Startuje MS v ragby: Zlomí hroziví tanečníci Haky z Nového Zélandu prokletí?

Podívejte se na galerii největších favoritů nadcházejícího šampionátu v ragby. Dokáže Nový Zéland prolomit starou kletbu a zvítězit mimo svoji půdu?
NOVÝ ZÉLAND (ALL BLACKS). Číslo jedna na světovém žebříčku. Před každým šampionátem jsou považováni za největší favority, ale realita bývá složitější. Mistrovství vyhráli zatím „pouze“ dvakrát, vždy doma v letech 1987 a 2011. Nejobávanější soupeř? Francie, která dokázala All Blacks vyřadit v semifinále 1999 a čtvrtfinále 2007.
K jejich zápasům se vyplatí zasednout k TV s předstihem, abyste nepromeškali bojový tanec Haka, kterým začíná každý jejich mač. Pro dvě největší hvězdy týmu, Richieho McCawa a Dana Cartera, bude turnaj zřejmě poslední velkou akcí v jejich mezinárodní kariéře.
ANGLIE. Domácí jsou jediným týmem ze severní polokoule, kteří dokázali vyhrát šampionát. V roce 2003 v Austrálii, když finále s domácími „Wallabies“ rozhodl 20 sekund před koncem prodloužení zlatým kopem Jonny Wilkinson. Angličané se cítí, i když kvůli disciplinárním prohřeškům ze sestavy vyřadili svého nejlepšího mlynáře Dylana Hartleyho a tříčtvrtku Manu Tuilagiho.
Jenže Angličané mohou mít problém už v základní skupině, do které jim nalosovali další dva velmi silné týmy: Austrálii a Wales. A postoupit mohou pouze dva. Tým, který skončí na druhém místě ve skupině, narazí navíc pravděpodobně už ve čtvrtfinále na Jižní Afriku. Nic k závidění. Kapitán Chris Robshaw je ale pravý vůdce a Anglii požene dopředu 82 tisíc diváků na jejich „domácím“ stadionu Twickenham v Londýně.
Foto: Reuters
Sport Jindřich Šídlo, Sport
17. 9. 2015 11:13
Od pátku 18. září do soboty 31. října se bude v Anglii, tedy zemi, která ragby vymyslela, pořádat osmý světový šampionát v tomto sportu. Na akci, která patří mezi nejsledovanější na celém světě a na turnajích vyprodává stadiony jako na běžícím pásu, se letos kvalifikovalo opět dvacet reprezentací. Ze čtyř základních skupin jich dále postoupí osm.

Od pátku 18. září do soboty 31. října se bude v Anglii, tedy zemi, která ragby vymyslela, konat osmý světový šampionát v tomto sportu. Na akci, která patří mezi nejsledovanější na celém světě a na turnajích vyprodává stadiony jako na běžícím pásu, se letos kvalifikovalo opět dvacet reprezentací. Ze čtyř základních skupin jich dále postoupí osm.

 

Právě se děje

před 17 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy