FOTO Zapomeňte na Nagano, v Soči se mění historie

Olympiáda v Soči je jasně nejúspěšnější v historii českých (i československých) zimních her. Podívejte se v galerii, proč tomu tak je.
Dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile. To je úlovek českých sportovců v Soči. Tím překonali doposud nejúspěšnější hry historie, kterými byl Vancouver 2010 s bilancí 2-0-4. Šest medailí vybojovali také českoslovenští sportovci před třiceti lety v Sarajevu, tam ale úplně chybělo zlato.
Jako první sáhla v Soči po zlatu Eva Samková ve snowboardcrossu.
Dvacetiletá česká reprezentantka totálně opanovala závody v areálu Roza Chutor, když vyhrála jak individuální kvalifikaci, tak postupně čtvrtfinálovou, semifinálovou i finálovou rozjížďku.
V předchozích dnech se přitom Samkové, která závodila se svým typickým namalovaným knírkem, v tréninkových jízdách vůbec nedařilo a na olympijské trati několikrát upadla. V samotném boji o cenné kovy ovšem nezaváhala ani jednou a všechny rozjížďky vyhrála způsobem start-cíl.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Sport Reuters, ČTK, Sport
Aktualizováno 23. 2. 2014 11:44
Olympiáda v Soči je jasně nejúspěšnější v historii českých (i československých) zimních her. Podívejte se v galerii, proč tomu tak je.

Přehled všech výsledků českých sportovců v Soči najdete ZDE

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy