Federerová jako úkaz. Její loajalita pomohla zrodu legendy

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 11. 2014 12:05
Rodačka z československých Bojnic započala vztah s devatenáctiletým Federerem na olympiádě v Sydney.
Mirka Federerová.
Mirka Federerová. | Foto: Reuters

Praha - Léto roku 2000, Sydney, Austrálie. Olympijské hry v úvodu třetího tisíciletí přinášejí řadu nezapomenutelných ryze sportovních příběhů, jeden velký osudový příběh se ale rodí také za oponou svátku pod pěti kruhy.

Tehdy devatenáctiletý švýcarský tenista Roger Federer se sbližuje s o tři roky starší krajankou a tenisovou kolegyní Miroslavou Vavrincovou. V poslední den olympiády započíná jejich vztah. Vztah, kterému málokdo věří. Nicméně vztah, jenž přes všechny překážky přetrvá až dodnes.

Rodačka z československých Bojnic se během čtrnáctiletého soužití nezanedbatelně zasloužila o zrod možná vůbec největší tenisové legendy historie. Pro Federera se v průběhu let stala nejen životní láskou, ale také nejlepším přítelem a nepostradatelným členem jeho týmu.

Skála ve Federerově rohu

"Je to skála v mém rohu. Bez své ženy bych toho v tenisu nikdy tolik nedokázal. Vděčím jí za mnohé," říká sedmnáctinásobný grandslamový šampion. Její oddanost nezná mezí. Pocítil to i Federerův kamarád Stan Wawrinka, jehož v semifinále nedávného Turnaje mistrů v zápalu boje neváhala pohotově urazit (více čtěte ZDE a ZDE).

Vztah dvou profesionálních tenistů bývá hodně složitý a ve většině případů končí špatně. Proto bylo dost možná ku jeho prospěchu, že Vavrincová musela nuceně ukončit aktivní kariéru již v roce 2002 kvůli zranění nohy, jež jí otravovalo život prakticky po celou dobu pětileté kariéry. Mimochodem, na jejím začátku byla legendární Martina Navrátilová, která devítileté Mirce věnovala coby rodinná přítelkyně první raketu. To už žila Vavrincová ve Švýcarsku, její rodina tam emigrovala, když byly dítěti dva roky.

Do Federera přesunula vlastní ambice

Na žebříčku byla Vavrincová nejvýše na 76. místě a myslela ještě mnohem výš, ve věku čtyřiadvaceti let však musela dát tenisu sbohem. Po druhé operaci, po níž už se na kurty nevrátila, pro ni byla klíčová partnerova podpora. "Osmiměsíční rehabilitační proces byl pro mě hodně složitý. Roger mě ale ze všech sil podporoval a to mě drželo nad vodou," vzpomíná slovenská rodačka.

Do Federerovy kariéry pak přesunula své vlastní nemalé tenisové ambice, které měly zůstat nenaplněny. "Vrátil mi zpět můj tenisový život, který jsem ztratila. Když vyhrál, bylo to, jako bych vyhrála já sama."

Logickým vyústěním tohoto pocitu byla větší a větší angažovanost Vavrincové v partnerově kariéře. Stala se jeho manažerkou, sekretářkou, plánovala cesty na turnaje, sjednávala reklamní akce, zařizovala styk s médii.

Má důležitý vliv na všechno kolem Rogera

S Rogerem jezdila na všechny turnaje. A jezdí dodnes. Byť porodila dvoje dvojčata, holky v roce 2009 a kluky letos, vynechává dnes pouze na cestování nejnáročnější asijské turné. Na ostatních podnicích je stále "skálou v Rogerově rohu".

Mirka zůstává srdcem celého Federerova týmu. "Hraje tam obrovskou roli a má důležitý vliv na všechno, co se kolem Rogera děje," potvrzuje Švýcarův bývalý trenér Paul Annacone. "Extrémně dobře rozumí tomu, o čem to celé je. Nechává tým pracovat, zároveň ale sdílí neocenitelné informace. Je u toho od prvního dne, takže ví dobře, co to stojí a jaké to je, dostat se až na vrchol," dodává.

Po boku Federera bude i ve finále Davisova poháru, které v pátek startuje ve francouzském Lille. Opět bude svého manžela neúnavně povzbuzovat. Cílem je získat poslední chybějící významnou trofej "jejich" kariéry.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy