Florbal v Česku rozkvétá. A to nás ještě vrchol popularity čeká, slibuje šéf unie

Zlata Vostrá
23. 1. 2016 9:19
Florbal si po revoluci rychle dobyl pozici druhého nejpopulárnějšího sportu v Česku. Co stojí za jeho úspěchem? Přečtěte si rozhovor s prezidentem České florbalové unie Filipem Šumanem.
Filip Šuman
Filip Šuman | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Před revolucí zcela neznámý sport, dnes po fotbale druhý vůbec nejhranější v Česku. Florbal, ještě před revolucí přehlížený bratranec ledního hokeje, je dnes na vrcholu své slávy. Florbalovou základnu jen v Česku tvoří desetitisíce hráčů a jeho popularita rok co rok strmě roste. 

"Za těch 25 let, co se florbal vyvíjí, se vyvíjí stále rychleji, než jsme si kdo dokázali představit. Po roce 2000 jsme si začali vytvářet dlouhodobé plány. Už tehdy jsme věřili, že se florbal dokáže dostat na úroveň, na které je dnes. Rozhodně nechceme, aby současná pozice byla cílovým stavem," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz prezident České florbalové unie Filip Šuman.

Členská databáze čítá sto tisíc lidí

Florbal je mnohými považován za druhý nejpočetnější sport v ČR. Kolik lidí ho v současnosti hraje?

Aktivní členskou základnu tvoří kolem 70 tisíc florbalistů. V naší databázi jich je přes 100 tisíc. Řada jich ale už přestala florbal hrát. Z hlediska hráčů, kteří se pravidelně účastní unií organizovaných soutěží, jsme opravdu druhým nejrozšířenějším sportem. Nemyslíme si ale, že na toto místo dosahujeme i z hlediska popularity. K tomu ještě musíme dojít.

Jak se financuje? Čím přispívá stát?

Financování českého florbalu v tuto chvíli stojí na čtyřech pilířích. Nejvýznamnějším je podpora od státu. Někdy je to podpora na talentovanou mládež a organizaci celého sportu. Potom obrovsky přispívající druhou částí se staly marketingové příjmy. Dalšími dvěma jsou Český olympijský výbor, který nás podporuje z výnosů loterií, a posledním zdrojem je stále v tuto chvíli výnosný příjem z vlastního hnutí, to znamená hráčské licence a startovné jednotlivých klubů v soutěžích.

Co dostávají kluby a reprezentace?

Kluby se tedy částečně podílí na financování celého florbalu. Ale dneska již daleko větší částkou kluby podporujeme. Máme spousty programů, ve kterých záleží, jak samotné kluby vidí svůj cíl. Řada klubů je menších, které hrají pro vlastní zábavu. Pro nás jsou důležité kluby, které intenzivně pracují s mládeží nebo chtějí hrát florbal na vrcholové úrovni. V nich podporujeme trenéry, jejich vzdělávání, profesionálního sekretáře pro klub, propagaci pro elitní kluby v rámci práce s fanoušky. Reprezentaci se snažíme vytvářet podmínky tak, jak roste florbal. Ročně podpora klubům přesahuje 20 milionů korun, některé kluby se mohou dostat až na ten milion, ale je řada, která dostává desetitisíce. Do reprezentace vydáme částku zhruba kolem 12 milionů.

Popularita florbalu ještě poroste

Za dvacet let obliba florbalu velice vzrostla. Jistě nejen herně, ale i divácky. Jak je to s popularitou florbalu?

To je téma, na kterém se snažíme hodně pracovat. Uvědomujeme si, že pozici sportu určuje právě jeho popularita. Největší popularitu vnímáme od ročníku 1980, 1985 a mladších. Postupně tedy jak nám tato generace bude stárnout, tak očekáváme nárůst obliby florbalu. Na vrcholných akcích je sledovanost i u starších, kteří nemohli s florbalem v mládí přijít do kontaktu. Celkově sledovanost právě vrcholných akcí je hned za fotbalem a hokejem. Ligové zápasy navštěvuje podobný počet diváků jako basketbal či volejbal. Do budoucna ale chceme přitáhnout unikátní fanoušky, pro které bude florbal sportem číslo jedna.

Co může být nejatraktivnější na tomto sportu z tělocvičny?

