Fantastický start házenkářek do ME. Překvapivě porazily Maďarsko a jsou blízko postupu

Aktualizováno 5. 12. 2016 21:01
Absolutní outsiderky s minimální šancí na úspěch. S takovými šancemi vstupovaly do úvodního zápasu mistrovství Evropy proti Maďarsku české házenkářky. A přesto uspěly. Po výsledku 27:22 se přiblížily postupu ze skupiny.
Češky na úvod šampionátu senzačně porazily Maďarsko 27:22.
Češky na úvod šampionátu senzačně porazily Maďarsko 27:22. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Malmö - České házenkářky překvapivě zvítězily v úvodním zápase základní skupiny mistrovství Evropy ve Švédsku nad favorizovaným Maďarskem 27:22. Výrazně se tak přiblížily postupu.

V Malmö jej mohou svěřenkyně Jana Bašného potvrdit ve středu v duelu s Černou Horou, v pátek uzavřou skupinu s Dánskem. Do dalších bojů postoupí tři týmy ze čtyř.

Češky nastoupily proti favoritovi bez respektu a po chvíli vedly 2:0 díky brankám Malé a Adámkové. Vedení si držely po celý první poločas, ve kterém eliminovaly útok Maďarek pečlivou a korektní obranou. Zatímco neměly v první půli ani jednu vyloučenou hráčku, Maďarky hrály v oslabení hned čtyřikrát. Přesto se dostaly na rozdíl jedné branky (8:7).

Češky však získaly v obraně míč, poté sedmimetrový hod a úspěšným pokusem Hrbkové znovu odskočily. V závěru poločasu vedl výběr Jana Bašného dokonce o čtyři branky, poločas skončil 13:10 jenom kvůli maďarské brankářce Kissové, která zneškodnila několik vyložených šancí.

V počátku druhé půle působily Češky nervózně, kupily chyby a neproměňovaly šance. Jejich vedení tak trvalo jen pár minut. Třemi brankami otočila skóre Kovácsová a Bašný zareagoval oddechovým časem.

Češky pak bez inkasovaného gólu přečkaly dvojnásobné oslabení. Potom se týmy přetahovaly o jednobrankové vedení. V české bráně se několikrát blýskla Kudláčková, která vystřídala Satrapovou.

Jak se později ukázalo, byl to nejspíš zlomový moment utkání. Díky jejím zákrokům šly Češky deset minut před koncem do tříbrankového vedení a své hráčky si zavolal trenér Maďarek Rasmussen. Ani to nepomohlo, favorit kupil chyby a pod české vítězství se dalšími brankami podepsaly střídající Růčková a pivotka Adámková.

Bašný byl spokojený. "Nebylo to lehké, protože s námi nikdo nepočítal. Holky ukázaly sílu týmu, když ve druhém poločase přišly o vedení. Podařilo se nám znovu dostat dopředu," řekl novinářům český kouč. Podle něj se tým připravil na jednotlivé hráčky. "Věděli jsme, co budou hrát a že se bude snažit rozhodovat Görbiczová. Na tu jsme si dávali pozor. Myslím, že důvodem špatných individuálních výkonů Maďarek byla naše dobrá obrana," prohlásil Bašný.

Maďarský kouč Rasmussen uznal, že Češky hrály chytrou házenou. "My jsme byli nervózní a hráli špatně. Máme nový tým a mnoho nových hráček, ale to není omluva," řekl Rasmussen, který vzal prohru na sebe kvůli tomu, že nedokázal najít způsob na českou hru.

Nejlepší hráčkou zápasu na české straně byla vyhlášena pivotka Adámková. "Stále nemůžu věřit, že jsme vyhrály. Je to skvělé, ale musíme se soustředit na další zápasy," dodala Adámková. Bašný doplnil, že jedna výhra ještě nemusí znamenat postup.

Češky mají na šampionátu silnou skupinu. Maďarky, Černohorky i Dánky už alespoň jednou mistrovství vyhrály, Dánky dokonce třikrát. Český tým byl na šampionátu nejlépe osmý, a to v letech 1994 a 2002.

Mistrovství Evropy házenkářek ve Švédsku:

Skupina C (Malmö):

ČR - Maďarsko 27:22 (13:10)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková - Luzumová, Crhová, Marčíková 1, Kordovská 3, Jeřábková 3, Ryšánková, Hrbková 5/2, Weisenbilderová, Růčková 2, Salčáková, Knedlíková 4, Malá 5, Adámková 4, Stellnerová.

Nejvíce branek Maďarska: Kovácsová 7, Klivinyiová 4.

Rozhodčí: Kijauskaiteová, Zalieneová (Lit.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 1/1. Vyloučení: 3:5. Diváci: 753.