Francie porazila Wales a zahraje si finále MS v ragby

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 10. 2011 11:46
Wales hrál od 18. minuty bez vyloučeného kapitána

Praha - Prvním finalistou ragbyového světového šampionátu se po obrovském dramatu stala Francie. Reprezentanti galského kohouta zdolali v úvodním semifinále Wales těsně 9:8 a živí naději na svůj první titul.

Wales dával od začátku Francouzům pocítit svou váhovou převahu a dominoval v mlýnech i soubojích. V 9. minutě poslal svůj tým do vedení úspěšným trestným kopem James Hook.

Klíčový moment ale přišel v 18. minutě utkání. Kapitán Velšanů Sam Warburton brutálně fauloval Francouze Clerca a za nebezpečnou skládku byl vyloučen.

Ragby bude sledovat víc Velšanů než diváků na stadionu
Obhájce titulu Jižní Afrika na ragbyovém MS končí

Červenou kartu viděli diváci ve vyřazovacích bojích MS poprvé od roku 1987.

Oslabení se projevilo záhy. Zatímco Hook neproměnil další dva kopy, Morgan Parra byl třikrát úspěšný a otočil na 9:3 pro Francii.

Velšané se i ve čtrnácti lidech projevovali neuvěřitelnou bojovností, která jim vynesla snížení. Mike Philips předvedl úžasný průnik obranou a stejně jako ve čtvrtfinále proti Irsku položil pětku.

Z následného kopu mohl vrátit Walesu vedení Jones, ale neproměnil.

Pět minut před koncem byli ostrované nesmírně blízko triumfu. Po velké chybě Francouzů na polovině hřiště mohl rozhodnout Leigh Halfpenny trestným kopem. Jeho pokus mířil mezi tyče, ale byl příliš krátký a proletěl těsně pod břevnem.

Francouzi přežili svou vlastní smrt a mohou se těšit na své historicky třetí finále, v němž bude jejich soupeřem buď domácí Nový Zéland, nebo Austrálie.