Český freediver se bez neoprenu potopil do rekordní hloubky, pak plival krev

ČTK ČTK
14. 3. 2023 23:33
Freediver David Vencl překonal další rekord. Jako první se na zamrzlém jezeře Sils pod ledem potopil na jeden nádech a bez neoprenu do hloubky 52,1 metru. Po vynoření plival krev a musel preventivně na vyšetření do nemocnice, ale nejednalo se o nic vážného, uvedl jeho tým v tiskové zprávě.
David Vencl
David Vencl | Foto: Reuters

Vencl, jenž předloni uplaval rekordních 81 metrů pod ledem, se chtěl v plavkách potopit do padesátimetrové hloubky. Nakonec krátce po poledni zvládl ještě o dva metry více. V ledové vodě jezera Sils, na jehož hladině byla pětatřiceticentimetrová vrstva ledu, strávil téměř dvě minuty.

"Pocit jsem měl dobrý, všechno šlo podle plánu, takže jsem nadšený. Bylo to pomalejší, celý ponor trval minutu a 54 vteřin. Ještě nevím proč, musím se podívat na data. Byl jsem zadýchaný víc, než bych byl v teplé vodě," uvedl Vencl, který na hladinu vyplaval se značkou umístěnou na konci odměřeného lana. Jeho ponor snímaly kamery a sledovali rozhodčí.

Měli ho jistit čtyři potápěči, ale kvůli technickým problémům jednoho z nich byli nakonec jen tři. Posledních patnáct metrů už Vencl zůstal sám. Po vynoření přihlížející vystrašila krev, kterou plival.

"Před ponorem jsme řešili, jestli může dojít k poškození plic, což se může opravdu stát, ale naštěstí to nebyl tento případ. Zřejmě jsem si nějakým pohybem poškodil průdušnici, pravděpodobně se to stalo v hloubce 45 metrů. Nic mě nebolelo, a dokud jsem se nevynořil a nezačal plivat krev, nic jsem netušil," komentoval to Vencl, když nastupoval do sanitky. Po kontrole v nemocnici lékaři potvrdili, že se mu nestalo nic vážného.

Čtyřicetiletý freediver z Teplic byl první, kdo se o takový ponor bez neoprenu pokusil. Kromě chladu vody, která měla u hladiny teplotu jeden stupeň nad nulou a v cílové hloubce zhruba čtyři stupně, a nedostatku kyslíku musel řešit i komplikace při vyrovnávání tlaku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy