Florbalisté na úvod MS porazili v Curychu Lotyšsko 6:3

5. 11. 2022 15:44
Čeští florbalisté zvítězili v úvodním utkání na mistrovství světa v Curychu nad Lotyšskem 6:3. Shodně dvěma góly a asistencí k tomu pomohli útočníci Marek Beneš a Matěj Havlas. Další duel v základní skupině B čeká svěřence trenéra Jaroslava Berky v neděli od 15:00 ve Winterthuru proti Německu, které dnes podlehlo úřadujícím šampionům Švédům 4:19.
Marek Beneš v zápase MS 2018 Česko - Lotyšsko.
Marek Beneš v zápase MS 2018 Česko - Lotyšsko. | Foto: Milan Kammermayer

Vystoupení českého týmu v nové SwissLife Areně, která zahájila provoz teprve v polovině října, si nenechal mezi téměř 7000 diváků ujít český hokejový reprezentační gólman Šimon Hrubec, který právě v této moderní hale hájí barvy Curych Lions.

Češi otevřeli skóre už po 53 sekundách, kdy kombinaci Filipa Langera a Havlase zakončil před brankou osamocený Beneš. Člen All Star týmu z prosincového MS v Helsinkách mohl ve 4. minutě po přihrávce Ondřeje Němečka zvýšit, ale gólman Janis Salcevičs zasáhl.

Na druhé straně musel ukázat své kvality i brankář Lukáš Bauer, také člen nejlepší šestice minulého šampionátu. Ve 12. minutě výhoz lotyšského gólmana zachytil kapitán Němeček, našel Havlase a ten zvýšil na 2:0. V čase 16:56 se znovu prosadil Havlas, který u pravé tyče proměnil Benešovu přihrávku.

Ve druhé třetině byli Lotyši daleko nebezpečnější a Berkův výběr podržel gólman Bauer. V polovině utkání ale při Němečkově vyloučení nestačil na dorážku Klavse Jansonse. V 35. minutě Lotyši potrestali i faul Josefa Rýpara díky trefě Peterise Trekšeho. V čase 36:54 poslal český výběr do dvoubrankového vedení z trestného střílení forhendovým blafákem Beneš.

Po 53 vteřinách závěrečné části se Lotyši vrátili na kontakt. Morics Kruminš zpoza branky zasunul balonek k pravé tyči. Za 39 sekund ale odpověděl Rýpar, který se opřel do křížného pasu Adama Delonga. Výhru pojistil 108 sekund před koncem při power play do prázdné branky Mikuláš Krbec.

Mistrovství světa florbalistů v Curychu:

Skupina B:

Česko - Lotyšsko 6:3 (3:0, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Marek Beneš (Havlas), 12. Havlas (Němeček), 17. Havlas (Marek Beneš), 37. Marek Beneš z trestného střílení, 42. Rýpar (Delong), 59. M. Krbec (F. Forman) - 30. Jansons (Rajeckis), 35. Trekše (Raitums), 41. Kruminš (Raitums). Rozhodčí: Andersson, Wissman (oba Švéd.). Vyloučení: 2:0. Využití: 0:2. Diváci: 6975.

Sestava ČR: Bauer - Hemerka, Němeček, Punčochář, Rýpar, Kisugite, Šindler - Marek Beneš, Langer, Havlas - Delong, F. Forman, M. Krbec - Tokoš, Jendrišák, Ondrušek. Trenér: Jaroslav Berka.

1. Švédsko 1 1 0 0 19:4 2
2. Česko 1 1 0 0 6:3 2
3. Lotyšsko 1 0 0 1 3:6 0
4. Německo 1 0 0 1 4:19 0

Druhý zápas: Německo - Švédsko 4:19 (0:5, 3:6, 1:8)