Froome nemá klid. UCI mu kontrolovalo kolo kvůli motoru

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
24. 7. 2015 6:09
Zástupci světové cyklistické unie (UCI) kontrolovali kola Chrise Frooma a Petera Sagana, zda nemají v rámech motorky.
Zástupci UCI sledují, zda není v rámu kola Joaquíma Rodrigueze motorek.
Zástupci UCI sledují, zda není v rámu kola Joaquíma Rodrigueze motorek. | Foto: Twitter Kaťuša

Saint-Jean-de-Maurienne - Ani den klidu si neužije Brit Chris Froome, lídr letošního ročníku Tour de France. Když nemusí řešit otázky na údajný doping, přijde Mezinárodní cyklistická federace (UCI) s kontrolou, zda v rámu svého kola nemá motor.

Už to opravdu vypadá jako hon na čarodějnici jménem Froome. Když jej především francouzští novináři obvinili, že podává v horách nadlidské výkony a že za tím lze hledat doping, zveřejnila jeho stáj Sky některá výkonnostní data. Z nich bylo zřejmé, že se výkony rodáka z keňského Nairobi výrazněji nevymykají možnostem jeho největších soupeřů.

Mezi vybranými koly bylo i Saganovo

A tak po čtvrteční 18. etapě přišla na řadu kontrola Froomova kola. I když nejen jeho - komisaři UCI si vybrali "pracovní nástroje" ještě také Španěla Joaquíma Rodrigueze, Slováka Petera Sagana, Kolumbijce Naira Quintany a domácí dvojice Romain Bardet, Pierre Rolland. Důvod? Případné motorky schované v rámech kol.

"Vítám tyto kontroly. Jsem za to rád, alespoň utichnou některé spekulace," komentoval další "otravování" vlastní osoby třicetiletý Brit na tiskové konferenci.

"Myslím, že spekulace na motory v kolech jsou jen výmysly některých lidí na sociálních sítích, které se nezakládají na hmatatelných důkazech," dodal Froome, jehož kolo stejně jako i zbylá kontrolou prošla bez nějakého prohřešku.

Nešlo o první podobnou kontrolu

Dle serveru cyclingnews.com se jednalo už o čtvrtou podobnou kontrolu v průběhu letošní Tour de France, ovšem už neuvedl, zda i v nich bylo jméno pronásledovaného lídra letošního ročníku.

Ke kontrole jeho kola došlo paradoxně po etapě, kdy se zdálo, že měl poprvé problémy udržet se svých největších rivalů, a to při stoupání krásnými serpentinami na Lacets de Montvernier.

Nezbývá než čekat, s čím přijdou na Frooma UCI, potažmo novináři přímo v dění nyní. Nevyšly ataky na jeho osobu, kontrolou prošlo i jeho kolo. Nápady totiž už pomalu docházejí...

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Haas pro příští sezonu formule 1 angažoval Rusa Mazepina

Tým formule 1 Haas angažoval pro příští sezonu ruského pilota Nikitu Mazepina. Americká stáj dnes oznámila, že s jednadvacetiletým závodníkem, jenž je aktuálně třetí v průběžném pořadí seriálu formule 2, uzavřela víceletou smlouvu.

Očekává se, že druhým jezdcem Haasu se stane lídr F2 Mick Schumacher. Oficiálně ale zatím dohoda se synem legendárního sedminásobného šampiona Michaela Schumachera oznámena nebyla.

před 34 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dalších 80 zatčených. V Turecku vydali nové zatykače na vojáky kvůli puči z roku 2016

Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených sil o puč v roce 2016 a 850 dalších členů armády, včetně důstojníků, má být z armády vyloučeno. Informovala o tom agentura Anadolu.

Nynější zatýkání se odehrálo v polovině z osmi desítek tureckých provincií. Kauzu vede prokuratura v jihoturecké provincii Izmir, která viní vojáky z podpory hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije od roku 1999 v USA a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho viní ze snahy jeho vládu svrhnout. Gülen obvinění ze zosnování puče odmítá.

Od neúspěšného pokusu o puč z července 2016, při jehož potlačování zemřelo na 250 lidí, je v osmdesátimilionovém Turecku vedeno soudní řízení proti 80 000 lidem. Dalších 150 000 státních zaměstnanců, včetně soudců, policistů i učitelů, bylo od té doby kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí vyhozeno z práce. Z armády bylo za čtyři roky vyloučeno přes 20 000 vojáků, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy