Fantastické! Bauer suverénně vyhrál Zlatou lyži

Martin Jůzek
29. 12. 2007 15:35
Deset kilometrů volně vyhrála v ženách Björgenová
Lukáš Bauer na stupních vítězů po zcela suverénním prvenství od startu až do cíle. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nové Město na Moravě - Fantastický konec roku zažívá český běžec na lyžích Lukáš Bauer. Po pátečním prologu vybojoval vítězství také v sobotní Zlaté lyži, která se jela na 15kilometrové trati volnou technikou.

Fanoušci v Novém Městě na Moravě mohli jen s úžasem sledovat sólo závod Bauera, který vyrazil ze startu s šestivteřinovým náskokem před druhým Němcem Teichmannem.

Ačkoliv se dalo předpokládat, že vedoucí závodníci budou spolupracovat, nestalo se tak. Český běžec nastavil tempo hned od prvních metrů a ostatní pronásledovatelé naopak ztráceli.

Po osmi kilometrech Bauer vedl o čtyřicet vteřin, před vjezdem do posledního okruhu to už byla téměř minuta! Západočeský rodák si první místo hlídal až do cílové rovinky.

Díky vítězství s časem 34:53,5 minuty se radoval z druhého vítězství ve dvou dnech, čímž si upevnil vedení v průběžném pořadí Tour de Ski.

Lukáš Bauer ovládl úvodní závod Tour de Ski - čtěte ZDE

"Nechtěl jsem na Teichmanna čekat, nechtěl jsem se vzdát vedoucího čísla vzdát lehce. Očekával jsem, že se to v posledním kole může roztrhat a že mě mohou dojet," popisoval v cíli Bauer pro Českou televizi.

Diváci v Praze se mají v neděli na co těšit, i když Bauer nepatří k elitním sprinterům. "Těším se hodně, závodit hned vedle Pražského hradu bude zážitek," dodal muž, jenž triumfoval s náskokem 47 vteřin před švédskou dvojicí Hellner, Södergren.

Výborný výkon předvedl i Martin Koukal. Vystartoval ze 27. pozice, ale na každém mezičase stoupal v pořadí a brzo dohnal elitní skupinu. Bylo z toho deváté místo.

"Spokojenost je průměrná, propadl jsem se po pádu z druhého místa na patnáctou a zase jsem musel ostatní dohánět. Škoda toho pádu," říkal Martin Koukal bezprostředně po dojetí pro ČT. Dařilo se i Martinu Jakšovi, který obsadil patnácté místo.

Mezi ženami triumfovala Björgenová

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová si dojela pro vítězství ve druhém závodě Tour de Ski. Na 10kilometrové trati Zlaté lyže volnou technikou se v sobotu radovala díky finiši.

Vítězka závodu žen na 10km - Marit Björgenová (Norsko).
Vítězka závodu žen na 10km - Marit Björgenová (Norsko). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Závodnice vystartovaly podle pořadí z pátečního prologu. První se dlouho držela finská lyžařka Virpi Kuitunenová, kterou však brzy dojela další čtveřice. Překvapivě mezi nimi byla i Švédka Kallaová, jež se snažila v druhém okruhu nastoupit do úniku.

Za sebou nechala dlouho vedoucí Polku Kowalczykovou, úplně odpadla Saarinenová. Björgenová se držela za Kallaovou a společně ujely ostatním. A tak norsko-švédský souboj skončil až v cílové rovince.

Björgenová nastoupila a vzhledem ke svým sprinterským kvalitám si dojela pro vítězství s náskokem dvou desetin sekundy. Dvacetiletá Kallaová dojela druhá, Kowalczyková se ztrátou více než sedmi vteřin třetí.

Norka se díky výhře na Zlaté lyži posunula do čela Tour de Ski. Nejlepší z Češek, Ivana Janečková, skončila v sobotu 38 a je na tom také nejlépe z Češek co se tyče průběžného pořadí.