Funkcionář udělal chybu. Opouští Turín

Roman Gallo
19. 2. 2006 12:51
Pragelato, Praha -  Administrativní chyba připravila českou běžeckou štafetu o výraznou šanci bojovat o jednu z medailí. Viník, manažer lyžařů Květoslav Žalčík, okamžitě opouští Turín.
Lukáš Bauer vede na svém úseku štafetový závod na 4 x 10 km.
Lukáš Bauer vede na svém úseku štafetový závod na 4 x 10 km. | Foto: ČTK/AP

Manažer Květoslav Žalčík omylem nahlásil špatné složení štafety pro závod na 4x10 kilometrů, na který český tým hodně spoléhal.

 "Šéf  lyžařského úseku svazu lyžování Michal Soukup předložil návrh na okamžité odvolání manažera reprezentace Květoslava Žalčíka z funkce a na jeho odjezd z Turína. Prezident svazu Aleš Vaněk s návrhem souhlasil,"  řekl deníku Aktuálně.cz Karel Tejkal, mluvčí bežců Lukáše Bauera a Milana Šperla. "A pan Žalčík uznal, že odjede, protože za této situace nemůže u družstva zůstat."

Manažer výpravy Květoslav Žalčík chybně nahlásil na čtvrtý úsek štafety jiného závodníka než toho, který se na závod připravoval a který kvůli úspěchu v dnešním klání dokonce vynechal jeden z individuálních běhů.

Na trať se tak neplánovaně jako finišman vydal Dušan Kožíšek místo Milana Šperla. Náhradník Kožíšek, který měl mít dneska volný den a ještě hodinu před startem nevěděl, že poběží klíčový olympijský závod, vybíhal do poslední části štafety na medailové pozici,  ale nakonec doběhl až devátý.

Více o průběhu závodu si můžete přečíst ZDE

"Jednoznačně jsme mohli bojovat o medaili. Je to neomluvitelná chyba a pan Žalčík by měl okamžitě odjet z olympiády domů," řekl v České televizi Martin Petrásek, bývalý reprezentant a bratr reprezentačního trenéra. "Kluků je mi strašně líto."

Manažer českého lyžařského svazu Květoslav Žalčík.
Manažer českého lyžařského svazu Květoslav Žalčík. | Foto: ČOV

Závodníci se před startem podivovali složení štafety, ale akceptovali, že takto rozhodl trenér. "Nikdo netušil, že jde o chybu," uvedl Karel Tejkal.

"Přestože veděli, že jejich šance jsou nižší, zareagovali fantasticky a vytvořili neplánovanému náhradníkovi co nejlepší výchozí pozici," dodal.

Žalčík své chyby litoval. "Velké lyžování pro mě skončilo. Můžu se někam zašít a pobrekávat v koutě," řekl. 

"Je to fatální chyba, kterou nedokážu pochopit. Strašlivě jsem ublížil Milanovi Šperlovi, kterého mám rád. Prostě jsem se přepsal o řádek. K pořadí místo čtvrtého úseku jsem napsal 'reserve' a obrátil jména," vysvětlil podle ČTK Žalčík. 

Žádný z reprezentantů po závodě nebral mobilní telefon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy