Froome kvůli zlomené kosti končí na Vueltě

ČTK ČTK
3. 9. 2015 12:06
Vítěz Tour de France má následkem středečního těžkého pádu zlomenou zánártní kost. Odhalilo to dnešní podrobné vyšetření.
Chris Froome
Chris Froome | Foto: Reuters

Escaldes-Engordany - Britský cyklista Chris Froome byl nucen odstoupit z Vuelty. Vítěz Tour de France má následkem středečního těžkého pádu zlomenou zánártní kost. Odhalilo to dnešní podrobné vyšetření.

Froome usiloval o výjimečný vítězný double z Tour a Vuelty v jednom roce. Místo toho ale třicetiletý lídr týmu Sky zažil druhé odstoupení z posledních čtyř absolvovaných Grand Tours kvůli zdravotním potížím. Loni, kdy obhajoval první titul z Tour de France, opustil peloton již během páté etapy po dvou pádech, jejichž výsledkem byla fraktura v levém zápěstí a na pravé ruce.

Nynější zdravotní problém pro něho téměř jistě znamená vedle ztráty naděje na double, na který v minulosti dosáhli jen Francouzi Jacques Anquetil (1963) a Bernard Hinault (1978), zároveň i konec sezony. Před středeční 11. etapou, kdy dojel do cíle se ztrátou téměř devíti minut, ztrácel z osmé příčky celkové klasifikace minutu a 18 vteřin.

Froome měl ve středu pád již po třech odjetých kilometrech, kdy narazil do dřevěné bariéry lemující silnici a zároveň i do blízké zdi. Zranil si nohu, problémy měl ale očividně i s ramenem a levým kolenem. Etapu sice dokončil, ale v cíli slezl z kola s velkou námahou a opřený o asistenta odkulhal do týmového vozu.

"Vše, co jsem mohl dělat po tom pádu, bylo jet svou vlastní rychlostí. Opravdu hodně to bolí a ten pád mě stál hodně námahy. Jen jsem přesvědčoval sám sebe, abych alespoň dojel do cíle," popsal Froome. Manko, které nabral, pro něho znamenalo propad na 15. místo celkového pořadí se ztrátou sedmi a půl minuty na nového lídra Fabia Arua z Itálie.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy