Nejstarší skateboardingová socha světa míří zpátky na Folimanku

Nejstarší skateboardingová socha světa míří zpátky na Folimanku
Jednalo se o dílo z počátku 80. let, které vytvořil sochař Jaroslav Hladký (na snímku) a podle dostupných informací jde o vůbec první skateboardingovou sochu na světě.
Takto vypadala socha v osmdesátých letech, kdy byla umístěna na schody vedoucí k vinohradskému záhlaví nuselského mostu. Po revoluci jí ale kdosi uřízl ruce a na místě zůstalo jen torzo.
Poničenou bronzovou sochu Praha raději přesunula do depozitáře, aby na někoho nespadla. Zde ležela ve společnosti Pepiny (kterou stvořil jiný skvělý sochař Bohumil Zemánek) až do loňského roku, kdy ji vypátral lokální patriot Pavel Friš, který se na sociálních sítích prezentuje jako "Vyšehradskej jezdec".
Jak vidno, Skateboardista utrpěl během tří dekád v parku řadu šrámů. Tyhle důlky na helmě mohou alespoň podle Friše být důsledkem střelby palnými zbraněmi. Jiná teorie zase hovoří o zásazích dlažebními kostkami.
Foto: Pavel Friš
yac yac
27. 5. 2021 5:30
Sochař Jaroslav Hladký vytvořil na začátku 80. let pro pražský park Folimanka patrně první skateboardingovou sochu světa. V roce 2008 ale byla z parku odstraněna a ležela v depozitáři až do chvíle, kdy se ji rozhodl Pavel Friš zachránit. Zpátky do parku by se měla vrátit už příští rok.
 

Právě se děje

Další zprávy