Federer je popáté nejlepším sportovcem Evropy

Red Spo, ČTK
26. 12. 2009 13:26
Druhý skončil Jenson Button
Roger Federer
Roger Federer | Foto: Reuters

Varšava - Světová tenisová jednička Švýcar Roger Federer byl popáté za uplynulých šest let zvolen nejlepším evropským sportovcem.

Druhý skončil mistr světa formule 1 Brit Jenson Button a třetí místo obsadil norský biatlonista Ole Einar Björndalen, jenž letos rozšířil svou mimořádnou sbírku o další čtyři tituly světového šampiona.

Na děleném 33. místě skončila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Čerstvá vítězka české ankety Sportovec roku získala šest bodů stejně jako ruská tenistka Dinara Safinová, německá rychlobruslařka Jenny Wolfová a litevská cyklistka Simona Krupeckaiteová.

Čtěte také: Z rybníka až na OH. A úspěchy sbírá Sáblíková po cestě

Federer, který v tomto roce vyhrál poprvé v kariéře Roland Garros a ve Wimbledonu získal rekordní patnáctý grandslamový titul, obdržel v tradiční anketě polské tiskové agentury PAP 135 bodů. ¨

V hlasování 18 agentur včetně České tiskové kanceláře zvítězil s převahou, neboť druhého Buttona porazil o 54 bodů. Třetí Björndalen dostal 73 bodů.

Osmadvacetiletý Švýcar vyhrál anketu poprvé v roce 2004, kdy ukončil tříleté kralování německé legendy formule 1 Michaela Schumachera. V roce 2005 se Federer podělil o prvenství s ruskou tyčkařkou Jelenou Isinbajevovou a jeho vítěznou šňůru přetrhl až loni Španěl Rafael Nadal, který ho tehdy sesadil i z čela tenisového žebříčku.

Mezi 52 vítězi v historii ankety figuruje i běžkyně Jarmila Kratochvílová, která vyhrála v roce 1983.

Anketa o nejlepšího sportovce Evropy 2009:

1. Federer (Švýc./tenis) 135 bodů, 2. Button (Brit./formule 1) 81, 3. Björndalen (Nor./biatlon) 73, 4. Loeb (Fr./rallye) 56, 5. Vlašičová (Chorv./atletika) 51, 6. Contador (Šp./cyklistika) 50, 7. Cristiano Ronaldo (Portug./fotbal) 42, 8. Gasol (Šp./basketbal) 41, 9. Rossi (It./silniční motocykly) 40, 10. Thorkildsen (Nor./atletika) 36.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy