Froome vládne Romandii. Potvrdí tradici a vyhraje i Tour?

Ondřej Kurečka
5. 5. 2014 12:00
Christopher Froome může navázat na předchozí tři sezony, ve kterých vítěz Kolem Romadie vyhrál i Tour de France.
Chris Froome.
Chris Froome. | Foto: Reuters

Praha - Závěrečná časovka včera ukončila etapový závod kategorie World Tour Okolo Romandie. Romandie sice bezprostředně předchází italskému Giru a řadě jezdců tedy slouží jako poslední test před první Grand Tour sezony, v posledních sezonách však byla důležitým měřítkem také pro červencovou Tour de France.

V předchozích třech letech totiž platilo pravidlo, že vítěz Romandie dojede na konci července do Paříže ve žlutém dresu pro vítěze „Staré dámy“.

Froome obhájil

Vítězství obhájil Angličan s keňskými kořeny Chris Froome, který se tak, zdá se, konečně dostal ze zdravotních problémů, které jej trápily ještě před pár týdny. Základy svému triumfu položil druhým místem v královské etapě, v níž si ve dvojici se Simonem Špilakem vytvořil téměř minutový náskok na nejbližší pronásledovatele. Na první místo se však Froome dostal až vítězstvím v závěrečné časovce.

„Bylo to pro mě v poslední době těžké období. Měl jsem v této sezoně hrudní infekci a problémy se zády, takže to nebylo zrovna jednoduché. Pracoval jsem tvrdě, abych se dostal zpátky do kondice. Doufám, že budu schopen pokračovat v rozvoji výkonnosti směrem k Tour,“ připomněl vítěz zmíněné problémy pro webové stránky týmu Sky. 

Bude i letos platit rovnice vítěz Romandie = vítěz Tour nebo se po čtyřech letech podaří Contadorovi či Valverdemu toto pravidlo porušit? Odpověď budeme znát až v půlce prázdnin, do té doby mají cyklističtí fanoušci rozhodně nad čím přemýšlet.

Zářil také Albasini

Froome v závěrečné časovce odsunul na druhé místo svého přemožitele z královské etapy Slovince Simona Špilaka, který však byl velmi spokojen i s konečnou stříbrnou pozicí, což potvrzuje i jeho vyjádření pro web týmu Katusha: „Byl to skvělý týden a jsem šťastný, že jsem vyhrál královskou etapu, několik dní jsem nosil žlutý dres a zůstal na finálovém pódiu.“

Na pódiu pro tři nejlepší závodníky celkového pořadí doprovodil zmíněnou dvojici úřadující mistr světa v silničním závodě Rui Alberto Faria Da Costa, který tak navázal na pódiové umístění z letošních závodů Paříž-Nice a Okolo Algarve.

Velmi výraznou osobností letošní Romandie byl také Švýcar, tedy domácí jezdec, Michael Albasini, který sice nezasáhl do boje o přední příčky celkového pořadí, ale zvítězil ve třech etapách z celkových šesti.

Závodu se zúčastnil také jeden z největších favoritů Giro d´Italia Rigoberto Uran. Jeho celkové čtrnácté místo nijak neoslňuje, 4. místo v závěrečné časovce pouhých 15 vteřin za Froomem však může signalizovat postupné zlepšování dosud nevýrazné výkonnosti druhého muže loňského ročníku růžového závodu. Dvojnásobný vítěz Gira Ivan Basso dojel celkově na 41. pozici a nad jeho konkurenceschopností v první Grand Tour sezony visí velký otazník.

Schurter nezklamal

Jak jsme informovali již v úterý (viz zde), na Okolo Romandie startoval v dresu australské Oricy také úřadující mistr světa a vítěz světového poháru v cross country horských kol Nino Schurter. Schurter sice neoslnil výraznějším výsledkem a celkově skončil 2 vteřiny za Bassem na 42. místě, ale sportovní ředitel Oricy Neil Stephens má pro něj jen slova chvály: „Nino k nám zapadl velmi dobře. Je to sportovec světové třídy. Jestli se někdy rozhodně skončit s horskými koly, může být skvělým silničním cyklistou.“

Schurter sám pro svůj web po závodě prohlásil: „Jsem spokojený se svým prvním World Tour závodem. Bylo to těžké, ale je to skvělá zkušenost.“

Nino Schurter by se měl postavit také na start závodu Okolo Švýcarska, ještě předtím by se však měl již za necelé tři týdny objevit opět v terénu, a to před zraky českých fanoušků na závodě SP v Novém Městě na Moravě, kde bude místo Frooma či Costy soupeřit například s Jaroslavem Kulhavým či Ondřejem Cinkem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK čeká ve čtvrtfinále Evropské ligy Schio

Basketbalistky USK Praha se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají se Schiem. Italskému celku ke konečné třetí příčce ve skupině B pomohlo kontumační vítězství nad Šoproní, která k poslednímu zápasu základní části odmítla nastoupit kvůli obavám z nákazy koronavirem.

USK do vyřazovací fáze prošel z druhého místa s bilancí dvanácti výher a dvou porážek, které mu připravil vítěz skupiny a obhájce titulu Jekatěrinburg. Pražanky ve středu v posledním kole vyhrály 89:65 v belgickém Braine, ale na soupeře pro čtvrtfinále si musely počkat až do rozhodnutí evropské sekce FIBA.

Další zprávy