Jsme hrdí, že florbal vzešel ze školních tělocvičen, a čím více ho bude v tělocvičnách, tím lépe. Aby byl florbal populárnější, musí dorůst do větších arén. A co fanoušky přitahuje? Asi jeho rychlost, kdy sice jeden tým může vést o tři čtyři branky, ale zápas se stejně může otočit. Ve florbale může padnout gól během čtyř vteřin, i když je míček na druhé straně hřiště. Pokud se na atraktivitu podívám z pohledu hráče, tak vám může být i padesát, vezmete hokejku poprvé do ruky a florbal vás bude ihned strašně bavit. To je něco, co má minimum sportů.

Jak je možné, že i když florbal patří v ČR mezi amatérské sporty, tedy hráči nejsou nijak finančně odměňováni za hraní, patříme mezi světovou špičku?

I když Švýcarsko či Finsko mají před Českem pár let ve vývoji navíc, tak stále zde na vrcholové úrovni musí fungovat hráči, kteří se florbalu věnují denně. A hlavně tedy u nich není ta rozmazlenost vrcholových sportovců, že by očekávali, že za hraní budou brát královské platy. I díky tomu se tento sport bude dále rozvíjet. Myslím, že profesionalizace florbalu celkově bude, ale propojí se právě s popularitou.

Jaká je struktura ve vedení organizace tohoto sportu? Živí se funkcionáři pouze časem věnovaným florbalu?

Na klubové úrovni fungují lidé, pro které je to denní práce. Vzhledem k tomu, že pod některými kluby působí i tisíce členů, tak to jinak ani nelze. Na té funkcionářské úrovni většina funkcionářů vykonává svou činnost vedle své hlavní práce. Ale ta tíha výkonu je ještě na profesionálních pracovnících, pro které je to denní život.

Přispívají jen mužům

Jaké jsou odměny pro reprezentanty? Vždyť si pro to, aby mohli vůbec reprezentovat, berou dovolenou v práci.

Až v letošním roce jsme přistoupili na to, že hráči dostávají nějaké náhrady. Ty ale rozhodně nemají kompenzovat jejich dovolenou. Chceme stále pracovat s tím, že hrát za národní tým je tak výjimečné, že nejsou rozhodující finance.

Mužská reprezentace si dokázala vyjednat malé náhrady za zápasy v reprezentaci. Podle čeho se unie rozhodla, že bude přispívat pouze hráčům, a ne hráčkám?

Nezastíráme, že podmínky pro reprezentace budou odlišné. Mužská reprezentace je sledovanější, pod větším tlakem, více na ni reagují partneři.

Je možné udělat z florbalu profesionální sport na českém území?

Myslím si, že ano. Naším cílem ale nebude tuto záležitost nějak urychlovat. Není to tedy otázka jestli, ale kdy.

Navštěvujete nějaké florbalové zápasy během sezony?

Nedávno jsem to počítal a za rok vidím kolem padesáti florbalových utkání. Velká část jich je reprezentačních. Ligová utkání jsou spojena s těmi vrcholy sezony, play off, Superfinále. Každou sezonu se snažím navštívit zápasy inkognito. Spíše ta utkání, kde nejde o nic vrcholového, abych měl kontakt s tím, jak vypadá běžné ligové utkání.

Superfinále se nyní bude hrát teprve popáté. Před tím o mistru ligy rozhodovala finálová série. Je to tedy vhodnější varianta?

Asi není náhoda, že po Švédsku a České republice po Superfinále postupně sahají i ostatní země. Fanoušci daleko více chtějí vidět něco výjimečného. Z hlediska cesty, na které je florbal, je lepší aby měl vrcholy, které sport posouvají vpřed.

Když se dostaneme tedy k tomu největšímu vrcholu; kdy bude florbal na olympiádě?

Stále je řada zemí, kde pozice florbalu není jako u nás. Jsem přesvědčen, že jakmile bude více zemí s pozicí florbalu jako u nás, tak se florbal na olympiádu dostane. Dneska víme, že ve chvíli, kdy by se olympiáda hrála v nějaké florbalové zemi, tak se florbal dostane na olympiádu velice rychle. Příkladem toho může být program sportů na tokijskou olympiádu.

 

Právě se děje

Další zprávy