Frintová vyhrála závod triatlonového Světového poháru ve Varech

2. 9. 2018 12:23
Elitní česká závodnice zlatem s předstihem oslavila úterní 35. narozeniny. V seriálu Světového poháru Frintová triumfovala potřetí.
Vendula Frintová.
Vendula Frintová. | Foto: Česká triatlonová asociace - ITU Media

Karlovy Vary - Triatlonistka Vendula Frintová vyhrála závod Světového poháru v Karlových Varech. Česká reprezentantka v lázeňském městě vylepšila loňské stříbro. František Linduška byl mezi muži pátý a zaznamenal nejlepší výsledek kariéry, vyhrál Rus Dmitrij Poljanskij.

Frintová zvládla 1,5 km plavání, 40 km jízdy na kole a 10 km běhu v čase 2:08:23 a cílem proběhla dvě sekundy před Estonkou Kaidi Kiviojaovou. O další tři sekundy zaostala třetí Italka Annamaria Mazzettiová. Druhá česká reprezentantka Petra Kuříková ze závodu odstoupila po hromadném pádu v cyklistické části a s poraněným loktem musela do nemocnice.

Vítězka ziskem zlata s předstihem oslavila úterní 35. narozeniny. V seriálu Světového poháru Frintová triumfovala potřetí. Před osmi lety vyhrála závod v australské Mooloolabě a vloni ve španělské Huelvě.

"Určitě je to super. Hlavně je to o to lepší, že se mi to povedlo tady doma v Karlových Varech," řekla Frintová v rozhovoru s Českou televizí.

Po plavecké části v koupališti Rolava byla Frintová v depu desátá se ztrátou 33 sekund na vedoucí Lucy Hallovou, jejíž náskok se po cyklistické pasáži výrazně zmenšil. V závěrečném běhu se britská triatlonistka propadla mimo medailové pozice. Frintová se pak držela v tříčlenné vedoucí skupince a v dramatickém finiši před Karlovarským městským divadlem přesprintovala Kiviojaovou.

"Bylo to hodně náročné. Na kole byla opravdu zima, ale hlavně bylo těžké to, že to bylo opravdu kluzké. Bylo hodně pádů. Třeba i Němka Laura Lindemann, která byla velká spolufavoritka, upadla na kole," uvedla Frintová.

"Mně se také smekalo zadní kolo a docela jsem se na tom kole bála. Jsem ráda, že jsem to zvládla. Bylo hodně důležité nespadnout a zůstat ve vzpřímené poloze, jak my říkáme," dodala šestá žena z letošního evropského šampionátu v Glasgow.

Pro čtyřiadvacetiletého Lindušku bylo dosavadním maximem 15. místo z červnového závodu v Antverpách a při svém pátém startu v SP před domácím publikem dnes bojoval i o stupně vítězů. Další z českých reprezentantů Jan Čelůstka skončil na 26. místě.

"Cítil jsem se celý závod úplně skvěle a tak jsem zkusil zabojovat i o medaile na začátku běhu, nicméně jsem si z toho tempa prvních tří musel v druhém okruhu lehce vystoupit, protože jsem věděl, že s nimi bych to asi neodběhl. Tak jsem vsadil na to, že třeba někdo to přehnal a doběhnu je zpátky, bohužel mě doběhl jeden závodník zezadu. I tak, top pět na Světovém poháru, pro mě úžasný výsledek," řekl Linduška v České televizi.

Světový pohár měl ve Varech premiéru loni. Lázeňské město předtím hostilo závody Evropského poháru a také dvakrát evropský šampionát v letech 2001, kdy vyhrál Čech Filip Ospalý, a 2003.

Závod Světového poháru v triatlonu v Karlových Varech:

Ženy: 1. Frintová (ČR) 2:08:23, 2. Kiviojaová (Est.) -2, 3. Mazzettiová (It.) -5, 4. Knappová (Něm.) -29, 5. Derronová (Švýc.) -37, 6. Steinhauserová (It.) -59, …Kuříková (ČR) nedokončila.

15:00 muži.