Jiří Šidliák
14. 12. 2008 15:19
Česko - Švýcarsko 4:5 PP
Češí hasí gólovou šanci Švýcarů před dómácí bránou.
Češí hasí gólovou šanci Švýcarů před dómácí bránou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bylo to tak blízko! K bronzové medaili z mistrovství světa chybělo českým florbalistům 131 vteřin. Pak však Švýcaři srovnali, v závěru prodloužení svěřenci Zdeňka Skružného opět inkasovali a skončili znovu až čtvrtí.

Češi na posledním šampionátu ve Švédsku rovněž v souboji o bronz na Švýcary vůbec nestačili a po porážce 4:9 jim tak měli v nedělním duelu co oplácet.

V brance dostal před Rytychem přednost veterán Kafka, oproti sobotnímu semifinálovému duelu usedl na střídačku i útočník Sladký, kterého ve třetí formaci nahradil Novotný.

Změněno bylo také pořadí jednotlivých pětek. Fridrichova byla zapsána jako první, Cepkova druhá.

A byla to právě útočná řada vedená českým kapitánem, jež si vypracovala první šance zápasu. Spolupráce Kožušníka s Cepkem ale ve třetí minutě k otevření skóre nevedla, stejně dopadla i následná střela Kožušníka.

Po českých šancích přišel gól Švýcarů

Najednou ale udeřilo na druhé straně. Zálesný chyboval u mantinelu, švýcarský kanonýr Christoph Hofbauer se opřel do míčku a ten se zastavil až v Kafkově síti.

Češi po inkasované brance ještě přidali na obrátkách, většina jejich pokusů ale mířila vysoko nad Tönzovu branku.

Švýcaři mohli navýšit své vedení při Nesměrákově vyloučení, domácí hráči se však v pohodě ubránili. Přesto odcházeli do kabin za nepříznivého stavu 0:1.

Aktivně vstoupili svěřenci kouče Skružného i do druhé třetiny. Kýžený gól ovšem stále nepřicházel. Neuspěl ani důrazný Zálesný ve 28. minutě. Vyhecovaný útočník poté svoji agresivitu přehnal a za hrubost byl zbytečně vyloučen.

Čtěte dále: Zálesný burcuje před Švýcarskem. Mladí musí bojovat

Obhájci bronzových medailí ale poskytnutou výhodu znovu nedokázali využít.

A tak se do tlaku dostali znovu Češi. Fridrich ani Chrápek ještě neuspěli, když však Kafka zázračně vyrazil Bichselův pokus, zatáhl míček do švýcarského pásma první útok, Fridrich na sebe navázal švýcarského obránce a Sikora toho pohotově využil.

Přestřelka v závěru vyústila v prodloužení

Oslavy své branky ale přehnal natolik, že vyfasoval dvě minuty plus osobní desetiminutový trest za nesportovní chování a domácí hráli znovu oslabeni.

Pokud by o výsledku rozhodovala hlasitost povzbuzování českých fanoušků, nepochybně by Česko vyhrálo. O výsledku však rozhodují góly. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Švýcarům se sice přesilová hra ze začátku znovu nedařila, její polovinu si ale alespoň přenesli do třetí části hry. Tam našel Antener znovu Christopha Hofbauera a ten vstřelil už svůj osmý gól na šampionátu. Antener zase zaokrouhlil počet svých asistencí na deset.

Záhy byl však vyloučen kapitán hostí Matthias Hofbauer a také Češi si mohli vyzkoušet početní výhodu. Z obrovského tlaku ale vytěžili jen Ostřanského tyčku.

Z ničeho nic tak udeřilo znovu na druhé straně. Stucki a Antener se dostali do brejku a první jmenovaný navýšil vedení svého týmu na dvě branky.

Češi se ovšem před zaplněnou O2 arenou nevzdali a po vyloučení Stuckiho hráli znovu přesilovku. V ní vystihl rozehrávku soupeře kanonýr Zálesný a nedal Tönzovi šanci.

Gól osmadvacetiletého útočníka jeho spoluhráče ještě více nabudil a diváci viděli skvělý florbal. A když Sikora tři minuty před koncem potrestal své přísné vyloučení z konce druhé třetiny, byla celá hala v transu.

Euforii třinácti tisíc českých fanoušků navíc o pár vteřin později ještě zvýšil Vojtěch Skalík, který skóre senzačně otočil!

Češi se však možná už viděli s bronzovými medailemi na krku a ještě v téže minutě inkasovali. Protiútok bratří Hofbauerů zakončil kapitán Matthias. A zápas tak dospěl do prodloužení.

Stucki rozesmutněl fanoušky

V něm si několik výborných zákroků připsali oba brankáři, kteří nedovolili útočníkům soupeře skórovat ani z nejvyloženějších šancí.

Když už se však zdálo, že utkání budou muset rozhodnout až samostatné nájezdy, odrazil se 58 vteřin před koncem prodloužení míček na hokejku Stuckiho, jenž se nemýlil.

Vyčerpaní a zklamaní Češi padli k zemi, na domácím šampionátu skončili stejně jako před dvěma lety bez medaile. Plná O2 arena se však s nimi přesto rozloučila jako s vítězi.