FOTO Tour na koloběžce: pohoda, cigárko či usínání ve sjezdu

I takhle může vypadat odpočinek při vrcholovém sportovním výkonu...
Koloběžky, ty pro dospělé, nikoliv dětské či skládací, rozhodně jako hračky nevypadají. Přední kolo má 28 palců, to zadním menší většinou 20. Mají klasické čelisťové brzdy vpředu a vidlicové vzadu. "Když je třeba, dá se dobrzdit podrážkami. Jsme rádi, že v posledních letech si již lidé kupují hlavně tyhle dospělácké koloběžky," řekl Aktuálně.cz Jan Vlášek, šéf šestičlenné výpravy, která má za sebou úspěšně zvládnutou Tour de France na těchto strojích.
"Koloběžka stojí kolem 10-12 tisíc. A de facto na ni nemusíte na rozdíl od kola po vytažení z krabice už nic dělat. My jsme učinili jedinou úpravu, když jsme pootočili řídítky a trochu je vysunuli výše, aby nás nebolela záda na těch téměř 3500 kilometrech," usmívá se Vlášek.
Při pohledu na fotografie z jejich mise se dá tento krok celkem pochopit...
Jízdu na koloběžce dle něj ale zvládne kdokoliv. Podle jeho slov i člověk, který stál maximálně na nám dobře známých dětských koloběžkách, je schopen třicetikilometrový výlet na dospělácké koloběžce zvládnout za necelé dvě hodinky.
Foto: Pavlína Soukupová
Antonín Vavrda Antonín Vavrda, Pavlína Soukupová
24. 7. 2013 0:00
Podívejte se na fotogalerii z účasti šestičlenného týmu koloběžkářů na letošní Tour de France.

Podívejte se na fotogalerii z účasti šestičlenného týmu koloběžkařů na letošní Tour de France. Ti den před pelotonem absolvovali vždy stejnou porci kilometrů jako o 24 hodin později Chris Froome a spol.

A ne vždy to byla pohodička, jak by mohla naznačovat úvodní fotografie naší galerky...

 

Právě se děje

před 8 minutami

Haas pro příští sezonu formule 1 angažoval Rusa Mazepina

Tým formule 1 Haas angažoval pro příští sezonu ruského pilota Nikitu Mazepina. Americká stáj dnes oznámila, že s jednadvacetiletým závodníkem, jenž je aktuálně třetí v průběžném pořadí seriálu formule 2, uzavřela víceletou smlouvu.

Očekává se, že druhým jezdcem Haasu se stane lídr F2 Mick Schumacher. Oficiálně ale zatím dohoda se synem legendárního sedminásobného šampiona Michaela Schumachera oznámena nebyla.

před 37 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dalších 80 zatčených. V Turecku vydali nové zatykače na vojáky kvůli puči z roku 2016

Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených sil o puč v roce 2016 a 850 dalších členů armády, včetně důstojníků, má být z armády vyloučeno. Informovala o tom agentura Anadolu.

Nynější zatýkání se odehrálo v polovině z osmi desítek tureckých provincií. Kauzu vede prokuratura v jihoturecké provincii Izmir, která viní vojáky z podpory hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije od roku 1999 v USA a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho viní ze snahy jeho vládu svrhnout. Gülen obvinění ze zosnování puče odmítá.

Od neúspěšného pokusu o puč z července 2016, při jehož potlačování zemřelo na 250 lidí, je v osmdesátimilionovém Turecku vedeno soudní řízení proti 80 000 lidem. Dalších 150 000 státních zaměstnanců, včetně soudců, policistů i učitelů, bylo od té doby kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí vyhozeno z práce. Z armády bylo za čtyři roky vyloučeno přes 20 000 vojáků, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy