Paráda! Soukalová vyhrála první závod SP, Moravec sedmý

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
Aktualizováno 28. 11. 2013 19:00
Česká biatlonová hvězda Gabriela Soukalová vyhrála první závod olympijské sezony ve švédském Östersundu
Gabriela Soukalová v součtu s minulou sezonou vyhrála pátý závod Světového poháru v řadě. | Foto: Reuters

Östersund - Česká biatlonová hvězda Gabriela Soukalová září i na úvodu olympijské sezony.

Poté, co triumfovala v posledních třech závodech uplynulého ročníku Světového poháru, triumfovala i v prvním individuálním klání nové sezony, když vyhrála ve švédském Östersundu vytrvalostní závod na 15 kilometrů.

"Je to úžasné a fantastické. Ona dokázala, že má touhu jít za vítězstvím, že se o to bude prát. Když chce pracovat, je skoro jedno, kde trénuje," uvedl po závodě pro Českou televizi nový trenér Soukalové Ondřej Rybář.

"Jsem ráda, že se mi podařilo udělat dobrý výsledek hned na začátku sezony. Nyní už vím, že příprava měla smysl, byla prostě kvalitní," prohlásila na tiskové konferenci Soukalová.

Ondřej Moravec udělal v závodu na 20 km na střelnici dvě chyby a individuální sezonu začal sedmým místem.

Z jasné výhry se radoval Francouz Martin Fourcade, který dal zapomenout na kolaps z poslední položky nedělních smíšených štafet. Ve vytrvalostním závodu střílel přesně a vyhrál s náskokem přes dvě minuty.

Soukalová těsně předstihla Kuzminovou

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Jablonce každopádně v součtu vyhrála už pátý závod SP v řadě, protože přispěla i k triumfu v nedělní smíšené štafetě v Östersundu. V součtu se čtyřmi triumfy z loňské sezony pak vyhrála pátý individuální závod ve Světovém poháru.

V cíli byla o sekundu a dvě desetiny rychleji než Slovenka Anastasia Kuzminová, která udělala na střelnici dvě chyby stejně jako Soukalová. Slovenská favoritka přitom do posledního okruhu vybíhala po čtvrté střelbě s náskokem téměř deseti vteřin.

"V posledním kole jsem si říkala: holka, ty jedeš jako dráha," řekla Soukalová spolupracovníkovi ČTK v cíli.

A když na poslední střelbě jednou chybovala i do té doby bezchybná Marie-Laure Brunetová, mohla se Soukalová radovat z triumfu. Francouzka skončila se ztrátou 16,2 sekundy třetí.

Tomešová zajela nejlepší závod v SP

Soukalová zaběhla čtvrtý nejrychlejší čas v závodě, nejrychlejší běžkyně závodu Běloruska Darja Domračevová však udělala na střelnici čtyři chyby, v cíli pak na Soukalovou ztratila tři čtvrtě minuty a skončila šestá.

Své nejlepší umístění ve Světovém poháru pak získala i druhá česká biatlonistka na startu Barbora Tomešová, která udělala na střelnici rovněž dvě chyby a skončila dvacátá, naopak Veronika Vítková kvůli nachlazení do závodu nezasáhla, Jitka Landová nemohla do závodu nastoupit kvůli porušení pravidel v úterním tréninku a byla diskvalifikována.

Dalším českým mužům se nedařilo především střelecky. Zdeněk Vítek nasbíral pět trestných minut a dojel 43., Jaroslav Soukup sedm, což ho odsunulo až na 69. místo. Tomáš Krupčík byl s šesti chybami osmdesátý. Do závodu nenastoupil nemocný Michal Šlesingr.

Ženy (15 km): 1. Soukalová 47:56,0 (2 tr. min.), 2. Kuzminová (SR) -1,2 (2), 3. Brunetová (Fr.) -16,2 (1), 4. Jurjevová (Rus.) -26,4 (1), 5. Eckhoffová (Nor.) -38,2 (2), 6. Domračevová -44,7 (4), 7. Skardinová (obě Běl.) -45,8 (2), 8. Wiererová -1:04,0 (2), 9. Oberhoferová (obě It.) -1:25,1 (3), 10. Henkelová (Něm.) -1:30,0, ...20. Tomešová -2:17,1 (2).

Muži (20 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 50:10,9 (0 tr. minut), 2. Eder -2:06,1 (1), 3,. Mesotitsch (oba Rak.) -2:20,2 (1), 4. Le Guellec (Kan.) -2:31,3 (1), 5. Böhm (Něm.) -2:39,3 (1), 6. Hofer (It.) -2:39,4 (0), 7. Moravec -2:42,9 (2) a De Lorenzi (It.) -2:42,9 (1), 9. Bauer (Slovin.) -2:48,2 (1), 10. Lesser (Něm.) -3:11,4 (2), ...43. Vítek -6:16,6 (5), 69. Soukup -8:25,4 (7), 80. Krupčík -9:13,2 (6).