Futsalisté slaví postup na MS. Drama proti Chorvatsku rozhodly penalty

Aktualizováno 10. 11. 2020 22:17
Čeští futsalisté počtvrté v historii postoupili na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v dramatické odvetě baráže s favorizovaným Chorvatskem v Brně zvítězili 6:5 v penaltovém rozstřelu. Zápas i po prodloužení skončil 2:2 stejně jako úvodní střetnutí v Zadaru.
Kapitán České republiky Michal Seidler dává gól.
Kapitán České republiky Michal Seidler dává gól. | Foto: ČTK

"Je to úžasné pro celý český futsal. Doufám, že toho využije, protože tenhle postup na mistrovství světa nám může velmi pomoct. Nejen v marketingu a po mediální stránce, ale i pro začínající hráče je to skvělá reklama pro futsal," řekl kouč Neumann v rozhovoru pro Českou televizi.

Chorvaté v hale Vodova začali lépe a ve čtvrté minutě je poslal do vedení bývalý sparťan Novak, už za tři minuty však odpověděl Holý. V 17. minutě vstřelil druhou branku hostů Matoševič, ale 36 sekund před pauzou srovnal Záruba tečovanou ranou.

"My jsme věděli, že hrajeme na rychlejší palubovce, že budou rychlejší balony a že musíme hrát aktivněji (než v prvním zápase). Kdybychom nehráli aktivněji, mohla to být pro nás smrt," upozornil Neumann.

Vyrovnaná bitva pokračovala i po změně stran. Češi měli štěstí v 31. minutě, kdy zahodil obrovskou šanci Perič a zblízka před odkrytou brankou třikrát trefil tyčku. Domácí brankář Vahala i jeho protějšek Primič předvedli několik dobrých zákroků a skóre se už v normální hrací době nezměnilo.

V první části prodloužení byli aktivnější Chorvaté, v jejich největší příležitosti ve 42. minutě selhal Marinovič. Druhá pětiminutovka byla taktičtější a opatrnější z obou stran.

Těsný penaltový rozstřel rozhodla až osmá série. Na české straně své pokusy neproměnili Záruba s Křivánkem, z chorvatských exekutorů selhali Kanjuh, Horvat a Matoševič, které vychytal Vahala. Rozhodující penaltu dal Vokoun.

"Bylo to hrozné pro kluky, já jsem tam od toho, abych něco chytil. Myslím, že ty penalty z šestky mi docela jdou. Zaplaťpánbůh mě to tam třikrát trefilo a kluci svoje proměnili," uvedl Ondřej Vahala.

"Jelikož jsem byl určen na dlouhé penalty, tak jsem šel zkusit i tu krátkou, i když jsem ji kopal teprve podruhé nebo potřetí v životě. Já chtěl spíš zavřít oči a dát ránu pod břevno a absolutně to netrefil, takže jsem rád, že to tam prošlo nějak houslema," doplnil Jiří Vokoun.

Světový šampionát v Litvě se původně měl uskutečnit letos, ale kvůli koronavirové pandemii byl přeložen na příští rok. Česká futsalová reprezentace nejlepšího výsledku na MS dosáhla v roce 2012 v Thajsku, kde došla do osmifinále. Na poslední turnaj před čtyřmi lety v Kolumbii se Neumannův výběr nekvalifikoval.

Odvetné utkání baráže o postup na MS futsalistů v Brně:

ČR - Chorvatsko 2:2 po prodl. (2:2, 2:2), na penalty 6:5

Branky: 7. Holý, 20. Záruba - 4. Novak, 17. Matoševič. Penalty proměnili: Koudelka, Vnuk, Holý, Seidler, Slováček, Vokoun - Marinovič, Jelovčič, Suton, Perič, Djuraš. Neproměnili: Záruba, Křivánek - Kanjuh, Horvat, Matoševič. První zápas: 2:2, postoupila ČR.

Sestava ČR: Vahala (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Baran, Vokoun, Křivánek, Seidler, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér: Neumann.