Finále je z lavičky horší, říká trenér Tatranu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2007 0:00
Praha - Loni vybojoval desátý florbalový titul  Tatranu Střešovice na palubovce jako hráč. Nyní se o totéž snaží z lavičky jako trenér. Petr Ďarmek v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že z lavičky je finále mnohem horší.
Trenér Tatranu Petr Ďarmek vede během time outu ve finále týmovou poradu. Loni ještě působil v klubu jako hráč.
Trenér Tatranu Petr Ďarmek vede během time outu ve finále týmovou poradu. Loni ještě působil v klubu jako hráč. | Foto: www.tatran.cz

V čem je finálová série s Torpédem Havířov jiná než s Pepinem Ostrava, s nímž jste se ve finále střetli čtyřikrát za sebou?

Série nám připadají stejné. Soupeř je ve finále vždy enormně motivovaný. Letos proti nám stojí zkušenější hráči než minulou sezonu. Loni zase těch zkušených hráčů bylo víc.

Jste rádi, že jste po čtyřech letech změnili finálového soupeře?

Změna  je každopádně přínosná. Alespoň člověk nezakrní. Nicméně musíme porazit každého soupeře.

Co vám napověděl první finálový zápas, jenž jste vyhráli až na samostatné nájezdy 8:7?

To, že finále bude těžké. Každá série je obtížná, ale teď je to nejtěžší. Soupeř je hodně bojovný. Není to už o taktice, spíš o síle a motivaci hráčů.

Dostaneme se do finále, rezervujte halu

Druhý finálový zápas se nebude hrát v Praze, ale v Havířově,  neboť  kvůli házenkářskému turnaji nebyla žádná adekvátní hala volná. Jak jste se vypořádali se zmatky v pořadatelství a ztrátou výhody dvou zápasů v domácím prostředí?

Podle výsledku jsme se s tím asi moc nevypořádali. Mělo nás to víc motivovat. Nad ztrátou domácího prostředí jsme moc nepřemýšleli. Musíme vyhrát doma i venku. Spíše jsme se chtěli omluvit domácím fanouškům.

Co by se mělo příští rok udělat, aby se předešlo blamáži, kdy se v hlavním městě nemůže najít hala na odehrání florbalového finále?

Hala by se našla, ale Havířov nechtěl přistoupit na odehrání zápasu o velikonočním pondělí. Nemůže za to až tak náš klub, jako florbalová unie. My nemůžeme před sezonou přijít a říct: "Dostaneme se do finále, na Velikonoce nám  rezervujte halu." Na možnou kolizi jsme navíc včas upozorňovali.

Kafka nedává florbalu 110%

Co říkáte střelecké formě vašeho útočníka Michala Jedličky?

Je super, že se takhle chytil. Má čuch na góly už několik let. Druhá věc je, že jak se z něj stal střelec, tak se s ním o některých věcech hůř debatuje. Ale to je věc mezi náma dvěma.

V prvním utkání začal mladý Jiří Vochozka, ale dochytal ho zkušený reprezentační brankář Tomáš Kafka. Kdo bude brankářskou jedničkou v dalších finálových zápasech?

Začne určitě Jirka Vochozka. Myslím, že nenese zodpovědnost na všech gólech, co jsme od Havířova inkasovali. Když se na něj řítí dva útočníci, je pak těžké něco dělat.

Dlouholetý brankář florbalové reprezentace Tomáš Kafka (zcela vlevo) přišel v Tatranu o post jedničky. Naskočil až do rozjetého prvního finále a vychytal týmu nájezdy.
Dlouholetý brankář florbalové reprezentace Tomáš Kafka (zcela vlevo) přišel v Tatranu o post jedničky. Naskočil až do rozjetého prvního finále a vychytal týmu nájezdy. | Foto: www.tatran.cz

Jak se to má s pozicí Tomáše Kafky v týmu? Proč přišel dlouholetý reprezentační brankář o post jedničky?

Tomáš je pracovně vytížen. Není schopen dát florbalu 110%, což by se od reprezentačního brankáře očekávalo. Momentálně nemůže úplně skloubit trénování s prací. Když bude chtít, vybojuje si zpátky jedničku v klubu i v reprezentaci. Tato situace má výhodu, že mu v Jirkovi Vochozkovi vyrostla konkurence, která nikdy není k zahození.

Jak si zjednáváte rozhodující slovo u vrstevníků, s nimiž jste ještě nedávno hrál?

S tím není žádný problém. Je to o uvědomění hráčů. Není to o dokazování si většího ega. Nejde o nějakou diktaturu, nýbrž o demokracii. Rozhodující slovo mám ale já, protože jsem za to zodpovědný. Ale nikdo si nestěžuje, byla to jejich volba.

Jak motivujete hráče, kteří  vlastní třeba už deset ligových titulů?

Dokáží se motivovat sami. V základní části je to možná těžší, ale v play off není o čem hovořit. Navíc všichni  znají pocit prohry a ten je tak příšerný, že je to motivuje vyhrávat dál.

Ještě loni jste v Tatranu působil jako hráč. Jak byste srovnal prožívání finále z palubovky  a z lavičky?

Na lavičce je to mnohem horší. Na hřišti s tím můžete něco udělat.

Jeden zápas může vyhrát každý

Co říkáte až týdenním pauzám mezi finálovými zápasy?

Jsme na to zvyklí. Pro nás je to dobré, můžeme se připravit, i když  pracujeme. Čekání je ale dlouhé a člověk si  někdy řekne, že už by to měl raději za sebou.

Tatran vyhrál první finálové utkání nad Havířovem až na samostatné nájezdy. Trenér Ďarmek ví, že série bude hodně těžká.
Tatran vyhrál první finálové utkání nad Havířovem až na samostatné nájezdy. Trenér Ďarmek ví, že série bude hodně těžká. | Foto: www.tatran.cz

Havířov si posteskl, že kdyby se finále hrálo na jeden zápas jako ve Švédsku, tak by proti vám měli větší šanci. Brali byste tento model play off?

Byla by to pro nás jednoznačná nevýhoda.Čím delší série, tím více se projeví kvalita. Jeden zápas může vyhrát každý, ale celou sérii už ne. Finále by sice bylo divácky atraktivní, ale nepodávalo by to věrný obrázek české ligy.

Neuvažoval jste, že byste se dal zapsat na soupisku Tatranu, abyste mohl do finále zasáhnout třeba v případě nájezdů?  

Zasáhnout bych do zápasů teoreticky mohl, neboť jsem na soupisce B týmu. Ale neudělal bych to. Kluci makají celý rok, a kdybych najednou naskočil do utkání, ten rozdíl by byl znát.

Co říkáte na možné sloučení FBC Pepino Ostrava s  SC SSK Vítkovice v příští sezoně? Pro váš tým by to znamenalo obrovskou konkurenci.

Vítal bych to. Čím více kvalitních mančaftů, tím větší šance na mezinárodním poli. Florbal v České republice má jen pár kvalitních oddílů, ty musí tvořit jádro ligy. Kdyby se jim to nedařilo, na mezinárodní scéně neuspějeme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy