"Byl jsem zas ten starej Krpálek". Český judista oslavuje druhé zlato z MS v kariéře

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2019 23:00
Judista Lukáš Krpálek řadí triumf na mistrovství světa v ikonické hale Budókan v japonském Tokiu hned za triumf na olympijských hrách v Rio de Janeiro.
Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek | Foto: Reuters

V prvních zápasech ze sebe ještě nedokázal vydat všechno, ale v prodloužení semifinále a ve finále se rozjel a získal první světový titul v nejtěžší váhové kategorii.

Hala Budókan je judistickým chrámem. V roce 1964 se zde konaly OH a za rok se zde bude pod pěti kruhy bojovat znovu. "Pro mě to byla obrovská motivace získat tady medaili. Přestože jsem nepředváděl úplně nejlepší zápasy, chtěl jsem pro to udělat maximum. Možná některý zápas jsem šel víc takticky, abych neudělal blbost a aby mě to pak nemrzelo. Možná i díky tomu jsem pak vyhrál," řekl novopečený šampion českým novinářům.

Finále vyhrál, poté co domácí Hisajoši Harasawa dostal bezmála po osmi minutách boje třetí napomenutí. "Když rozhodčí ukazoval, že dává trest Japoncovi, tak to byl krásnej pocit. Myslím si, že je to jeden z nejkrásnějších pocitů v mé kariéře hned po té olympijské medaili," svěřil se Krpálek.

Začátek turnaje ale pro něj nebyl snadný. "Když jsme se pral v postoji, tak jsem ze sebe nedokázal vypustit, co ve mně je, a to mě hrozně mrzelo. Většinu těch zápasů jsem vyhrál na zemi. Když jsem byl v postoji, tak jsem byl zbytečně napomínaný za pasivitu, zbytečně jsem dělal chyby," vyprávěl.

Až v prodloužení semifinále s Korejcem Kim Min-čingem se rozjel naplno. "Tam jsem do toho vletěl na sto procent, tam už jsem to vypustil. A od té doby to byl ten starej Krpálek a to bylo supr," radoval se. Z osmnáctiletého Korejce měl respekt, letos s ním na Grand Prix v Číně po laciné chybě v závěru prohrál.

"Takže jsem ten zápas šel spíš takticky a šel jsem s tím, že ho udělám v prodloužení, což se povedlo. Měl jsem obrovskou radost, protože tenhle soupeř mi úplně moc nesedí, je to obrovská krabice. Myslím, že asi nejsilnější ze všech, se kterými jsem se dosud pral," řekl o mladíkovi, kterému předpovídá velkou budoucnost.

Se stříbrným olympijským medailistou Harasawou se ve finále utkal vůbec poprvé, ale znal ho z tréninku. "Cítil jsem, že ta šance na to vítězství je. S tím jsem do toho šel. Chtěl jsem tam nechat maximum, chtěl jsem odcházet jako vítěz," uvedl osmadvacetiletý český reprezentant.

Ve finále se musel vyrovnat s tím, jak Japonec natahoval pauzy, aby si odpočinul od jeho nástupů. "Člověk, když se rozjede a je na nějaké vlně, tak chce pokračovat. Mě to vždycky rozhodí, když to přeruší nějakým upravováním nebo odejde za doktorem, že se nechá ošetřovat. Tohohle jsem se hrozně bál," komentoval to Krpálek.

Třetí napomenutí za pasivitu prý mohl Harasawa dostat i dříve než ve čtvrté minutě zlatého skóre. "Myslím, že ten zápas mohl být ukončený mnohem dřív, kdyby to nebylo na domácí půdě. Ale rozumím tomu," poznamenal Krpálek.

Na stupních vítězů se potkal se soupeři, které cestou na vrchol zdolal. Vedle stříbrného Japonce a bronzového Korejce tam byl ještě rovněž bronzový Nizozemec Roy Meyer, jenž s Krpálkem prohrál ve čtvrtfinále. "Tohle jsou vždycky nejlepší stupně vítězů. Nestává se to moc často, ale když se to povede, tak si toho člověk váží," radoval se Krpálek.

Titulem si zajistil takové body do olympijského žebříčku, že má start v Tokiu prakticky jistý. A rád by si v hale Budókan na krk pověsil další cenný kov. "Já pro to rozhodně udělám všechno. Pro mě je to obrovská motivace. Rozhodně budu chtít odjíždět pro medaili," řekl dvojnásobný mistr světa.

Početné sbírky cenných kovů ze šampionátů i turnajů Grand Prix si velmi váží. "Pro mě je celá ta kariéra obrovská pohádka, i kdyby se už nemělo podařit nic vyhrát. Ale já můžu slíbit fanouškům, že rozhodně nekončím a nějakou tu medaili ještě budu chtít urvat. Rozhodně ještě minimálně tu olympijskou," dodal Krpálek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy