FOTO Nevzdávat se! Žokej zažil pohádkový comeback v Aintree

Ryan Mania jel poprvé Velkou národní a hned vyhrál. Třiadvacetiletý žokej ze Skotska se radoval v sedle valacha Auroras Encore. Podívejte se na fotografie ze slavného britského dostihu.
Velká národní na závodišti Aintree u Liverpoolu stále zůstává nejslavnějším překážkovým dostihem a také tím nejbohatším - celková dotace činí bezmála milion liber. Není divu, že láká mnoho celebrit jako například Coleen Rooneyovou...
... nebo Frankieho Dettoriho, populárního žokeje rovinových dostihů.
Národní hymnu na začátek dostihů zazpívala Katherine Jenkinsová. Odhaduje se, že samotnou Velkou národní sleduje celosvětově na 500 milionů lidí.
Před letošním ročníkem doznaly některé překážky dalších změn, aby byly pro zúčastněné koně a jezdce co nejbezpečnější. Dostih opakovaně kritizují ochránci zvířat, samotný dostihový průmysl ale v poslední době kontruje. "Žádný jiný sport nedělá pro bezpečnost svých účastníků tolik, jako překážkové dostihy," napsal jeden z fanoušků na twitteru.
Foto: Reuters
Sport Reuters Sport, Reuters
6. 4. 2013 18:53
FOTO Velká národní letos nabídla velký příběh i nezvykle korektní průběh dostihu.

Liverpool - Ryan Mania už považoval svůj sen za ztracený. V tvrdé konkurenci britských žokejů se nedokázal prosadit a v pouhých jednadvaceti letech se v roce 2011 raději rozhodl ukončit kariéru.

Bez koní to ale vydržel jen několik měsíců. Pak se vrátil a dostal důvěru od trenérky Sue Smithové.

V sobotu se oba radovali z vítězství ve Velké národní s valachem Auroras Encore. Nejbohatší překážkový dostih Evropy přinesl pohádkový příběh, vždyť Mania jel slavnou trať v Aintree u Liverpoolu vůbec poprvé.

"Provedl koně dostihem naprosto bezchybně, klobouk dolů," řekla Smithová, teprve třetí žena v historii, která připravila vítěze Velké národní.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy