Freestyle lyžař Gagnier: Máme rádi X-Games, ale zajímá nás olympiáda

Michal Šenk Michal Šenk
4. 3. 2016 11:47
Vincent Gagnier toho ve svých dvaadvaceti letech stihl už docela dost. Loni vyhrál prestižní X-Games ve své disciplíně Big Air na lyžích. Jde o to po rozjezdu a vystřelení z rampy předvést ve vzduchu ten nejlepší trik.
Vítězný skok Vincenta Gagniera z X-Games 2015. | Video: www.youtube.com

Praha - Vincent Gagnier toho ve svých dvaadvaceti letech stihl už docela dost. Loni vyhrál prestižní X-Games ve své disciplíně Big Air na lyžích. Jde o to po rozjezdu a vystřelení z rampy předvést ve vzduchu ten nejlepší trik. Takový řekněme méně svázanější než Double Full Double Full Full akrobatického lyžaře Aleše Valenty.

Kanaďan Gagnier a hvězda své disciplíny se o tomto víkendu už podruhé představí i v Česku, konkrétně na šestém ročníku akce Excelent Soldiers v Deštném v Orlických horách. K vidění bude také další osobnost svého sportu Američan Matt Walker. Na doprovodné party vystoupí mimo jiné DJ Netsky, který měl "na svědomí" hudební podkres posledního silvestrovského ohňostroje v Londýně.

"Je tu jeden z největších skoků v Evropě, deset metrů vysoký a pětadvacet metrů dlouhý. Já ale nemám nikdy dopředu vymyšlené co předvedu. Nějaké triky mám vždy v hlavě, ale rozhodnu se až na poslední chvíli," řekl serveru aktualne.cz před startem akce Gagnier.

Prostředí českých bunkrů, do nějž je celý víkend stylizován a podle nějž se akce i jmenuje, zná tento Kanaďan díky loňské zkušenosti poměrně dobře. Ještě víc doma je ale na X-Games. Loni tamní Big Air vyhrál, letos se mu závod tolik nepovedl a skončil až šestý, jinak poslední čtyři roky ve finálové dvanáctce ale nikdy nechyběl.

Deštné bude pro Gagniera posledním závodem sezony. "Dám do roka tak šest až devět podobných akcí, do budoucna to plánuju ještě víc omezit. A soustředit se na natáčení klipů a focení," říká jezdec.

A co olympiáda? "Ano. Na tu v Koreji bych se chtěl dostat," odpoví rázně. Rideři sice podle něj mají víc rádi X-Games, všichni v Americe na nich vyrostli a snili, že se tam jednou ukážou. Jakýsi despekt z formálnějších olympijských her se už ale postupně vytrácí.

Velký kamarád českého ridera Marka Skály ještě před příjezdem do Česka stihl další zajímavou show. Na stadionu baseballistů Red Socks v Bostonu vyhrál bigairovou exhibici. "Neuvěřitelná věc, obrovské davy lidí, všichni správně nabuzení, velký zážitek," hodnotí Gagnier.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy