Fanoušci jsou krvelačné bestie, snad je nezklamu, směje se Mašková před svou premiérou v kleci

Rudolf Černík
2. 3. 2018 8:48
Úspěšné české kickboxerce nedělají zápasy MMA dobře, přesto se ho rozhodla podstoupit.
Sandra Mašková při veřejném tréninku v Atrium Paláci v Pardubicích
Sandra Mašková při veřejném tréninku v Atrium Paláci v Pardubicích | Foto: X Fight Night

Praha - Když ji před lety opustil taneční partner, protože se u toho moc vztekala, našla si Sandra Mašková sport, u kterého trocha těch emocí a vzteku nevadí: kickbox. Teď však úspěšná závodnice vstoupí do nových vod, při sobotním galavečeru v Pardubicích se premiérově představí v oktagonu v zápase MMA.

Jak se zrodila myšlenka, že byste se věnovala i MMA?

První myšlenka padla už zhruba před rokem a půl, kdy jsem byla v přípravě na kickboxové Světové hry. Věděli jsme, že se jednou postavím do klece, protože MMA nabývá na popularitě. Po vítězství na Světových hrách přišla nabídka na spolupráci s XFN, která celý proces přechodu do klece urychlila.

Jak reagovalo vaše okolí, když jste oznámila, že se budete věnovat ultimátním zápasům?

Víceméně pozitivně. MMA je zkrátka divácky atraktivní záležitost, a tak nějak se ode mě očekává, že budu soupeřky likvidovat v postoji. Fanoušci jsou krvelačný bestie. (směje se) Nechci jim moc kazit iluze a nerada bych je zklamala. Nicméně si myslím, že to tak horký nebude. Jinak rodina a moji nejbližší z toho rozhodnutí nebyli nejšťastnější, což je docela pochopitelný. Bojí se o mě.

Jak dlouho se na zápas připravujete?

Od léta po vítězství na Světových hrách jsem začala přípravu na zápas, který měl být v prosinci. Od prosince moje příprava pokračovala a výsledkem bude teď zápas v Pardubicích.

Co jste musela v přípravě všechno podstoupit, obětovat? Bylo něco, co jste si musela odepřít, třeba oblíbené jídlo?

Sportovní přípravu cílenou na co největší výkon podstupuju nepřetržitě celý rok, protože mám náročnou zápasovou sezonu v kickboxu. Na odpírání a sebekázeň jsem tak nějak zvyklá. Jedinou změnou pro mě bylo, že jsem musela obětovat tréninky kickboxu, abych se naučila taky něco na zemi. Což se pochopitelně projevilo hned na prvním turnaji v kickboxu, kde jsem toho moc nepředvedla. Asi bude těžký to skloubit dohromady.

Co se vám na MMA líbí?

To je docela zajímavá otázka. Položená tak, že to na mě působí, jako by mělo být samozřejmý, že se mi MMA líbí.

Pardubice uvidí špičkové MMA

Oblíbené akce večerních soubojů v MMA se vrací do Pardubic. V sobotu se od 19.00 hodin uskuteční v Tipsport Areně další X Fight Night. V pořadí již osmý večer nabídne atraktivní duely, ve kterých se představí špičkoví čeští i zahraniční zápasníci a zápasnice. Mezi hlavní hvězdy bude patřit Uzbek Makhmud Muradov, trénující v týmu boxera Floyda Mayweathera, jenž se utká s Brazilcem Edvaldem de Oliveirou. Výraznou pozornost poutá i souboj jednoho z nejslavnějších tuzemských MMA fighterů Karlose "Terminátora" Vémoly s Jamiem Sloanem.

A nelíbí?

Musím říct, že tomu tak úplně není. Na zápasy nekoukám, není mi moc příjemný sledovat, jak jeden borec druhýho zasedne a láduje mu bomby do ksichtu, až teče červená. Když jsem v O2 na XFN sledovala zápasy přímo pod oktagonem, měla jsem docela stáhnutý půlky. Když jsem viděla letět zápasníka k zemi po úderu, bylo mi ouzko. Trpím trochu na zesílenou empatii a můžu říct - ne, fakt mi to nedělá dobře.

Proč do toho teda jdete?

Co se mi konkrétně líbí, to je překonání sebe sama. Mám tady nějakou výzvu, ze který mám velkej respekt. Prostě se bojím. Ale když ten strach přemůžu a do té klece vlezu, tak mě to posílí. Jinak jsem se přistihla, že mě občas baví práce na zemi. Trošku mi to do sebe konečně začíná zapadat a začínám se tak nějak chytat.

Mluvila jste o strachu. Je na něj prostor i v kleci?

V zápase prostor na strach není určitě. V zápase je prostor jen na soustředění se na výkon. Strachovat se můžu před zápasem do aleluja, ale přímo do fightu je třeba jít s čistou hlavou. Když se budu v zápase soustředit na strach nebo na cokoli jinýho, koleduju si akorát tak o průšvih.

V jednom z rozhovorů jste říkala, že o své soupeřce víte jen to, že je z Rakouska. Už jste načerpala nějaké další informace?

Už jsem zaregistrovala i její jméno, ale vypadlo mi to. (směje se) Měla by to být snad postojářka a myslím, že má jeden vyhranej zápas v kleci. Ale nevím to jistě. Aktivně jsem se o to nezajímala.

Jedná se spíš o jednorázovou záležitost, nebo se chcete MMA věnovat dlouhodobě?

No zatím jsou asi dva možné plány. Buď vylezu po zápasu z klece a řeknu si "jo, cítím, že by to šlo", a budu plánovat další zápas. Anebo mi to nesedne, nebude mi to chutnat, a tím pádem se z celý akce stane jednorázovka.

Říkala jste, že MMA nijak zvlášť nesledujete. Takže o tom, že se dostanete do prestižního seriálu UFC, nesníte?

Mívám spoustu různých a zvláštních snů, ale o UFC se mi zatím nikdy nezdálo. (smích) UFC nesleduju. Takže když chce se mnou někdo pokecat o zápasech nebo fighterech, jsem nepoužitelej pakoš. (smích)

Jméno Connora McGregora, ikony UFC, jste ale zaznamenala, ne? Co si o něm myslíte?

Dělá to dobře, je to profík. Dokázal si získat nesmyslně moc fanoušků a to je respektuhodný. Ovšem způsob, jak to udělal - nebavíme se teď o sportovních výkonech -, a jeho vystupování se mi nelíbí a moc to neuznávám.

Nejznámější českou MMA fighterkou je Lucie Pudilová. Jste spolu v kontaktu? Neříkala jste si jí o radu?

Ne, ne, v kontaktu nejsme. Uznávám ji ale a docela by mě zajímalo, co by mi poradila.

Čím se odměníte v případě vítězství?
No, pro mě samotnou bude případné vítězství dostatečnou odměnou. Ale nemění to nic na tom, že se půjdu někam hodně hodně nažrat. (smích)

 

Právě se děje

Další zprávy