v rozhovoru po etapě.

Nedělní etapa s cílovým stoupáním do Sestoly byla první, v níž uspěli jezdci z úniku dne. Ovládl ji Pieter Weening a získal tak již třetí etapový primát pro tým Orica GreenEDGE.

Favorité se po celou etapu hlídali a dojeli do cíle pospolu. Jedinou výjimkou se stal Domenico Pozzovivo, který nastoupil ze skupiny favoritů asi 4 kilometry před cílem a na hlavní konkurenty získal k dobru rovnou půlminutu, což jej posunulo na průběžné čtvrté místo.

Pro týmový web pak Pozzovivo zhodnotil průběh Gira následovně: „Všechno šlo dobře, neztratil jsem moc času a spadl jsem jen jednou.“

Přestože víkendové etapy nepřinesly tak aktivní závodění, jak se předpokládalo, v nejvyšších patrech celkové klasifikace se již usadili hlavní favorité.

Evans vede před druhým Uranem o 57 sekund, třetí je nejlepší jezdec do 25 let Rafal Majka s mankem minuty a 10 sekund a na čtvrtém místě je již zmíněný Pozzovivo dalších deset vteřin zpět.

Quintana zatím nevýrazný

Největší favorit Nairo Quintana figuruje na průběžném devátém místě a na Evanse ztrácí minutu a tři čtvrtě. Quintanův čas jistě přijde především v náročných etapách posledního týdne, překvapení nad jeho dosud slabou aktivitou však na tiskové konferenci po nedělní etapě vyjádřil i lídr závodu: „Quintana je ten, kdo zatím nebyl tak silný, jak jsme čekali, ale on bude.“

Avšak ani týmoví kolegové mladého Kolumbijce dosud zrovna nezáří. Zatímco Uran se v kopcích může spolehnout na Woutera Poelse a Evans na výborného Morabita, Quintana zůstával v závěrečných fázích posledních etap sám. Právě týmová podpora může nakonec sehrát rozhodující roli.

Po úterní rovinaté a středeční zvlněné bude ve čtvrtek následovat další veledůležitá etapa, kterou bude dvaačtyřicet kilometrů dlouhá časovka, tedy příležitost pro Evanse, aby navýšil svůj náskok na hlavní konkurenty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V muzeu ve Francii se zabarikádoval muž a vyhrožoval lidem, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Po několika hodinách jej zásahová jednotka francouzské policie zadržela, informovala agentura AFP. Muž z budovy vykřikoval výhrůžky a na zdi objektu se našly "znepokojivé" nápisy v arabštině. Podle serveru France Bleu policie předpokládá, že muž má psychické problémy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy