Froome vládne Romandii. Potvrdí tradici a vyhraje i Tour?

Ondřej Kurečka
5. 5. 2014 12:00
Christopher Froome může navázat na předchozí tři sezony, ve kterých vítěz Kolem Romadie vyhrál i Tour de France.
Chris Froome.
Chris Froome. | Foto: Reuters

Praha - Závěrečná časovka včera ukončila etapový závod kategorie World Tour Okolo Romandie. Romandie sice bezprostředně předchází italskému Giru a řadě jezdců tedy slouží jako poslední test před první Grand Tour sezony, v posledních sezonách však byla důležitým měřítkem také pro červencovou Tour de France.

V předchozích třech letech totiž platilo pravidlo, že vítěz Romandie dojede na konci července do Paříže ve žlutém dresu pro vítěze „Staré dámy“.

Froome obhájil

Vítězství obhájil Angličan s keňskými kořeny Chris Froome, který se tak, zdá se, konečně dostal ze zdravotních problémů, které jej trápily ještě před pár týdny. Základy svému triumfu položil druhým místem v královské etapě, v níž si ve dvojici se Simonem Špilakem vytvořil téměř minutový náskok na nejbližší pronásledovatele. Na první místo se však Froome dostal až vítězstvím v závěrečné časovce.

„Bylo to pro mě v poslední době těžké období. Měl jsem v této sezoně hrudní infekci a problémy se zády, takže to nebylo zrovna jednoduché. Pracoval jsem tvrdě, abych se dostal zpátky do kondice. Doufám, že budu schopen pokračovat v rozvoji výkonnosti směrem k Tour,“ připomněl vítěz zmíněné problémy pro webové stránky týmu Sky. 

Bude i letos platit rovnice vítěz Romandie = vítěz Tour nebo se po čtyřech letech podaří Contadorovi či Valverdemu toto pravidlo porušit? Odpověď budeme znát až v půlce prázdnin, do té doby mají cyklističtí fanoušci rozhodně nad čím přemýšlet.

Zářil také Albasini

Froome v závěrečné časovce odsunul na druhé místo svého přemožitele z královské etapy Slovince Simona Špilaka, který však byl velmi spokojen i s konečnou stříbrnou pozicí, což potvrzuje i jeho vyjádření pro web týmu Katusha: „Byl to skvělý týden a jsem šťastný, že jsem vyhrál královskou etapu, několik dní jsem nosil žlutý dres a zůstal na finálovém pódiu.“

Na pódiu pro tři nejlepší závodníky celkového pořadí doprovodil zmíněnou dvojici úřadující mistr světa v silničním závodě Rui Alberto Faria Da Costa, který tak navázal na pódiové umístění z letošních závodů Paříž-Nice a Okolo Algarve.

Velmi výraznou osobností letošní Romandie byl také Švýcar, tedy domácí jezdec, Michael Albasini, který sice nezasáhl do boje o přední příčky celkového pořadí, ale zvítězil ve třech etapách z celkových šesti.

Závodu se zúčastnil také jeden z největších favoritů Giro d´Italia Rigoberto Uran. Jeho celkové čtrnácté místo nijak neoslňuje, 4. místo v závěrečné časovce pouhých 15 vteřin za Froomem však může signalizovat postupné zlepšování dosud nevýrazné výkonnosti druhého muže loňského ročníku růžového závodu. Dvojnásobný vítěz Gira Ivan Basso dojel celkově na 41. pozici a nad jeho konkurenceschopností v první Grand Tour sezony visí velký otazník.

Schurter nezklamal

Jak jsme informovali již v úterý (viz zde), na Okolo Romandie startoval v dresu australské Oricy také úřadující mistr světa a vítěz světového poháru v cross country horských kol Nino Schurter. Schurter sice neoslnil výraznějším výsledkem a celkově skončil 2 vteřiny za Bassem na 42. místě, ale sportovní ředitel Oricy Neil Stephens má pro něj jen slova chvály: „Nino k nám zapadl velmi dobře. Je to sportovec světové třídy. Jestli se někdy rozhodně skončit s horskými koly, může být skvělým silničním cyklistou.“

Schurter sám pro svůj web po závodě prohlásil: „Jsem spokojený se svým prvním World Tour závodem. Bylo to těžké, ale je to skvělá zkušenost.“

Nino Schurter by se měl postavit také na start závodu Okolo Švýcarska, ještě předtím by se však měl již za necelé tři týdny objevit opět v terénu, a to před zraky českých fanoušků na závodě SP v Novém Městě na Moravě, kde bude místo Frooma či Costy soupeřit například s Jaroslavem Kulhavým či Ondřejem Cinkem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy