Formanová: Holuša měl špatnou taktiku. A forma byla pryč

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 8. 2015 16:38
Po včerejším zlatém triumfu překážkářky Zuzany Hejnové zůstala trojice Oldřiška Marešová, Petr Svoboda a zcela nečekaně i Jakub Holuša mezi poraženými.
Jakub Holuša
Jakub Holuša | Foto: ČTK

Peking - Každý den není posvícení, o čemž se ve čtvrtek přesvědčili čeští atleti na mistrovství světa. Po včerejším zlatém triumfu překážkářky Zuzany Hejnové zůstala trojice Oldřiška Marešová, Petr Svoboda a zcela nečekaně i Jakub Holuša mezi poraženými.

"Je těžko uvěřitelné, že úřadující halový mistr Evropy na 800 metrů Jakub Holuša se v rozběhu na 1500 metrů nevešel mezi postupujících šest závodníků,“ kroutila hlavou v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ludmila Formanová, mistryně světa na 800 metrů z roku 2000.

V čem vidíte hlavní příčiny tohoto velkého a hodně smutného překvapení?

Především v chybné taktice, protože Jakub zhruba v polovině závodu ztratil dobrou pozici, zůstal uzavřený jako předposlední u  mantinelu a stálo ho to moc sil, aby se z tohoto místa odpoutal. Ve finiši mu pak tyto síly určitě chyběly, protože do rovinky ještě vbíhal jako třetí. A pak si myslím, že jeho forma gradovala už před měsícem, kdy na Diamantové lize ve Stockholmu překonal na 1500 metrů letitý český rekord. Přitom dnes v Pekingu běžel skoro o deset vteřin pomaleji.

Svoboda postoupil do semifinále běhu na 110 metrů překážek po úspěšném protestu české výpravy kvůli údajně ulitému startu v rozběhu. Měl na lepší čas než 13,67?

Na postup do finále by mu nestačil ani osobní rekord, ale letos dosáhl už lepších časů, než dnes v Pekingu. Myslím si, že se se na něm dost podepsala psychika. Po podání protestu totiž seděl s plný nervozity asi přes dvě hodiny s napětím, zda se přece jen dočká vysněného semifinále. Do jeho výkonu však zasáhly asi i jiné faktory, které ovlivnily jeho běh, při němž zakopl snad o všechny překážky, které mu stály v cestě. To už jsem hodně dlouho neviděla.

Výškařka Marešová se o své startu v Pekingu dověděla na poslední chvíli z dodatečné nominace. Co lze o jejím vystoupení říci?

Velké ambice tato nezkušená závodnice neměla a přitom při troše štěstí mohla postoupit. Podala solidní výkon a zůstala jen tři centimetry od svého maxima.

Čím vás zaujala vaše disciplína – semifinále ženské osmistovky?

Úžasnými časy ve všech třech bězích. Vždyť čas 1:58 některým půlkařkám nestačil na postup. V této disciplíně je vidět obrovský nástup mladých a velice rychlých děvčat, které ještě neznají nějaké taktizování. Byl to pro mě velký zážitek.

Nejlepší česká půlkařka Lenka Masná se několikrát pokoušela o splnění limitu, ale nepodařilo se jí to. Jaké by měla šance?

Velké problémy by měla už v rozběhu. Nedávno jsem s ní mluvila, měla velkou snahu se na šampionát dostat, ale především ji v přípravě přibrzdily střevní problémy. Jinak na cestě k lepším výkonům musí v přípravě věnovat víc času zvýšení rychlosti, bez níž může na mezinárodní scéně jen těžko uspět.

Největší událostí dnešního dne byl jistě v běhu na 200 metrů opětovný souboj Bolta s Gatlinem. Čekala jste tentokrát bezpečné vítězství Jamajčana?

Věřila jsem mu víc než na stovce. Když rozhýbe své tělo a ve finiši uplatní své dlouhé nohy, tak zatím není k poražení. Potvrdilo se to v posledních zhruba padesáti metrech, kdy Gatlin dokonce těsně vedl, ale v závěru už nestačil. Upoutalo mě i finále žen na 400 metrů a v něm časy prvních tří sprinterek pod 50 vteřin, stejně jako čtyři Jamajčanky mezi šesti nejlepšími.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko zaostává

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019. V dnešní zprávě o tom informoval statistický úřad Eurostat. Největší podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v rámci EU vykázalo Rakousko, zatímco Česká republika patřila mezi pět zemí s nejnižším podílem.

V Rakousku obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývaly spotřebu elektřiny ze 78 procent. Nad hranicí 70 procent bylo vedle Rakouska v EU pouze Švédsko. V České republice činil podíl obnovitelných zdrojů 15 procent. Nižší podíl v rámci EU vykázaly pouze Lucembursko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Více než z poloviny pokrývaly spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů kromě Rakouska a Švédska také Dánsko, Portugalsko, Chorvatsko a Lotyšsko. V Německu činil podíl obnovitelných zdrojů 45 procent, na Slovensku 23 procent a v Polsku 16 procent.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Firma podnikatele Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3

Společnost Blueberg Media českého podnikatele Michala Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3. Televize o tom dnes informovala na svém webu. Slovenská Rada pro vysílání a retransmisi už v prosinci dala souhlas ke změně majitele firmy C.E.N., která vlastní licenci na vysílání TA3. Televizi dosud ovládala skupina Grafobal slovenského podnikatele Ivana Kmotríka.

TA3 začala na Slovensku vysílat v roce 2001, v zemi nepatří k nejsledovanějším televizním stanicím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy