Galashow č.2: Bolt vyhrál dvoustovku a zas v rekordu

ČTK, Red Spo
20. 8. 2009 20:52
Nový nejlepší čas historie má hodnotu 19,19

Berlín - Jamajčan Usain Bolt vyhrál na mistrovství světa v Berlíně také dvoustovku ve světovém rekordu. Na Olympijském stadionu ve středu vylepšil vlastní maximum z Pekingu o plných jedenáct setin na 19,19.

Stejně jako na stometrovém sprintu se také dvoustovka dnes běžela na den přesně rok po jeho rekordním běhu na olympiádě.

Bolt šokoval svět v neděli razantním zlepšením rekordu na stometrovém sprintu, kde své maximum překonal rovněž o 11 setin na 9,58.

Stal se čtvrtým sprinterem historie, který získal na mistrovství světa sprinterský double, ale prvním, jemuž se to podařilo ve světových rekordech.

Čtěte také: Famózní Bolt! Zlato a úžasný světový rekord 9,58 s

Napodobil tak své galapředstavení z Pekingu, kde ještě vylepšil se svými kolegy historické maximum ve sprinterské štafetě. Něco podobného se dá očekávat i v Berlíně.

Dosud stovku i dvoustovku vyhráli Američané Maurice Greene v Seville 1999, Justin Gatlin v Helsinkách 2005 a Tyson Gay před dvěma lety v Ósace. Obhájce se však z dvoustovky po porážce na poloviční trati odhlásil kvůli svalovým potížím a chce se soustředit na štafetu.

Čtěte dále: Neuvěřitelné, jak Bolt běhá. (Ne)musí se bát pokuty

Bolt ale uchvátil nejen svými časy. Před startem si na svou stranu získal do posledního místa zaplněný stadion tričkem, na němž měl nápis "Ich bin ein Berlino" (Jsem Berlino). Tak se jmenuje maskot šampionátu - medvěd.

S ním po rekordním běhu Bolt slavil a předváděli oba jeho slavné vítězné gesto s rukama směřujícíma k nebi. Svým gestem jako by dával najevo, že je snad z jiné planety. Jeho výkon ještě zvyšuje skutečnost, že běžel v protivětru 0,3 metry za sekundu.