Florbalisté děkují Němcům. Díky jejich výhře odvrátili hrozící blamáž

Aktualizováno 3. 12. 2018 21:39
Florbalisté Německa porazili ve svém závěrečném utkání v základní skupině A na mistrovství světa v Praze Lotyšsko 5:4 a pomohli českému týmu k přímému postupu do čtvrtfinále. Pokud by Lotyši alespoň remizovali, museli by svěřenci trenéra Petriho Kettunena v úterý porazit Švýcarsko. Klid do závěrečného duelu ve skupině dodal českým hráčům vítěznou trefou v 58. minutě Benjamin Borth.
Čeští florbalisté mají jisté čtvrtfinále
Čeští florbalisté mají jisté čtvrtfinále | Foto: Milan Kammermayer

I kdyby český tým v úterý Švýcarsku podlehl, skončí ve skupině A druhý, protože by měl nejlepší bilanci z minitabulky vzájemných zápasů s Lotyši a Němci. V neděli sice prohrál s Lotyšskem 3:4, ale předtím v sobotu porazil Německo 10:5. Lotyše a Němce tak čeká ve středu boj o čtvrtfinále v kvalifikaci.

Lotyši, kteří hráli stejně jako Němci potřetí ve třech dnech, přitom měli dnešní zápas v O2 areně před 4215 diváky skvěle rozehraný. Na vedoucí branku Tomse Bitmanise sice odpověděl v přesilové hře Janos Bröker, ale v závěru prvního dějství vrátil Lotyšsku vedení Atis Blinds a ve 29. minutě snížil Edžus Cerinš.

Němci, kteří v případě bodové zisku Čechů se Švýcary mají šanci na posun na třetí místo ve skupině, otočili mezi 43. a 49. minutou stav na 4:3 díky trefám Erik Schuschwaryho, Borthe a Janose Brökera. V 57. minutě sice vyrovnal Cerinš, ale Lotyši remízu nebránili a z brejku inkasovali na 4:5. Borth se stejně jako spoluhráč Janose Brökera a Lotyš Cerinš trefil podruhé v utkání.

"Zápas jsme sledovali. Pocitově se nám trochu ulevilo, ale pro nás se nic nemění. Plán máme stejný: chceme Švýcary porazit a vybojovat první místo ve skupině. Pořád si ale uvědomujeme, že výkony proti Německu a Lotyšsku nebyly, jaké chceme. Máme na hřišti co odčinit," řekl kapitán českého týmu Matěj Jendrišák.

Postup do čtvrtfinále si zajistili také vicemistři světa Švédové, kteří zvítězili ve skupině B nad Norskem 9:1 a jsou bez ztráty. Úřadující šampioni Finové porazili Dánsko 7:1 a o druhé místo budou hrát v úterý s Norskem.