Froome nemá klid. UCI mu kontrolovalo kolo kvůli motoru

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
24. 7. 2015 6:09
Zástupci světové cyklistické unie (UCI) kontrolovali kola Chrise Frooma a Petera Sagana, zda nemají v rámech motorky.
Zástupci UCI sledují, zda není v rámu kola Joaquíma Rodrigueze motorek.
Zástupci UCI sledují, zda není v rámu kola Joaquíma Rodrigueze motorek. | Foto: Twitter Kaťuša

Saint-Jean-de-Maurienne - Ani den klidu si neužije Brit Chris Froome, lídr letošního ročníku Tour de France. Když nemusí řešit otázky na údajný doping, přijde Mezinárodní cyklistická federace (UCI) s kontrolou, zda v rámu svého kola nemá motor.

Už to opravdu vypadá jako hon na čarodějnici jménem Froome. Když jej především francouzští novináři obvinili, že podává v horách nadlidské výkony a že za tím lze hledat doping, zveřejnila jeho stáj Sky některá výkonnostní data. Z nich bylo zřejmé, že se výkony rodáka z keňského Nairobi výrazněji nevymykají možnostem jeho největších soupeřů.

Mezi vybranými koly bylo i Saganovo

A tak po čtvrteční 18. etapě přišla na řadu kontrola Froomova kola. I když nejen jeho - komisaři UCI si vybrali "pracovní nástroje" ještě také Španěla Joaquíma Rodrigueze, Slováka Petera Sagana, Kolumbijce Naira Quintany a domácí dvojice Romain Bardet, Pierre Rolland. Důvod? Případné motorky schované v rámech kol.

"Vítám tyto kontroly. Jsem za to rád, alespoň utichnou některé spekulace," komentoval další "otravování" vlastní osoby třicetiletý Brit na tiskové konferenci.

"Myslím, že spekulace na motory v kolech jsou jen výmysly některých lidí na sociálních sítích, které se nezakládají na hmatatelných důkazech," dodal Froome, jehož kolo stejně jako i zbylá kontrolou prošla bez nějakého prohřešku.

Nešlo o první podobnou kontrolu

Dle serveru cyclingnews.com se jednalo už o čtvrtou podobnou kontrolu v průběhu letošní Tour de France, ovšem už neuvedl, zda i v nich bylo jméno pronásledovaného lídra letošního ročníku.

Ke kontrole jeho kola došlo paradoxně po etapě, kdy se zdálo, že měl poprvé problémy udržet se svých největších rivalů, a to při stoupání krásnými serpentinami na Lacets de Montvernier.

Nezbývá než čekat, s čím přijdou na Frooma UCI, potažmo novináři přímo v dění nyní. Nevyšly ataky na jeho osobu, kontrolou prošlo i jeho kolo. Nápady totiž už pomalu docházejí...

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 51 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy