Fuglsanga srazila motorka, řidič končí: Chtěl jsem ho zbít!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
23. 7. 2015 21:50
Dánského jezdce stáje Astana srazila při stoupání na Col du Glandon motorka. Její řidič na Tour skončil.
Pád Jakoba Fuglsanga v 18. etapě Tour de France 2015 | Video:

Saint-Jean-de-Maurienne - Hned dvakrát mohl stát po 18. etapě letošní Tour de France na pódiu Dán ze stáje Astana Jakob Fuglsang. Místo toho ukazoval novinářům krvavé šrámy a očima hledal řidiče motorky.

Té motorky, která jej na posledních dvou kilometrech stoupání na brutální Col du Glandon srazila z vedoucí pozice celého závodu. "Pokud bych ho tady potkal, asi bych se neudržel. Může být rád, že není nikde poblíž,"  řekl třicetiletý elitní vrchař.

Fuglsang motorku vůbec neviděl

A měl k tomu důvod. Ve chvíli, kdy si přejel z jedné strany vozovky na druhou, aby si zkontroloval dění za sebou a hlavně nedělal lokomotivu Romainu Bardetovi a Pierru Rollandovi, najela kolem něj z druhé strany motorka. Ta o něj škrtla řídítky a poslala jej k zemi.

"Absolutně nedával žádné znamení, netroubil, nic. Nevěděl jsem o něm," vztekal se Fuglsang, který se chvíli před incidentem sice ohlížel, ovšem přes druhé rameno, než na jaké straně se následně objevila motorka.

K rozčilení měl důvod. Pokud by se neocitl na zemi, minimálně mohl bojovat o vítězství na vrchařské prémii "HC", což je nejvyšší kategorie hodnocená pětadvaceti body. S ohledem na fakt, že nakonec dojel celkově čtvrtý, navíc mohl bojovat i o etapový vavřín.

Řidiče z Tour vyhodili

Obojí by bylo nesmírně důležité. Prvenství na této prémii by posunulo Fuglsanga do čela soutěže o "krále hor", v etapě na "Staré dámě" byl dosud nejlépe druhý. A to už třikrát.

Slabou náplastí pro Fuglsanga tak je, že ve vrchařské soutěži momentálně ztrácí na vedoucího Španěla Joaquíma Rodrigueze čtyři body a že byl řidič motorky z Tour okamžitě vyhozený. "Za nebezpečnou jízdu, která způsobila pád jezdce," znělo odůvodnění vedení závodu.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy