Freestyle lyžař Gagnier: Máme rádi X-Games, ale zajímá nás olympiáda

Michal Šenk Michal Šenk
4. 3. 2016 11:47
Vincent Gagnier toho ve svých dvaadvaceti letech stihl už docela dost. Loni vyhrál prestižní X-Games ve své disciplíně Big Air na lyžích. Jde o to po rozjezdu a vystřelení z rampy předvést ve vzduchu ten nejlepší trik.
Vítězný skok Vincenta Gagniera z X-Games 2015. | Video: www.youtube.com

Praha - Vincent Gagnier toho ve svých dvaadvaceti letech stihl už docela dost. Loni vyhrál prestižní X-Games ve své disciplíně Big Air na lyžích. Jde o to po rozjezdu a vystřelení z rampy předvést ve vzduchu ten nejlepší trik. Takový řekněme méně svázanější než Double Full Double Full Full akrobatického lyžaře Aleše Valenty.

Kanaďan Gagnier a hvězda své disciplíny se o tomto víkendu už podruhé představí i v Česku, konkrétně na šestém ročníku akce Excelent Soldiers v Deštném v Orlických horách. K vidění bude také další osobnost svého sportu Američan Matt Walker. Na doprovodné party vystoupí mimo jiné DJ Netsky, který měl "na svědomí" hudební podkres posledního silvestrovského ohňostroje v Londýně.

"Je tu jeden z největších skoků v Evropě, deset metrů vysoký a pětadvacet metrů dlouhý. Já ale nemám nikdy dopředu vymyšlené co předvedu. Nějaké triky mám vždy v hlavě, ale rozhodnu se až na poslední chvíli," řekl serveru aktualne.cz před startem akce Gagnier.

Prostředí českých bunkrů, do nějž je celý víkend stylizován a podle nějž se akce i jmenuje, zná tento Kanaďan díky loňské zkušenosti poměrně dobře. Ještě víc doma je ale na X-Games. Loni tamní Big Air vyhrál, letos se mu závod tolik nepovedl a skončil až šestý, jinak poslední čtyři roky ve finálové dvanáctce ale nikdy nechyběl.

Deštné bude pro Gagniera posledním závodem sezony. "Dám do roka tak šest až devět podobných akcí, do budoucna to plánuju ještě víc omezit. A soustředit se na natáčení klipů a focení," říká jezdec.

A co olympiáda? "Ano. Na tu v Koreji bych se chtěl dostat," odpoví rázně. Rideři sice podle něj mají víc rádi X-Games, všichni v Americe na nich vyrostli a snili, že se tam jednou ukážou. Jakýsi despekt z formálnějších olympijských her se už ale postupně vytrácí.

Velký kamarád českého ridera Marka Skály ještě před příjezdem do Česka stihl další zajímavou show. Na stadionu baseballistů Red Socks v Bostonu vyhrál bigairovou exhibici. "Neuvěřitelná věc, obrovské davy lidí, všichni správně nabuzení, velký zážitek," hodnotí Gagnier.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy