FOTO Před 90 lety se narodili Dana a Emil Zátopkovi

FOTO Před 90 lety se narodili Dana a Emil Zátopkovi
Emil, rodák z Kopřivnice, si v polovině 20. století podmanil dlouhé tratě. Během své kariéry překonal Emil Zátopek 18 světových a 61 československých rekordů.
Na olympijských hrách získal celkem čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili. V roce 1948 zlato na 10 km, stříbro na 5 km, v roce 1952 zlato na 5 km, 10 km a v maratónu.
Přezdívalo se mu Emil Hrozný (podle útrpného výrazu v obličeji během běhu) nebo Česká lokomotiva.
Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století. O rok později, v listopadu 2000, zemřel.
Foto: CPA - Eduard Erben
Sport Sport
19. 9. 2012 8:00
Slavný atletický i manželský pár získal celkem pět zlatých olympijských medailí.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy